1. شما اینجا هستید : مدیر مجازی
 2. آموزش به مدیران
 3. آموزش سئو
 4. تحقیق کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی

دسته بندی این مطلب : آموزش سئو

حال که نحوه نمایش سایت در نتایج جستجو را در مقاله های قبل یاد گرفتیم ، بیایید تعیین کنیم کدام یک از کلمات کلیدی استراتژیک را در محتوای وب سایت خود هدف قرار دهیم و چگونه این محتوا را بسازیم تا هم کاربران و هم موتورهای جستجو از محتوای ما رضایت داشته باشند.

تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

به اقداماتی که ما انجام میدهیم تا هدف کاربر را از جستجو درک کنیم  و کلماتی که کاربران در این اهداف جستجو میکنند را شناسایی کنیم ، تحقیق کلمات کلیدی گفته میشود.

تاکید میشود : نتیجه بهتر برای تحقیق کلمات کلیدی ، با در درک بهتر بازار هدف شما و نحوه جستجو کردن کاربران درباره خدمات و محصولات شما مسیر میشود .

تحقیق کلمات کلیدی اطلاعات ارزشمندی در اختیار شما قرار میدهد و شما میتوانید پاسخ این سوالات مهم خود را متوجه شوید :

افراد مختلف در جستجوی چه مواردی هستند ؟
چند نفر در جستجوی کالا یا خدمات شما هستند؟
آنها در چه قالبی آن اطلاعات را می خواهند؟ آیا برای آنها فیلم تولید کنید ؟ مقاله بنویسید ؟ تا فقط درج چند تصویر کافیست ؟

در آموزشهای سایت مدیر مجازی، شما ابزارها و استراتژی هایی را برای کشف این اطلاعات دریافت خواهید کرد ، همچنین روشهایی را یاد می گیرید که به شما کمک می کند محتوای ارزشمند تولید کنید. هنگامی که متوجه شدید چطور مخاطب هدف شما در جستجوی کالا یا خدمات شما است ، شروع به کشف دنیای کاملاً جدیدی از استراتژی سئو می کنید!

یک سوال قبل از شروع تحقیق کلمات کلیدی:

قبل از اینکه بتوانید با سئو به رشد کسب و کار خودتان کمک کنین ، ابتدا از خود بپرسید، مشتریان من چه کسانی هستند ؟ هدف آنها از جستجو کلمات مربوط به کسب و کار من چیست ؟

تحقیق کلمات کلیدی زمان بر است و اگر ندانید دقیقا به دنبال چه هستید و چه هدفی دارید وقت خود را تلف میکنید.

مطلب مهم اینجاست که انچه شما میخواهید با آن کلمه در نتایج جستجو قرار بگیرید ممکن است با آنجه مخاطب شما جستجو میکند متفاوت باشد .

افراد چه کلماتی را جستجو می کنند؟

شما به چه شکل کالا یا خدمات خود را توصیف میکنید و آن را تشریح میکنید ؟ مخاطبان شما چگونه محصولا یا خدمات شما را توصیف میکنند ؟ مشخص کردن این دو نوع توصیف اولین قدم مهم برای تحقیق کلمات کلیدی است . اگر شما از بوسیله کلمات متفاوتی خدمات خود را نسبت به مشتریان توصیف میکنید ، احتمال سئو شما نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

پیدا کردن کلمات کلیدی:

شما به احتمال زیاد چند کلمه کلیدی در ذهن دارید که دوست دارید از آنها شروع  کنید. اینها مواردی مانند اسم محصولات ، خدمات یا سایر موضوعات مربوط به آدرس وب سایت شما خواهد بود و کلمات کلیدی بسیار خوبی برای تحقیقات شما هستند ، بنابراین از آنجا شروع کنید! می توانید این کلمات کلیدی را در یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی وارد کنید تا حجم جستجوی متوسط ​​ماهانه و کلمات کلیدی مشابه را پیدا کنید. ما در بخش بعدی بیشتر به حجم جستجو خواهیم رسید ، اما در مرحله کشف می تواند به شما کمک کند تعیین کنید کدام یک از انواع کلمات کلیدی شما در بین جستجوگران بیشتر محبوب هستند.

با استفاده از ابزار تحقیق کلمات کلیدی ، میتوانید یک کلمه را وارد کنید و سایر کلمات مشابه و سوالات مرتبط کاربران با آن کلمه را پیدا کنید.

به عنوان مثال بیایید از یک گل فروشی که در فروش گل برای عروسی تخصص دارد استفاده کنیم و این مثال را بررسی کنیم :

با تایپ کردن “عروسی” و “گل فروشی” در یک ابزار تحقیق برای کلمات کلیدی ، می توانید اصطلاحات بسیار مرتبط ، بسیار جستجو شده مانند موارد زیر را پیدا کنید:

 • دسته گل عروسی
 • گلهای عروس
 • گل فروشی عروسی

در روند کشف کلمات کلیدی مرتبط برای محتوای خود ، احتمالاً متوجه خواهید شد که حجم جستجو در این کلمات کلیدی بسیار متفاوت است. اگرچه شما قطعاً می خواهید کلماتی را که مخاطب شما در جستجوی آنها است هدف قرار دهید ، در بعضی موارد هدف قرار دادن کلماتی که حجم جستجو کمتری دارند ، سودمندتر است زیرا رقابت آنها بسیار کمتر است.

با توجه به اینکه هر دو کلمه کلیدی با رقابت بالا و رقابت پایین می توانند برای وب سایت شما مفید باشند ، یادگیری بیشتر در مورد حجم جستجو می تواند به شما در اولویت بندی کلمات کلیدی و انتخاب کلماتی که برای وب سایت شما بیشترین نتیجه را دارند ، کمک کند.

صفحات متنوع و متفاوت ایجاد کنید!

به این نکته مهم توجه کنید که ما کل وب سایت را برای کلمات کلیدی سئو نمیکنیم ، بلکه این صفحات مختلف هستند که سئو میشوند و برای کسب جایگاه در نتایج جستجو بهینه میشوند ، ممکن است که برندهای بزرگ صفحه اصلی وب سایت خودشان را برای کلمات کلیدی زیادی سئو کنند ، اما اکثر وب سایتها معمولا صفحات غیر از صفحه اصلی را برای کلمات مختلف سئو میکنند به این شکل که هر صفحه تنها برای یک کلمه کلیدی و هم معنی های آن سئو میشود .

هر چند وقت یکبار کلمات مد نظر شما جستجو می شوند ؟

هرچه حجم جستجو برای یک کلمه بیشتر باشد ، معمولا برای رسیدن به نتایج بالاتر در آن کلمه کلیدی کار سخت تری را باید انجام دهید. این موضوع را به عنوان دشواری کلمه کلیدی میشناسند . برندهای بزرگتر معمولا 10 نتیجه ای که بیشتر جستجو میشوند را انتخاب میکنند ، بنابراین اگر شما تازه کار هستید و بخواهید برای همان کلمات پر جستجو رتبه بگیرید باید به جنگ سختی با رقبای خود بروید که شاید سالها برای رسیدن به نتایج یک گوگل در آن کلمات زمان لازم باشد .

به طور معمول هرچه حجم جستجو یک کلمه بیشتر باشد ، رقابت شدیدتر است و تلاش بیشتر برای کسب نتایج طبیعی در گوگل لازم است و اگر کلماتی که خیلی جستجو کمی دارند را انتخاب کنید ، این امکان وجود دارد که جستجوکننده زیادی را به سایت خود جذب نکنید .

ابزارهایی برای مشخص کردن تعداد جستجو یک کلمه کلیدی

 ابزارهایی برای مشخص کردن تعداد جستجو یک کلمه کلیدی : 

یکی از ابزارهای پیدا کردن تعداد جستجو یک کلمه کلیدی ابزار گوگل کیوردپلنر است .Google Keyword Planner با استفاده از این ابزار میتوانید کلمه کلیدی مد نظر را تایپ کنید و این ابزار تعداد حدودی جستجو آن کلمه در ماه را به شما اعلام میکند.

همچنین برای مشخص شدن محبوبیت چند کلمه نسبت به یکدیگر میتوانید از ابزار گوگل ترند استفاده کنید ، Google Trends  هم یک ابزار کاربردی است که با وارد کردن نهایت 5 کلمه کلیدی میتوانید دریابید کدام کلمه جستجو بیشتر و محبوبیت بیشتری نسبت به سایر 4 کلمه دیگر شما دارد .

از ابزار کیورد شیتر keywordshitter.com هم میتوانید برای دریافت کلمات کلیدی مشابه و مترادف کلمه خود استفاده کنید ، با تایپ کلمه مد نظر خود گاها صد ها کلمه موازی کلمه مد نظر به شما پیشنهاد میشود.

معرفی کلمات لانگ تیل (long tail keyword) یا کلمات طولانی :

در موارد زیادی بهتر است کلمات خاص و طولانی را هدف قرار دهید که میتواند مشتری هدف شما را به سایت شما جذب کند و برای شما درآمد تولید کند ، این کلمات با نام کلمات لانگ تیل ، یا کلمات کلیدی دم بلند ، یا کلمات کلیدی طولانی نامیده میشوند که معمولا بیشتر از 3 کلمه هستند . مثلا چاپ کارت ویزیت لمینت مات در مشهد.

و یا مثلا رسیدن به رتبه 1 گوگل در کلمه کفش گزینه خوبی است . کلماتی که ماهانه 50 هزار تا حتی 5 هزار جستجو در ماه دارند بسیار وسوسه انگیز هستند ، اما در حقیقت این کلمات ، تک کلمه ای فقط بخشی از جستجو در وب را تشکیل میدهند ، کلماتی با حجم جستجو بالا که حتی ممکن است قصد و هدف کاربر از جستجو این کلمه مشخص نباشد ، و حتی اگر در این کلمات به رتبه 1 برسید ممکن است نتوانید رضایت کاربر خود را بعد از وارد شدن به سایتتان بدست اورید ، چون مشخص نیست ان کاربر با چه هدفی آن کلمه را جستجو کرده است  ، به عنوان مثال کاربری که تنها کلمه کفش را جستجو کرده است واقعا به دنبال چیست ؟

 • خرید کفش ؟
 • انواع کفش ؟
 • کفش مردانه ؟
 • نمونه کفش های جدید ؟
 • کفش های محلی یک منطقه خاص در کشور؟

بنابراین با توجه به مبهم بودن هدف کاربر از این جستجو امکان ورود کاربر به سایت شما و عدم دریافت محتوای مد نظر و ترک کردین سریع سایت شما وجود دارد.

اما کسی که یک کلمه کلیدی طولانی را جتسجو میکند ، دقیقا میداند که چه میخواهد و بیشتر موارد این جستجوگران مشتریان آماده خرید هستند.

 کلمات طلایی برای سئو:

سوالاتی که مشتریان شما از شما میپرسند کلمات طلایی برای سئو هستند، حتما میبایست این سوالات و پاسخ کامل آنها را در قسمت سوالات متداول وب سایت خود درج کنید تا به این وسیله کاربرانی که آنلاین پاسخ این سوالات را جستجو میکنند هدف قرار داده و آنها را جذب کنید، چه بسا با پاسخ به این گونه سوالات در فضای وب مشتریان آماده خرید فراوانی برای خود رقم بزنید.

با دانستن حجم جستجو کلمات کلیدی مد نظر استراتژی قوی برای خود ایجاد کنید :

وقتی حجم جستجو کلمات کلیدی کسب و کار خودتان را دانستید میتوانید با بررسی رقبا و میزان سرمایه گذاری آنها روی آن کلمات، استراتژی مناسب خود را بچینید تا بتوانید نتایج بالاتر صفحات جستجو را از آن خود کنید.

با کدام کلمات کلیدی شروع کنیم :

احتمالا با توجه به توضیحات تا این جای این مقاله کلی کلمه کلیدی برای خودتان تهیه کرده اید ، اما از کجا می شود فهمید ابتدا باید روی کدام یک از این کلمات کار کنید ؟

بهترین گزینه کلمات کلیدی با رقابت بالاتر است اما کلماتی که رقبا کمتر به آنها توجه کرده اند این روش ، روشی مناسب است تا اولا فرصت های از دست رفته رقبا را از آن خود کنید و دوما بعد از رسیدن به جایگاه مناسب در آن کلمات یک استراتژی تهاجمی برای رقابت در کلمات بهتر با رقبای خود ایجاد کنید ، کلماتی که قبلا رقبا در آن به نتایج خوبی بودند.

کلمات کلیدی فصلی :

اطلاع از کلمات کلیدی فصلی و برنامه ریزی برای آنها میتواند استراتژی تولید محتوا شما رو منظم تر کند ، مثلا اگر بدانید روز زن در چه ماهی است ، از 1-2 ماه قبل برای تولید محتوا مخصوص این روز برنامه ریزی میکنید و اگر محصولات مرتبطی با این روز دارید فروش بیشتری را تجربه خواهید کرد.

کدام قالب محتوا به بهترین وجه متناسب با هدف کاربران است؟

قالبی که گوگل برای نمایش نتایج جستجو انتخاب می کند به قصد و هدف کاربر از جستجو بستگی دارد و هر جستجو یک پاسخ خاص میتواند داشته باشد. گوگل این اهداف را در راهنماهای Quality Rater خود به این صورت توصیف می کند:

در حالی که هزاران نوع جستجوی احتمالی وجود دارد ، بیایید نگاهی دقیق تر به پنج دسته اصلی از اهداف جستجو کاربران داشته باشیم:

1. جستجو برای کسب اطلاع: جستجوگر به اطلاعاتنیاز دارد ، حال ممکن است این کلمه جستجو اسم یکی نوشیدنی یا اسم یک حیوان باشد.

جستجو برای کسب اطلاع:

2. جستجو برای یافتن یک ادرس : جستجوگر می خواهد به یک آدرس خاص در اینترنت ، مانند سایت مدیر مجازی.

جستجو برای یافتن یک ادرس

3. جستجو برای انجام یک معامله : جستجوگر می خواهد کاری انجام دهد ، مانند خرید بلیط هواپیما.

جستجو برای انجام یک معامله

4- جستجو برای مقایسه : جستجوگر می خواهد محصولات را با یکدیگر مقایسه کند و بهترین محصول را برای نیازهای خاص پیدا کند.

جستجو برای مقایسه

5. جستجو برای کسب و کارهای محلی : جستجوگر می خواهد چیزی را به صورت محلی پیدا کند ، مانند کافی شاپ یا مطب پزشک در منطقه خود.

جستجو برای کسب و کارهای محلی

یک اقدام مهم در فرایند تحقیق کلمات کلیدی ، بررسی نمای SERP یا مشاهده صفحه اول جستجو آن کلمه کلیدی است تا با توجه به نوع محتوایی که گوگل برای آن کلمه کلیدی پیشنهاد داده است ، محتوای بهتری برای سایت خود تهیه کنید. اگر می خواهید بدانید مخاطب هدف شما چه نوع محتوایی را می خواهد ، به SERP ها یا همان صفحات جستجو مراجعه کنید!

گوگل رفتار میلیون ها کاربر را از نزدیک ارزیابی کرده است تا بتواند مطلوب ترین مطالب را برای هر جستجوی کلمه کلیدی خاص ارائه دهد.

به عنوان مثال “لباس مجلسی” را جستجو کنید:

پیشنهاد گوگل برای جستجو لباس مجلسی

با نمایش تصاویر زیاد در بالای نتایج جستجو میتوانید این نتیجه را بگیرید که بسیاری از افرادی که در گوگل لباس مجلسی را جستجو کرده اند دنبال مشاهده مدل های مختلف لباس مجلسی و دیدن مد های بروز بوده اند.

برای این کلمه کلیدی یک ویزگی فروشندگان محلی روی نقشه نیز وجود دارد که نشان دهنده تمایل گوگل برای کمک به کاربرانی است که ممکن است دنبال فروشگاه های لباس در نزدیکی خودشان باشند.

معرف کسب و کارهای محلی روی نقشه گوگل

گوگل دارای انواع مختلفی از نتایج است که بسته به درخواست شما می تواند ارائه شود ، بنابراین اگر می خواهید یک کلمه کلیدی را هدف قرار دهید ، به SERP  یا همان صفحه نتایج بعد از جستجو کلمه مد نظر مراجعه کنید تا بفهمید چه نوع محتوایی را باید ایجاد کنید.

امیدواریم در این مقاله آموزشی با مبحث تحقیق کلمات کلیدی آشنا شده باشید ، اگر سوالی دارید در پایین همین صفحه مطرح کنید ، خوشحالیم خواهیم شد پاسخگوی شما باشیم.

ارادتمند، تیم مدیر مجازی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست