1. شما اینجا هستید : مدیر مجازی
 2. آموزش به مدیران
 3. آموزش سئو
 4. سئو داخلی چیست

سئو داخلی چیست

دسته بندی این مطلب : آموزش سئو

در آموزشهای قبل از سری آموزشهای سئو سایت مدیر مجازی با موتورهای جستجو آشنا شدیم و اکنون میدانیم که مخاطبین بازارهدف کسب و کار ما، چگونه درباره کسب و کار ما در اینترنت جستجو میکنند، حال زمان آن رسیده که به سئو داخلی وب سایت یا همان on page seo بپردازیم .

یعنی صفحات داخلی سایتمان رو طوری طراحی و برنامه ریزی کنیم که به سوالات جستجوگران کسب و کار ما بهترین پاسخ را ارائه دهد، سئو داخلی چند بعدی است و فراتر از سئو محتوا است و به مواردی مانند استرکچر دیتا و متا تگ ها و …اشاره داره که در آموزشهای بعد به طور کامل درباره آنها صحبت خواهیم کرد ، اکنون نیز زمان تولید محتوا است، پس در مبحث جذاب سئو داخلی سایت ، همراه مدیر مجازی باشید.

محتوای خود را ایجاد کنید

از جستجو کلمات کلیدی خود استفاده کنید

در مقاله تحقیق کلمات کلیدی آموختیم که مخاطبان چگونه درباره محتوای ما جستجو میکنند، حال زمان عملی کردن این آموزشها فرا رسیده در زیر یک طرح کلی برای چگونگی استفاده از تحقیق کلمات کلیدی را مشاهده میکنید:

 1. کلمات کلیدی خود را بررسی کنید و کلماتی که دارای موضوعات مشابه و هدف مشابه در نظر جستجوگران است، را دسته بندی کنید، به جای ایجاد صفحه مجزا برای هر کلمه ، برای هر گروه از این کلمات مشابه یک صفحه ایجاد کنید، بنابراین کلمات هم معنی و کلماتی که یک هدف را در جستجوگران نشان میدهند کلا در یک صفحه قرار میگیرند.
 2. اگر قبلاً چنین کاری نکرده اید ، نتایج SERP یا همان نتایج جستجو در گوگل را برای هر کلمه کلیدی یا گروه کلمات کلیدی ارزیابی کنید، تا مشخص شود نوع محتوای شما چه نوع و چه شکلی باید باشد. برخی از مشخصات صفحات رتبه بندی را باید یادداشت کنید، مواردی مانند:
  • آیا در بیشتر محتواهای تولید شده در صفحه اول گوگل تصویر بیشتر وجود دارد یا ویدئو ؟
  • آیا مطالب تولید شده در موضوع مد نظر در صفحه اول گوگل ،مطالب بلند است یا کوتاه و مختصر؟
  • نحوه چیدمان مطالب در این صفحات چگونه است ، نحوه قالب بندی پاراگراف ها و لیست کردن خصوصیات احتمالی یک کالا در آن محتوا
 3. از خود بپرسید ، “چه ارزش منحصر به فردی می توانم ارائه دهم تا صفحه محتوای خودم را بهتر از صفحه های ایجاد شده و رتبه بندی شده برای کلمه کلیدی مد نظر ایجاد کنم؟”

سئو داخلی به شما این امکان می دهد تا با تحقیقات، محتوای خود را به محتوایی که مخاطبان شما دوست دارند تبدیل کنید. فقط اطمینان حاصل کنید که از گرفتار شدن در دام تاکتیک های کم ارزش که می تواند بیشتر به شما آسیب بزند تا کمک کند، جلوگیری کنید!

جلوگیری از تاکتیک های کم ارزش

محتوای وب سایت شما باید بتواند به سوالات جستجوگران پاسخ دهد، و آنها را از طریق سایت خود راهنمایی کنید و به آنها کمک کنید تا متوجه شوند سایت شما میتواند به آنها کمک کند،  محتوا نباید فقط با هدف دریافت رتبه بندی بالا در جستجوها ایجاد شود. رتبه بندی سایتها وسیله ای برای رسیدن به هدف است و هدف این رتبه بندی، کمک به جستجوگران است.بنابراین دقت کنید که ابتدا، محتوای با کیفیت خود را برای کمک به مخاطبین ایجاد کنید و سپس تلاش کنید این محتوای با کیفیت کمک کننده به کاربر را، در رتبه بندی ها به نتایج بالاتر برسانید.مراقب باشید که مثلا گاری باید بعد از اسب بسته شود نه جلوی اسب.

برخی از این تاکتیک های کم ارزش را در مقاله موتورهای جتسجو چگونه کار میکنند معرفی کردیم ، اما به مرور ، بیایید بیشتر به برخی از تاکتیک های کم ارزش بپردازیم که باید هنگام تهیه محتوای بهینه شده در موتور جستجو از آنها جلوگیری کنید.

محتوای کم ارزش

داشتن یک صفحه منحصر به فرد برای هر کلمه کلیدی و داشتن چندین صفحه برای چندین کلمه کلیدی هم معنی یک استراتژی قدیمی برای تولید محتواست، مثلا ممکن است در گذشته برای موبایل یک صفحه لازم بود برای گوشی موبایل یک صفحه مجزا لازم بود و برای گوشی موبایل نوکیا یک صفحه مجزا لازم بود، و یا مشاغل برای کسب رتبه در شهرهای مختلف محتوا مشابه به هم تولید میکردند و فقط اسم شهرها در مطالب تغییر میکرد،این تاکتیک های تولید محتوا مشخص است برای کاربران مناسب نبود، اما سوال اینجاست پس چرا وب سایتها در سراسر وب، اینگونه محتوا تولید میکردند ؟

پاسخ این است که گوگل در آن زمان برای درک رابطه بین کلمات و درک معنا و مفهوم کلمه های مشابه به خوبی امروز نبود، و در بروزرسانی سال 2011 گوگل الگوریتم پاندا را معرفی کرد و به این ترتیب جلو تولید محتوا بی کیفیت و تکراری را گرفت و به محتواهای با ارزش و کیفیت برتر، جایگاه بهتر را در نتایج جستجو داد، بنابراین با این تغییرات و هوشمندتر شدن موتورهای جستجو و مخصوصا گوگل نسبت به گذشته، واضح است که اکنون محتوای بی ارزش و بی کیفیت و تکراری جایگاهی ندارد و باید برای کسب رتبه های بهتر در نتایج جستجو ، از محتوای با کیفیت با پوشش کلمه های هم معنی در یک صفحه به صورت جامع استفاده کرد تا به جریمه پاندای گوگل دچار نشویم.

محتوای بی کیفیت

محتوای تکراری

محتوای تکراری به محتوایی گفته میشود که دو یا چند محتوا شبیه به هم داخل وب سایت خود داشته باشید و یا یک محتوا را از وب سایت دیگر در سایت خود کپی کنید و با مقدار کمی تغییر آن را منتشر کنید.

دلیلی وجود ندارد که داخل وب سایت شما دو یا چند محتوا شبیه یکدیگر باشند و خواسته گوگل این است ، اگر این چنین بود با استفاده از برچسب کنونیکال در همه این صفحات ، صفحه اصلی را مشخص کنیم و به آن به عنوان محتوای اصلی لینک دهیم. اگر میخواهید به این برچسب نیازی پیدا نکنید باید همه محتوای صفحات وب سایت شما منحصر به فرد و با کیفیت باشد.

چیزی به اسم مجازات گوگل برای محتوای تکراری وجود ندارد

گوگل مجازاتی برای محتوای تکراری ندارد، به عنوان مثال اگر شما مقاله یک سایت دیگر را در وب سایت خود کپی کنید، گوگل جریمه ای برای شما در نظر نمیگیرد، تنها کاری که میکند این است که نسخه های کپی مقاله اصلی را در نتایج جستجو نشان نمیدهدو یا اگر دو یا چند محتوای شبیه به هم ایجاد کنید گوگل سعی میکند محتوای اصلی را شناسایی کند و نسخه های تکراری را نمایش ندهد و این اقدام پنالتی شدن یا جریمه گوگل نیست، این فقط یک فیلتر گذاری روی محتوای تکراری برای نمایش محتوای اصلی به جستجوگران است.

مخفی کردن

اصول اولیه دستورالعمل های موتور جستجو این است که همان محتوایی را که به بازدیدکننده انسان نشان می دهید به خزنده های موتورهای جستجو هم نشان دهید. این بدان معنی است که شما نباید متن را در کد HTML وب سایت خود که بازدیدکننده عادی نمی تواند ببیند پنهان کنید.

وقتی این دستورالعمل رعایت نشود ، موتورهای جستجو آن را “cloaking” می نامند و برای جلوگیری از رتبه بندی این صفحات در نتایج جستجو اقدام می کنند.مخفی کردن محتوا به هر دلیل مثبت یا منفی ممکن است انجام شود و این مورد پسند موتورهای جستجو نیست.

تکرار یبش از حد کلمات کلیدی

هر کس به شما بگوید در فلان مقاله باید این کلمه کلیدی مهم را ….تعداد مرتبه تکرار کنید، در اصل شما را به بیراهه برده است، بسیاری از افراد به اشتباه فکر میکنند که اگر یک کلمه کلیدی را با تعداد خاصی در مقاله خود تکرار کنند در نتایج جستجو رتبه خوبی خواهند گرفت، اما حقیقت این است که اگرچه گوگل برای درک محتوای مقاله شما از طریق کلمات داخل آن تلاش میکند، اما تا آن صفحه ارزش لازم را نداشته باشد نباید با کلمات کلیدی پر شود. اگر شما در پی تولید یک محتوای ارزشمند برای کاربران خود هستید مشخص است که مقاله شما نباید به گونه ای نوشته شود که انگار یک ربات با عدم تسلط به زبان فارسی آن را نوشته است، بنابراین استفاده از کلمات کلیدی باید به گونه ای طبیعی و قابل درک برای خوانندگان شما باشد. در زیر مثالی از یک محتوای بمباران شده با کلمه کلیدی را مشاهده میکنید.

تکرار کلمات کلیدی در سایت

نمونه ای از یک پاراگراف پر شده از کلمات کلیدی ، که کل کلمات کلیدی مورد نظر را نارنجی کرده ایم .

تولید خودکار محتوا

مسلماً یکی از بدترین روشهای محتوای بی کیفیت ، نوعی از محتوا است که به صورت خودکار تولید می شود یا به صورت برنامه ریزی شده با هدف دستکاری در رتبه بندی جستجو و کمک نکردن به کاربران ایجاد می شود. ممکن است برخی از محتوای تولید شده خودکار را با کمی بررسی ، هنگام خواندن تشخیص دهید، این مقالات اکثرا از نظر لغوی و معنایی در جملات مشکل دارند و توسط یک ربات به جای یک انسان تولید شده اند.

شایان ذکر است که پیشرفت ربات ها در تولید محتوای خودکار، به تولید محتوای بیشتر کمک کرده است و با گذشت زمان در حال بهتر شدن است و احتمالاً به همین دلیل است که در دستورالعمل های تولید محتوای گوگل درباره محتوای تولید شده خودکار ، گوگل به طور خاص بر محتوای تولید شده خودکاری تاکید میکند که تلاش دارد رتبه بندی جستجو را دستکاری کند ، نه هر محتوای تولید شده خودکار.

تولید محتوای 10 برابر بهتر

“راه میانبر” برای رتبه بندی بهتر در نتایج جستجو وجود ندارد. گوگل صفحات را بسیار عالی رتبه بندی می کند ، و دلیل آن این است که این صفحات رتبه بندی شده، بهترین پاسخ به سوالات جستجوگران هستند. در موتور جستجوی امروز ، کافی نیست محتوای شما کپی ، هرزنامه یا مشکل دار و با خطا همراه نباشد. صفحه شما باید بهترین پاسخ را برای جستجوگران فراهم کند و بهتر از هر صفحه دیگری باشد که گوگل در حال حاضر به عنوان پاسخ به یک سوال خاص ارائه می دهد. در اینجا یک فرمول ساده برای ایجاد چنین محتوایی آورده شده است:

 • کلیدواژه (های) مورد نظر را برای محتوای خود جستجو کنید
 • واضح است کدام صفحات در نتایج جستجو برای این کلمات کلیدی، رتبه بالاتری دارند
 • مشخص کنید که آن صفحات از چه ویژگی هایی برخوردار هستند
 • محتوایی بهتر از آن ایجاد کنید

اجازه دهید این روش را محتوای 10 برابر بنامیم ، اگر صفحه ای روی یک کلمه کلیدی ایجاد کنید که 10 برابر بهتر از صفحاتی است که در نتایج جستجو نشان داده می شود (برای آن کلمه کلیدی) ، گوگل به خاطر این محتوای ارزشمند به شما پاداش می دهد و بهتر از این، طبیعتاً افرادی که به آن محتوا لینک خواهند داد را جذب می کنید! ایجاد محتوای 10 برابر کار سختی است ، اما سود بالایی را در ترافیک ارگانیک برای شما بوجود می آورد.

فقط بخاطر داشته باشید ، در مورد تعداد کلمات کلیدی یک صفحه، عدد خاصی وجود ندارد. آنچه ما باید رعایت کنیم این است که تعداد کلمات کلیدی با توجه به نیاز کاربر و خواننده مقاله آورده شود . بعضی از سوالات کاربران را می توان به طور کامل و دقیق در 300 کلمه پاسخ داد در حالی که برای برخی دیگر ممکن است 1000 کلمه لازم باشد!

چرخ را دوباره اختراع نکنید!

اگر از قبل در وب سایت خود محتوایی دارید ، با ارزیابی اینکه کدام یک از این صفحات در حال حاضر مقدار زیادی ترافیک ارگانیک ایجاد کرده و به خوبی بازدیدکننده دارند ، در وقت خود صرفه جویی کنید و برای کمک به دیده شدن بیشتر سایت خود ، آن محتوا را نوسازی و تکمیل تر کنید.  در سمت دیگر این سکه ، ارزیابی کنید که محتوای موجود عملکرد خوبی دارد یا خیر و در صورت نیاز آن را اصلاح کنید ، نه اینکه از خط اول شروع به تولید محتوای جدید کنید.

چرخ را دوباره اختراع نکنیم

توصیه ای برای مشاغل محلی

اگر جز مشاغلی هستید که با مشتریان خود تماس حضوری برقرار می کنید ، حتماً نام ، آدرس و شماره تلفن  خود را بصورت برجسته ، دقیق و مداوم در کل محتوای سایت خود وارد کنید. این اطلاعات اغلب در فوتر سایت یا عنوان یک وب سایت مشاغل محلی و همچنین در هر صفحه “تماس با ما” نمایش داده می شود. شما همچنین می بایست این اطلاعات را با استفاده از طرح کسب و کارهای محلی گوگل ثبت کنید، البته این گزینه برای ایران تحریم است . از استرکچر دیتا و داده های ساختاریافته در بخش “سایر بهینه سازی ها” در وب سایت خود که در این فصل به طور طولانی تر مورد بحث قرار می گیرند استفاده کنید و اطلاعات کسب و کار محلی خود را در آن ثبت کنید.

اگر چندین شعبه در شهرهای مختلف دارید، بهتر است برای هر شهر صفحات منحصر به فرد و بهینه سازی شده ایجاد کنید. به عنوان مثال ، شعبه تهران مدیر مجازی، شعبه مشهد مدیر مجازی و … در نظر داشته باشید که برای هر کدام، یک صفحه مجزا داشته باشید و هر صفحه به طور انحصاری برای آن شهر بهینه شود ، محتوای منحصر به فرد داشته شاید و درباره همان شهر و مشتریان آن شهر صحبت کند، آدرس آن شعبه را نیز مشخصا بیان کنید و اطلاعات تماس مخصوص آن شهر را در صفحه مربوطه درج کنید.

سئو محلی یا سئو کشوری یا سئو بین المللی و جهانی 

حتما میدانید که همه مشاغل در سطح محلی فعالیت نمی کنند و آنچه را ” سئو محلی” می نامیم انجام نمی دهند . بعضی از مشاغل می خواهند مشتری در سطح کشور داشته باشند و برخی دیگر می خواهند از کشورهای دیگر هم مشتری جذب کنند (” سئو بین المللی “). برای مثال خدمات مدیر مجازی به مکان خاصی وابسته نیست ، در حالی که یک کافی شاپ فقط میتواند به محله خود خدمات ارائه دهد. در این سناریو ، کافی شاپ باید وب سایت خود را برای مکان فیزیکی خود بهینه کند ، در حالی که مدیر مجازی میتواند خدمات خود را برای کل کشور سئو کند. نحوه انتخاب بهینه سازی سایت تا حد زیادی به مخاطبان شما بستگی دارد ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که هنگام تهیه محتوای وب سایت خود ، مخاطبین را در نظر داشته باشید.

امیدوارم بعد از انجام این کار دشوار و پردرآمد تولید محتوای 10 برابر بهتر از رقبا، هنوز مقداری انرژی برای شما باقی مانده باشد، زیرا قبل از تکمیل صفحه مورد نظر، شما به چند مورد دیگر هم نیاز دارید! در بخشهای بعدی ، ما در مورد سایر بهینه سازیهای و سئو داخلی مورد نیاز صفحات شما و همچنین نامگذاری و سازماندهی مطالب شما صحبت خواهیم کرد.

فراتر از محتوا: سایر بهینه سازی هایی که صفحات شما نیاز دارند تا بهترین نتایج را دریافت کنید.

از چه سایزی برای برای فونت عنوان صفحات استفاده کنیم؟

عنوان صفحه و توزیحی که برای صفحات وبسایت ما در نتایج جستجو نشان داده میشود را چگونه کنترل کنیم و تغییر دهیم؟

بعد از خواندن این بخش ، سایر عناصر مهم صفحه را درک خواهید کرد که به موتورهای جستجو کمک می کند محتوای 10 برابر شما را بهتر درک کنند ، بنابراین بیایید این قسمت ها را  عمیق تر بررسی کنیم تا ببینیم چگونه سئو صفحات وب سایت خود را بیش از پیش بهتر کنیم.

برچسب های هدر یا Header tags

برچسب های هدر یکی از اجزای زبان HTML است که برای تعیین سایز و اهمیت عنوان در صفحات وب سایت استفاده می شود. برچسب هدر اصلی و مهم در هر صفحه که H1 نام دارد ، معمولاً برای عنوان صفحه اختصاص داده میشود و به این شکل است:

<h1> عنوان صفحه </ h1>

عنوان های فرعی نیز وجود دارد که از برچسب های H2 تا H6 برای آنها استفاده میشود ، اگرچه استفاده از همه این موارد در یک صفحه ضروری نیست اما سلسله مراتب برچسب های هدر با توجه به  اهمیت آنها از H1 تا H6 است.

هر صفحه باید تنها یک H1 منحصر به فرد داشته باشد که موضوع اصلی صفحه را توصیف کند ، این اغلب به طور خودکار از عنوان صفحه ایجاد می شود.در عنوان اصلی و توصیفی صفحه ،در H1 باید از کلمات کلیدی یا عبارت اصلی آن صفحه استفاده کنیم . برای سایر مطالب صفحه و قسمتهای کم اهمیت تر نباید از H1 استفاده کرد و هر بخش از مطالب صفحه با توجه به اهمیتی که دارند از H2 تا H6 میتوانند باشند .

مثلا در همین مقاله سئو داخلی که در حال مطالعه آن هستید عنوان اصلی این صفحه (سئو داخلی چیست ؟) با برچسب H1 مشخص شده است و تیترهای مختلف نارنجی رنگ که در صفحه ملاحظه میکنید از برچسب H2 استفاده کرده اند.

هرچند استفاده از برچسب های هدر صفحه به موتورهای جستجو برای درک عنوان و مطالب هر صفحه و رتبه بندی آنها کمک میکنند و برچسب های هدر هر صفحه از فاکتورهای مهم سئو است اما اهمیت این برچسب ها به اندازه بک لینکها و محتوای با کیفیت نیست، بنابراین هنگام نوشتن عنوانهای صفحه بیشتر به کاربرد آن برای کاربران و راهنمایی بیشتر آنها فکر کنید تا گرفتن رتبه بهتر در موتورهای جستجو.

پیوندهای داخلی

در مقاله موتورهای جستجو چگونه کار میکنند درباره اهمیت داشتن یک وب سایت قابل دسترسی برای موتورهای جستجو توضیح دادیم . بخشی از قابلیت خزشی یک وب سایت در ساختار لینک های داخلی آن قرار دارد. هنگامی که به صفحات دیگر وب سایت خود لینک می دهید ، مطمئن میشوید که خزنده موتورهای جستجو می توانند تمام صفحات سایت شما را پیدا کنند و با این کار ارزش و اعتبار صفحه لینک داده را به سایر صفحات سایت خود منتقل می کنید و همزمات به بازدیدکنندگان در پیمایش سایت خود کمک می کنید.

اهمیت لینک سازی داخلی کاملاً اثبات شده است ، و در ظاهر مشخص است که باید از صفحات مرتبط به سایر صفحات مرتبط در وب سایتمان لینک بدهیم ، اما همین مطلب با اینکه ساده به نظر میرسد در عمل و زمان اجرا گیج کننده میشود.

لینک های در دسترس 

لینک هایی که به کلیک نیاز دارند تا دیده شوند  (مانند مطالبی که در اکاردئونها قرار دارند ) ممکن است از دید خزنده های موتور جستجو پنهان باشند، بنابراین اگر لینک های داخلی صفحات وب سایت شما فقط از این مدل باشد ، ممکن است در نمایه سازی این صفحات مشکل داشته باشید. سعی کنید لینک سازی ها در در مطالبی که مستقیما در صفحه رویت میشوند و نیاز به کلیک کردن ندارند تا دیده شوند ایجاد کنید.

انکر تکست یا متن لنگر

Anchor text متنی است که با آن به صفحات لینک می دهید. در زیر می توانید مثالی از لینک بدون متن لنگر و لینک با متن لنگر را در HTML مشاهده کنید که هر دوی آنها به صفحه اصلی مدیر مجازی لینک داده اند.

یک لینک به صفحه اصلی مدیر مجازی بدون متن لنگر یا انکرتکست: www.ModireMajazi.com

و یک لینک با متن انکرتکست: آموزشهای رایگان برای موفقیت مدیران در فضای مجازی

متن لنگر  یا انکر تکست ها سیگنالهایی را در رابطه با محتوای صفحه مقصد به موتورهای جستجو می فرستند. به عنوان مثال ، اگر من با استفاده از انکرتکست “آموزش سئو” به صفحه ای در سایت خود لینک دهم ، به موتورهای جستجو پیام میدهم که صفحه لینک داده شده درباره آموزش سئو است و به جستجوگران این صفحه مرا درباره آموزش سئو نشان دهید. مراقب باشید که البته در این کار زیاده روی نکنید.اگر با یک کلمه کلیدی لینک سازی داخلی زیادی انجام دهید موتورهای جستجو این حرکت شما را اقدامی برای دستکاری نتایج جستجو تلقی میکنند، بنابراین سعی کنید برای هر صفحه به اندازه طبیعی و با کلمات مترادف کلمه کلیدی لینک سازی داخلی کنید.

مقدار لینک سازی

در آموزشهای عمومی گوگل برای مدیران وب سایتها، آمده است “تعداد پیوندهای داخلی یک صفحه را به تعداد معقول (حداکثر چند هزار) محدود کنید.” این مطلب بخشی از دستورالعمل های فنی گوگل است ، نه بخش راهنمای کیفیت لینک سازی! بنابراین داشتن لینک های داخلی بیش از حد چیزی نیست که به تنهایی باعث جریمه شما شود و لینک سازی داخلی برای چیدا کردن صفحات جدید وب سایت شما و ارزیابی آنها برای گوگل اهمیت دارد.

هرچه تعداد لنیک ها در یک صفحه بیشتر باشد ، ارزش هر لینک به صفحه مقصد کمتر میشود. بنابراین بهتر است در صورت نیاز و کمک به کاربر لینک سازی داخلی را اضافه کنید و این اقدام هم برای موتورهای جستجو پسندیده تر است، گذشته از این لینک سازی داخلی زیاد باعث آزار و اذیت کاربران میشود، فرض کنید یک کاربر بعد از جستجو و ورود به یک صفحه سایت شما با چنین لینک سازی مشابه زیر روبرو شود ، چه احساسی پیدا خواهد کرد:

جدا از عبور از اختیارات بین صفحات ، پیوند همچنین راهی برای کمک به کاربران جهت حرکت به سایر صفحات سایت شما است. این موردی است که انجام بهترین کار برای موتورهای جستجو همچنین انجام بهترین کار برای جستجوگران است. پیوندهای زیاد نه تنها باعث کاهش اعتبار هر پیوند می شوند ، بلکه می توانند مفید و طاقت فرسا باشند. در نظر بگیرید که چگونه ممکن است جستجوگر هنگام فرود در صفحه ای به این شکل احساس کند:

به وب سایت باغبانی ما خوش آمدید ! ما مقالات زیادی در مورد باغبانی ، نحوه باغبانی و نکات مفیدی درباره گیاهان ، میوه ها ، سبزیجات ، گیاهان چند ساله و گیاهان یکساله داریم . از وبلاگ باغبانی ما درباره باغبانی بیشتر بیاموزید .

واقعا خسته کننده نیست؟

علاوه بر اینکه لینک های زیادی برای پردازش توسط موتورهای جستجو درج شده است ، متنی کاملا غیر طبیعی به وجود آمده است و از نظر موتورهای جستجو، این صفحه یک صفحه بی کیفیت تلقی میشود، بنابراین بر کیفیت و کمک به کاربران خود تمرکز کنید و با توجه به نیاز آنها لینک سازی را انجام دهید و اگر این کار را انجام دادید، نیازی نیست نگران حجم لینک سازی خود باشید.

تغییر مسیر

حذف و تغییر نام صفحات یک اقدام معمولی است ، اما در صورت انتقال یک صفحه ، حتماً لینک های مربوط به آن URL قدیمی را به روز کنید! و مطمئن شوید که URL را به مکان جدید خود هدایت کرده اید ، در صورت امکان ، تمام پیوندهای داخلی به آن URL را در وب سایت خود به روز کنید تا کاربران و خزنده ها برای رسیدن به مقصد مجبور به عبور از مسیرهای تغییر یافته نشوند، مراقب باشید از تغییر مسیر های بیش از حد و پی در پی استفاده نکنید ( گوگل می گوید: “از زنجیری ریدایرکت ها جلوگیری کنید … تعداد تغییر مسیرها را در زنجیره را پایین نگه دارید ، در حالت ایده آل بیش از 3 و کمتر از 5 مرتبه “)

ریدایرکت 301

بهینه سازی تصویر

تصاویر بزرگترین مقصر  در صفحات وب سایت های کند هستند! بهترین راه حل برای این کار فشرده سازی تصاویر است. در حالی که هیچ اندازه و الگوی واحدی برای همه تصاویر وجود ندارد اما آزمایش گزینه های مختلف مانند “ذخیره برای وب در فتوشاپ”، کوچکتر کردن اندازه تصویر، استفاده از ابزارهای  فشرده سازی مانند Optimizilla یا ImageOptim برای مک (یا جایگزین آن برای ویندوز )، و همچنین بررسی و پیدا کردین روشی که بهترین نتیجه را میدهد جز کارهایی است که باید انجام دهیم.

روش دیگر برای کمک به بهینه سازی تصاویر (و بهبود سرعت صفحه) ، انتخاب فرمت مناسب برای تصاویر است.

نحوه انتخاب فرمت تصویر برای استفاده:

 • اگر تصویر شما به حرکت و  انیمیشن نیاز دارد ، از GIF استفاده کنید.
 • اگر نیازی به حفظ وضوح تصویر بالا ندارید ، از JPEG استفاده کنید (و تنظیمات مختلف فشرده سازی را امتحان کنید).
 • در صورت نیاز به حفظ وضوح تصویر بالا ، از PNG استفاده کنید.
  • اگر تصویر شما رنگ زیادی دارد ، از PNG-24 استفاده کنید.
  • اگر تصویر شما رنگ زیادی ندارد ، از PNG-8 استفاده کنید.

روش های مختلفی برای نگه داشتن بازدیدکنندگان در صفحه ای که دیر لود میشود وجود دارد مثلا نمایش یک تصویر بسیار تار و نامشخص و نمایش لودینگ که کاربران احساس میکنند صفحه در حال لود شدن است و در آموزشهای بعد در این باره صحبت خواهیم کرد.

تصاویر کوچک را فراموش نکنید!

تصاویر کوچک و زیاد ( به ویژه برای سایت های فروش آنلاین ) می تواند سرعت صفحه را بسیار کاهش دهد. برای جلوگیری از کند شدن صفحات و کمک به حفظ بازدیدکننده هایی که قرار است به مشتری تبدیل شوند ، تصاویر کوچک را به درستی بهینه کنید.

متن جایگزین

متن Alt ( یا متن جایگزین) برای تصاویر یک مطلب مهم، برای دسترسی به اطلاعات وبسایت شماست. این متن در زمانهایی که تصاویر به هر دلیلی لود نشوند استفاده و جایگزین تصاویر میشوند. داشتن متن alt تصاویر بسیار مهم است تا هر شخصی که مثلا سرعت اینترنت کندی دارد و نتوانسته تصاویر را لود کند بتواند متوجه شود که تصاویر موجود در وب سایت شما چه چیزی را نشان می دهد.

ربات  موتورهای جستجو هم برای درک بهتر تصاویر شما، متن alt را میخوانند، و این مطلب به شما این امکان را میدهد تا تصاویر وب سایت خود را بهتر به موتورهای جستجو معرفی کنید. فقط اطمینان حاصل کنید که توضیحات alt شما به طور طبیعی برای کاربران نوشته شده است و از پر کردن کلمات کلیدی در متن جایگزین برای موتورهای جستجو خودداری کنید. بهترین توضیح در متن جایگزین میتواند یک جمله از تشریح آن تصویر باشد ، مثلا: موبایل سامسونگ گلگسی مشکی روی میز شیشه ای.

معرفی نقشه تصاویر سایت در سرچ کنسول

برای اطمینان از اینکه گوگل می تواند تصاویر شما را خزش و ایندکس  کند ، نقشه تصاویر سایت خود در سرچ کنسول گوگل  خود ثبت کنید. این موضوع به گوگل کمک می کند تصاویری را که ممکن است پیدا نکرده باشد، کشف کند.

پاراگراف بندی مطالب برای خوانایی بیشتر و برجسته کردن نکات ویژه 

یک صفحه وب سایت شما می تواند حاوی بهترین مطالبی باشد که تاکنون در مورد موضوعی نوشته شده است ، اما اگر قالب بندی مطالب آن به صورت نامناسب انجام شود ، ممکن است مخاطبان شما هرگز آن مطلب را نخوانند! اگرچه ما هرگز نمی توانیم تضمین کنیم که بازدید کنندگان محتوای ما را می خوانند ، اما برخی از اصول وجود دارد که می تواند خوانایی مطالب را ارتقا دهد ، از جمله:

 • اندازه و رنگ متن ز از فونتهای خیلی ریز استفاده نکنید. گوگل برای به حداقل رساندن نیاز به “بزرگ کردن صفحات” در تلفن همراه ، فونت 16 و بالاتر را توصیه می کند. رنگ متن در رابطه با رنگ پس زمینه صفحه نیز باید خوانایی را افزایش دهد و تفاوت به این دو رنگ زیاد باشد . اطلاعات بیشتر درباره متن را می توان در اصول دسترسی به وب گوگل مطالعه کرد .
 • عنوان ها : تجزیه و تحلیل محتوای شما با عناوین مفید می تواند به خوانندگان در پیمایش صفحه کمک کند. این به ویژه در صفحات طولانی که خواننده ممکن است فقط به دنبال اطلاعات از یک بخش خاص باشد ، بسیار مفید است.
 • نقاط گلوله ای : برای لیست ها بسیار مناسب است ، گلوله ها می توانند به خوانندگان کمک کنند تا اطلاعات مورد نیاز خود را سریعتر پیدا کنند.
 • پاراگراف های کوتاه : پاراگراف ها رو کوتاه تنظیم کنید یا خوانندگان به مطالعه بیشتر صفحات سایت و مطالب شما ترغیب شوند.
 • استفاده از سایر موارد تکمیل کننده متن : در صورت لزوم ، تصاویر ، فیلم ها و ابزارک هایی را اضافه کنید که محتوای شما را تکمیل کنند.
 • فونتهای بولد و مورب برای تأکید : قرار دادن کلمات با حروف بزرگ یا مورب می تواند تأکید را اضافه کند ، بنابراین مطلب باید یک استثنا باشند و برای موارد مهم استفاده شود ، استفاده مناسب از این گزینه ها برای قالب بندی محتوا می تواند نکات مهمی را که می خواهید مخاطب ببیند ، ببیند.

قالب بندی مناسب برای محتوای صفحات این امکان را نیز برای شما بوجود می آورد که مطالب وب سایت شما در نتایج جستجو، در قسمت مطالب برجسته و بالاتر از نتایج معمول جستجو به عنوان مطالب برتر به جستجوگران نمایش داده شود.

هیچ کد خاصی وجود ندارد که بتوانید به صفحه خود اضافه کنید تا در نتایج برجسته جستجوها نشان داده شوید و همچنین نمی توانید هزینه این مکان را پرداخت کنید تا مطالب شما در آن قسمت نمایش داده شود ، اما توجه به هدف جستجوگران از جستجوی خود، می تواند به شما در ایجاد محتوای برتر برای این بخش کمک کند. به عنوان مثال ، اگر می خواهید برای جستجو کیک هویج بهتر است یا کیک قهوه، رتبه برتر را بگیرید احتمالا منطق این است که این دو کیک را در یک جدول با همدیگر مقایسه کنید و یا مثلا اگر میخواهید برای جستجو بهترین رستوران های مشهد در نتایج برتر جستجو بیایید ، منطقی است که لیست این رستورانها را با استفاده از گلوله ها لیست کنید و نمایش دهید .

تگ های تایتل یا همان برچسب های عنوان صفحات

تک عنوان صفحات یکی از عناصر html است که به توصیف و تشریح یک صفحه خاص در وب میپردازد ، تگ عنوان صفحه در بخش head سایت قرار میگیرند و به شکل زیر هستند:

<head> <title> عنوان صفحه </title> </head>

هر صفحه در وب سایت شما باید دارای یک برچسب عنوان مخصوص به خود باشد که آن صفحه را توصیف کند. آنچه که در قسمت برچسب عنوان خود وارد می کنید  در نتایج جستجو نشان داده می شود ، اگرچه در بعضی موارد ممکن است گوگل نحوه نشان دادن عنوان صفحه شما را در نتایج جستجو خودش تنظیم کند.

تگ عنوان در نتایج جستجو

تگ عنوان همچنین در بالای صفحه مرورگر شما نیز نمایش داده میشود

تگ عنوان در بالای مرورگر

برچسب عنوان شما در اولین برداشت افراد از وب سایت شما نقش مهمی دارد و این یک ابزار فوق العاده موثر برای کشیدن جستجوگران به صفحه وب سایت شما نسبت به سایر نتایج دیگر در SERP است. هرچه برچسب عنوان صفحه شما جذاب تر باشد و در نتایج بالاتر قرار گیرد ، بازدیدکنندگان بیشتری را به وب سایت شما هدایت میکند. این مطلب اثبات میکند که سئو فقط برای موتورهای جستجو نیست و تجربه کاربران نیز نقش بسیار مهمی دارد.

چگونه یک تگ تایتل یا برچسب عنوان مناسب ایجاد کنیم ؟

 • استفاده از کلمات کلیدی: استفاده ازکلمه کلیدی مورد نظر در عنوان می تواند به کاربران و موتورهای جستجو کمک کند تا در مورد صفحه شما اطلاعات بیشتری کسب کنند. همچنین ، هر چه کلمات کلیدی شما به ابتدای متن برچسب عنوان نزدیکتر باشند ، احتمال بیشتری وجود دارد که کاربر آنها را بخواند (و امیدوارم کلیک کند) و برای رتبه بندی مفیدتر هستند.
 • طول: به طور متوسط ​​، موتورهای جستجو 50-60 حرف اول (معادل 512  پیکسل) ابتدای برچسب عنوان را در نتایج جستجو نمایش می دهند. اگر برچسب عنوان شما از کاراکتر های مجاز در SERP بیشتر باشد ، در جایی که عنوان قطع شده  “…” ظاهر می شود. گرچه پایبندی به 50-60 کاراگتر خوب است ، اما هرگز کیفیت را فدای شمارش دقیق حروف نکنید. اگر نمی توانید برچسب عنوان خود را بدون آسیب رساندن به خوانایی آن به 60 حرف کاهش دهید ، بهتر است طولانی تر باشد اما (با دلیل منطقی).
 • عنوان تجاری: میشود برچسب های عنوان را با ذکر نام تجاری خودتان به اتمام برسانید به این دلیل که این گونه برچسب گذاری باعث آگاهی بیشتر خوانندگان از برند و نام تجاری شما میشود و میزان کلیک را در افرادی که با نام شما آشنا هستند بیشتر میکند. بعضی وقتها میشود نام تجاری خود را در ابتدای برچسب عنوان قرار دهید مثلا در صفحه اصلی وب سایت اما دقت کنید که برای چه کلمه ای میخواهید رتبه بگیرید و آن کلمات را در ابتدای برچسب عنوان خود استفاده کنید.

توضیحات متا

مانند برچسب های عنوان ، متا توضیحات هم از عناصر مهم HTML هستند که محتوای صفحه را توصیف می کنند. توضیحات متا نیز در برچسب head قرار دارد و به این شکل است :

<head> <meta name = “description” content = “شرح صفحه در اینجا.” /> </head>

آنچه در قسمت توضیحات وارد می کنید به این شکل در نتایج جستجو نشان داده می شود:

توضیحات متا در نتایج جستجو

این توضیحات به کاربران برای جستجو بهتر کمک میکند با این حال بهتر است توجه داشته باشید که در توضیحات متای مطالب موجود در آن صفحه را تشریح کنید و از این نمایش ارزشمند در نتایج جستجو استفاده کنید.

چگونه یک توضیحات متا مناسب ایجاد کنیم ؟

خصوصیاتی که برچسب عنوان موثری را ایجاد می کنند ، در توصیف متا موثر نیز کاربرد دارند. اگرچه گوگل می گوید توضیحات متا یک فاکتور رتبه بندی مانند برچسب های عنوان نیست ، اما توضیحات متا برای بالارفتن نرخ کلیک اهمیت فوق العاده ای دارند.

 • ارتباط: توضیحات متا باید کاملاً با محتوای صفحه شما مرتبط باشد ، بنابراین باید مفهوم اصلی شما را به نوعی خلاصه بیان کند. شما باید اطلاعات کافی در اختیار جستجوگران قرار دهید تا بدانند آنها صفحه ای را پیدا کرده اند که به اندازه کافی مناسب است و میتواند به سوالات آنها پاسخ دهد.
 • طول: موتورهای جستجو تمایل دارند که توصیف متا را به حدود 155 کاراکتر کوتاه کنند. بهتر است متا توضیحات را با طول 150 تا 300 کاراکتر بنویسید. در برخی SERP ها ، متوجه خواهید شد که گوگل توصیف بیشتری به شرح برخی از صفحات می دهد. این معمولاً برای رتبه بندی صفحات وبی که  در زیر بخش های ویژه در SERP است اتفاق می افتد.

این مقاله در حال تکمیل شدن است …….

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست