سئو چیست

سئو دیگه چیه ؟

سئو یا S,E,O مخفف سه کلمه انگلیسی Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است ، به زبان ساده به هر اقدامی که ما انجام میدیم تا سایتمون در موتورهای جستجو مثل گوگل رتبه بهتری بگیره و در نتایج بالاتری به جستجوگران نشون داده بشه ، سئو گفته میشه . پس سئو مجموعه کارهای ما برای بهتر شدن وب سایتمون در نظر موتورهای جستجو از جمله گوگله .

در سئو فقط طراحی سایت و کیفیت طراحی سایت تاثیرگذار نیست ، بلکه عوامل مهم دیگری در بهبود وب سایت ما برای موتورهای جستجو نقش دارن ، مثلا اینکه شما چه سیاست گذاری برای تولید محتوا در سایت خودتون داشته باشین و یا اینکه محتوا شما چه کیفیتی داشته باشه و .... هم ، در سئو وب سایت شما تاثیر گذاره .

منظور از تولید محتوا : تولید هر متن ، مقاله ، عکس ، فیلم و صوت ضبظ شده و .... که شما در سایت خودتون درج میکنین است و تولید همه این موارد به معنی تولید محتوا است . بنابراین ، شما با گذاشتن یک فیلم آموزش کار با محصول خودتون محتوا تولید کردین ، با گذاشتن یک عکس از محصول خودتون محتوا تولید کردین و ....

 

طرز کار موتورهای جستجو :

موتورهای جستجو میلیاردها قطعه محتوا را بررسی میکنن و هزاران عامل را ارزیابی می کنن تا مشخص کنن کدام محتوا به احتمال زیاد به سوالات جستجوگران پاسخ بهتری میده.

موتورهای جستجو همه این کارها را با کشف و فهرست بندی تمام محتوای موجود در اینترنت امثال (صفحات وب ، PDF ، تصاویر ، فیلم ها و غیره) از طریق فرایندی به نام "خزیدن و نمایه سازی" انجام می دن و بعد اون مطالب رو با توجه به سوالات ما از موتورهای جستجو در مرحله رتبه بندی ، دسته بندی میکنن و در نتایج جستجو به ما نشون میدن.

 

 وقتی صحبت از بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو میشه ، به این معنی نیست که فقط باید یک وب سایت رو برای موتورهای جستجو آماده کنیم تا جایگاه بهتری در نتایج جستجو کاربران بگیریم ، و بازدیدکنندگان سایت ما مهم نیستن و فقط مهم اینه که سایت ما برای موتور جستجو مثل گوگل خوب باشه ، نه اصلا این طور نیست !

بلکه کیفیت کاربرد سایت برای بازدیدگنندگان بسیار مهم بوده و هست و شما اگر میخواین در نتایج جستجو گوگل نتیجه خوبی بگیرین و در صفحات جلوتر و رتبه های بالاتر به جستجوگران نشون داده بشین ، باید همه تمرکز خودتون رو ، برای بالا بردن کیفیت سایت برای بازدیدکنندگان بزارین !

شاید با خودتون بگین ، عه چی شد ؟ چه کنیم ؟ سایتمون رو برای موتورهای جستجو بهینه کنیم یا برای بازدیدکننده ؟

پاسخ این سوال ، اشتباه خیلی از مدیران سایتهاست ، ما باید وب سایتمون رو در درجه اول برای بازدیدکنندگان سایتمون عالی و بهینه کنیم و باید این نکته مهم رو بدونیم که ،  موتورهای جستجو به سایتهایی رتبه بهتری میدن که ، اون وب سایت برای بازدیدکنندگان بهینه شده و کاربردی باشه .

نتیجه : موتورهای جستجو با توجه به اینکه میخوان وقتی یک کاربر در اینترنت جستجو میکنه ، بهترین نتیجه و نزدیکترین چیزی که کاربر میخواد رو بهش نشون بدن ، بنابراین سایتهایی که کاربرپسند و سایتهایی که نتیجه بهتری برای جستجو گر داره رو پیشنهاد میکنن ، بنابراین هدف موتورهای جستجو از قوانینی که ایجاد کردین اینه ، که ما سایتمون رو طوری مدیریت و برنامه ریزی کنیم که بهترین نتیجه رو به جستجو گران بدیم . پس وب سایت خودتون رو اول برای کاربران زیبا و بهینه کنین و محتوا ارزشمند در اون قرار بدین ، بعد خود به خود برای موتور جستجو هم بهینه شده ، البته در قسمت محتوا . برای بهینه وب سایت مثلا از نظر فنی اینجا دیگه شاید کاربر خیلی دخیل نباشه و شما باید یک وب سایت بروز و ایجاد شده با جدیدترین تکنولوژی های طراحی سایت داشته باشین .

 

نتیجه بازخورد رفتار کاربران با وب سایت شما :

حالا که صحبت از بهینه سازی سایت برای بازدیدکنندگان در پاراگراف قبل کردم ، بد نیست این نکته رو هم بدونین که رفتار کاربران با وب سایت شما زیر نظر گوگله و گوگل رفتار کاربران رو با سایت شما بررسی میکنه و برای این رفتارها به سایت شما امتیاز مثبت و یا منفی میده ، مثلا وقتی یک کاربر با جستجو یک کلمه در گوگل وارد سایت شما میشه و بلافاصله از سایت شما خارج میشه و روی یک سایت دیگه در نتایج جستجو کلیک میکنه ، گوگل به این ترتیب حدس میزنه که سایت شما محتوای مناسبی برای جستجو این کلمه نداشته که کاربر بلافاصله از سایت شما خارج شده و روی یک سایت دیگه در نتایج جستجو کلیک کرده ، بنابراین اگر این رفتار برای کاربران زیادی با وب سایت شما تکرار بشه ، قطعا سایت شما در اون کلمه کلیدی جستجو شده ، رتبه منفی میگیره و به گزینه های پایین تر و صفحات بعد در نتایج جستجو سقوط میکنه ، فکر میکنم حالا دیگه اهمیت پاراگراف قبلی رو که گفتم باید وب سایتمون رو برای کاربران بهینه کنیم کاملا درک کرده باشین .

 

چرا سئو مهمه و چرا باید سایتمون رو برای کاربران و موتورهای جستجو بهتر کنیم ؟

بزارین پاسخ به این سوال رو با یک سوال دیگه بدم ، خود شما وقتی میخواین از طریق اینترنت چیزی رو پیدا کنین ، چیکار میکنین ؟ 

حتما میگنین در موتورهای جستجو مثل گوگل ، یاهو ، بینگ و ...جستجو میکنم ، خوب پاسخ اینکه چرا سئو مهمه ، همینه دیگه .

همه کاربران اینترنت وقتی دنبال یک چیزی میگردن که نمیدونم کدوم وب سایت اون کالا یا خدمات رو داره ، گزینه مد نظرشون رو جستجو میکنن ، خوب حالا اگر ما روی سئو سایتمون کار نکرده باشیم و سایت رو بهینه نکرده باشیم در صفحات اول به کاربران معرفی نمیشیم ، اونوقت چطوری میخوایم از اینترنت مشتری جذب کنیم ؟

بنابراین جواب سواله چرا سئو مهمه ، این میشه که سایتمون رو باید سئو کنیم ، برای کاربران و موتورهای جستجو بهینه کنیم تا بتونیم از جستجو کاربران ، مشتری بیشتری جذب کنیم .

در حالی که تبلیغات پولی در گوگل ، رسانه های اجتماعی و سایر سیستم عامل های آنلاین می تونن باعث ایجاد ترافیک در وب سایت ها بشن ، اما اکثر ترافیک آنلاین توسط موتورهای جستجو نصیب سایت ما میشن .

سئو همچنین یکی از تنها کانال های بازاریابی آنلاینه که اگر به درستی انجام بشه ، می تونه به مرور سود زیادی رو به ما برسونه .  اگر محتوای خوبی رو ارائه کنین که شایسته رتبه بندی برای کلمات کلیدی مناسب سایت شما باشه ، بازدید سایت شما به مرور بیشتر و بیشتر میشه در حالی که اگر از سئو استفاده نکنین ، همیشه برای جذب بازدیدکننده باید هزینه کنین تا نتیجه بگیرین. موتورهای جستجو هر ماه در حال بهتر و بهتر شدن هستن اما ارائه اطلاعات خوب از طریق وب سایتها به موتورهای جستجو کمک میکنه تا سایتها رو بهتر ایندکس یا نمایه سازی کنین و سایتهای با ارزش رو در نتایج بهتر جستجو نشون بدن.

 

چرا موتورهای جستجو ما رو وادار میکنن ، سایتمون رو بهینه کنیم؟

ممکنه با خودتون بگین همین سایتی که دارم خیلی هم خوبه ،  مثلا به گوگل چه ربطی داره که داخل سایت من چه خبر ، اگر میخواین بدونین چرا موتورهای جستجو از ما میخواین که سایتمون رو بهینه کنیم ، ادامه مقاله رو مطالعه کنین .

خوب ببینین رسالت موتورهای جستجو چیه ؟ موتورهای جستجو بوجود اومدن که چیکار کنن ؟ مشخصه دیگه  ، موتور جستجو بوجود اومده تا در بین میلیاردها سایت در اینترنت بهترین گزینه رو به جستجو کننده نشون بدن ، خوب اگر وب سایتهای بی ربطی در جستجو به کاربران نشون داده بشه ، چه اتفاقی می افته ؟ دیگه هیچ کس از موتورهای جستجو استفاده نمیکنه ، چون با جستجو هر مطلبی ، موارد بی ربط رو بهمون نشون دادن .

پس موتورهای جستجو برای بقا خود و انجام درست مسئولیت خود به دسته بندی وب سایتها و خوب و بد کردن اونها نیاز دارن و باید به هر سایتی با توجه به کیفیتش یک امتیازی بدن تا مشخص بشه کدوم سایت بهتره و کدوم سایت بدتر ، خوب حالا متوجه شدین چرا موتورهای جستجو به کیفیت سایت ما کار دارن .

 

یک سوال مهم : نمیشه گوگل رو گول زد و جایگاه خوبی بدست آورد ؟

چرا میشه ، انسان رو میشه گول زد ، چه رسد به گوگل که بالاخره یک نوع ربات است ، اما این کار مسئولیت سنگینی برای شما به دنبال داره ، اگر گوگل رو گول زدی و فردا روز گوگل متوجه حقه های شما شد و بعد کلی زمان و هزینه از کل نتایج جستجو حذفت کرد و کل کسب و کار اینترنتی شما از بین رفت ، اونوقت چه میکنی ؟

بنابراین گول زدن گوگل واقعا بازی کردن با دم شیره ، غیر اینه !

 
در حالی که دستورالعمل های سئو در موتورهای جستجوی مختلف تفاوتهایی داره  ، اما اصول اساسی اون ثابته ، بنابراین سعی نکنین موتورهای جستجو را فریب بدین . در عوض ، یک تجربه آنلاین عالی برای بازدیدکنندگان خودتون فراهم کنین . برای انجام این کار ، قوانین موتورهای جستجو رو بدونین  و سعی کنین بفهمین هدف کاربر شما از جستجو کردن چیه و اون هدف رو برای کاربر خودتون مهیا کنین .

 

سئو کلا سفید و سئو کلاه سیاه :

در بین طراحان وب سایت و سئو کارها ، بهینه سازی یک وب سایت از طریق قانونی ، اصولی و درست به سئو کلاه سفید معروفه ، و بالا آوردن یک سایت در موتورهای جستجو به روش غیر قانونی و خلاف و گول زدن موتورهای جستجو به سئو کلاه سیاه معروفه ، اینم از اسم دو مدل مختلف سئو کردن یک وب سایت که لازم بود خدمتتون عرض کنم .

 

عوامل موثر در بهینه سازی وب سایت :

اگر میخواین بدونین چه عواملی رو باید رعایت کنین تا سایت شما در نتایج جستجو ، رتبه بهتری بگیره  ،باید خدمتتون عرض کنم موتور جستجو گوگل حدود 200 ایتم مختلف رو برای دسته بندی وب سایتها و امتیاز دادن به اونها در نظر میگیره ، بله حدود 200 ایتم مختلف ، که بعضی از اونها مهمتر و بعضی کم اهمیت تر هستن ، حدود 200 نکته رو باید رعایت کنین که توضیح اونها در این مقاله سئو چیست نمیگنجه و انشاالله با آموزشهای بیشتری که در سایت مدیر مجازی درباره سئو به زبان خیلی ساده برای شما مدیران گرامی قرار میدم ، با این 200 نکته به مرور آشنا میشین .

 

چقدر زمان لازمه تا سایتم رتبه خوبی در گوگل کسب کنه و سئو بشه ؟

پاسخ به سوال به عوامل زیادی مرتبطه ، سابقه سایت شما ، زمان ثبت شدن اون ، رقبای شما ، قدرت رقبا ، کلمه کلیدی که میخواین در اون رتبه بگیرین و خیلی عوامل دیگه برای پاسخ دادن به این سوال دخیل هستن ، بنابراین تا سایت شما و خیلی عوامل دیگه بررسی نشه ، نمیشه به این سوال پاسخ نسبی داد .

 

باید یک متخصص SEO ، استخدام کنین و یا با شرکت های سئو کار وارد قرارداد بشین ؟

با توجه به حجم اطلاعات وب سایتی شما ، میتونین خودتون سئو رو یاد بگیرین و انجام بدین و یا ممکنه به این نتیجه برسین که یک سئوکار استخدام کنین و یا با شرکتهای سئو قرار داشته باشین ، هر کدوم از این کارها رو انجام بدین خوبه !

اگر در نهایت تصمیم به هر کدام از این کارها گرفتین اینو بدونین که روش های اشتباه در سئو میتونه به سایت شما لطمه بزنه پس حواستون باشه که باید این مسیر رو در هر صورت به درستی طی کنین و گرنه ضررهای اون بیشتر از منافعشه.

 

رتبه 1 تضمینی در گوگل :

میشه یک سئو کار به شما قول بده که رتبه 1 گوگل رو بصورت تضمینی برای شما به ارمغان بیاره ؟

به نظر من این تضمین بیشتر نادرسته تا درست ، اگر برگردین و پاراگراف قبلی رو بخونین ، وقتی برای رتبه گرفتن در گوگل عوامل زیادی دخیله که بعضا بعضی از این عوامل مثل قدرت رقبا و کیفیت فعالیت اونها و تغییر قوانین گوگل در حیطه سلطه و اختیار ما نیست ، تضمین دادن برای رتبه 1 گوگل کمی غیر واقعی به نظر میرسه . هر چند همه عوامل تاثیر گذار در سئو مثل کیفیت فعالیت رقبا رو میشه رصد کرد ، اما رتبه تضمینی در گوگل خیلی منطقی به نظر نمیرسه و میشه گفت وزنه تبلیغاتی بودن این شعار یکم بیشتره ، حتی اگر 51 به 49 درصد باشه .

 

توصیه های گوگل به مدیران وب سایتها :

قوانین مهم :

  • صفحات سایتتون رو ابتدا برای کاربران ایجاد کنین، نه موتورهای جستجو و رتبه گرفتن در گوگل.
  • کاربران خودتون رو فریب ندین و سعی کنین تجربه خوبی براشون ایجاد کنین .
  • از ترفندهایی که برای بهبود رتبه بندی موتورهای جستجو استفاده میشه خودداری کنین .همیشه از خودتون بپرسین اگر موتورهای چستجو نبودن فلان کار رو انجام میدادم ؟ اگر پاسخ تون مثبت بود اون کارو انجام بدین . به این فکر کنین که انجام چه کاری سایت شما رو منحصر به فرد جذاب و ارزشمد میکنه .

 

کارهایی که نباید انجام بدین :

  • از محتوایی که خودکار تولید میشه استفاده نکنین
  • در تبادل لینک ها شرکت نکنین
  • صفحاتی که محتوای ارزشمندی ندارن ایجاد نکنین و مطالب رو از سایتهای دیگه کپی نکنین.
  • سایت رو طوری طراحی نکنین که کاربران یک چیز رو مشاهده کنین و موتورهای جستجو چیز دیگری رو .و از مطالب و لینک های مخفی استفاده نکنین

 

خوب امیدوارم در این مقاله آموزشی درباره سئو چیست ،اطلاعات کاملی بدست اورده باشین ، با مقاله های بعدی مدیر مجازی درباره سئو و موفقیت در فضای مجازی همراه من باشین .

سوالات خودتون رو درباره سئو چیست در فرم زیر مطرح کنین ، و پاسخ اون رو در کمترین زمان دریافت کنین

از لینک زیر هم میتونین استفاده کنین در صورت نیاز :

سفارش طراحی سایت در مشهد به مدیر مجازی .

 

 

 

 

 ضمنا اگر مدیر یک کسب و کار هستین قطعا آموزشهای رایگان ما

به موفقیت شما در فضای مجازی کمک میکند ، بنابراین فرم زیر را تکمیل کنید تا اخرین آموزشها را بصورت کاملا رایگان دریافت کنید .

 

ارادتمند ، رضا نکوئی ، مدیر وب سایت مدیر مجازی

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظرات (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

اموزش هاتون خیلی مفید و کاربردی هست
با تشکرفراوان از شما

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام ، خوشحالیم که اموزشها مورد پسند شما قرار گرفته

نظر جدیدی وجود ندارد

سوالی دارین بپرسین ،سریع پاسخ میدیم .

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما