1. شما اینجا هستید : مدیر مجازی
 2. آموزش به مدیران
 3. آموزش تولید محتوا
 4. آموزش جامع بازاریابی محتوا (رایگان)

آموزش جامع بازاریابی محتوا (رایگان)

دسته بندی این مطلب : آموزش تولید محتوا

سلام ، تا حالا از بازاریابی محتوا به نحوی که مشتریان جدید برای شما ایجاد کند و کسب و کار شما را رشد دهد استفاده کرده اید؟

در صورت نیاز ابتدا این مقاله را مطالعه کنید : تولید محتوا چیست ؟

این روزها ، بازاریابی با محتوا یکی از بهترین روش ها برای آگاه شدن مخاطبان هدف شما از برند و کسب و کار شماست . کمپین های بازاریابی محتوایی همچنین می توانند اقتدار آنلاین ، ترافیک وب سایت ، تبلیغات و فروش را برای شما به ارمغان بیاورند.

فقط یک مشکل وجود دارد، بدون داشتین یک استراتژی مناسب و تاکتیک ها و استفاده از ابزارهای لازم به این مزیت ها دست پیدا نمکنید. خوب حال این سوال پیش می آید:

چگونه با بازاریابی محتوا اشتباه وقت خودمان را تلف نکنیم ؟

پاسخ ساده است، این راهنما را بخوانید.

در این مقاله سعی کردین آخرین روشهای بازاریابی با محتوا را برای موفقیت شما در کسب و کارتان از طریق محتوا جمع اوری کنیم، با ما همراه باشید.

با این آموزشهای این مقاله شما می توانید توجه مخاطبان کسب و کار را جلب کنید و آنها را به ارتباط با خودتان ترغیب کنید و این به معنای افزایش فروش برای شماست.

فهرست مطالب این مقاله آموزشی:

بیایید با تعریف بازاریابی محتوا شروع کنیم ، تا بهتر بدانیم دقیقا درباره چه چیزی صحبت می کنیم ، موافقید ؟

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا به معنای بازاریابی برای کسب و کار با محتوا است. اما در این جمله ساده نکته های زیادی وجود دارد.

اول نکته آن مربوط به خود محتوا است : همه این موارد محتوا هستند : پست های وبلاگ ، مقالات ، پادکست ها و فایل های صوتی ، فیلم ها ، فایل های PDF و ….

دومین نکته بازاریابی است : بازاریابی در اینجا همان بازاریابی است که از ابتدا مرسوم بوده است ، کل مطب در این مبحث ما این است که درباره کالا یا خدمات خودتان به مخاطبان هدف اطلاعات بیشتری بدهید، تا آنها را به مشتری تبدیل کنید و این کار را در بازاریابی محتوا ، مشخص است که با محتوا انجام می دهیم.

بازاریابی محتوا یک مزیت عالی دارد و آن این است : به جای آنکه شما به مشتریان مراجعه کنید و درخواست خرید کنید ، مشتریان به شما مراجعه میکنند و درخواست خرید دارند، ارزش این مساله را فقط بازاریابانی که برای فروش محصول یا خدمات خود به صدها نفر مراجعه کرده اند و جواب منفی شنیده اند، میدانند و اگر بگوییم کسانی که این جواب منفی ها را نشنیده اند ، ارزش این جمله را به راحتی درک نمیکنند، حرف بیهوده ای نزده ایم.

محتوای با کیفیت چیست؟

برای بازاریابی با محتوا میبایست محتوایی با کیفیت تولید کنید، آن را معرفی و تبلیغ کنید و در دسترس  مخاطب هدف قرار دهید ، محتوای با کیفیت محتوایی است که مناسب با نیاز مخاطب هدف ، دقیق ، مفید و مختصر و پاسخگوی نیاز اصلی مخاطبان به کسب و کار ماست.

این محتوا با کیفیت به شما کمک میکند تا:

 • یک مخاطب هدف مشخص را جذب کنید.
 • آنها را از کسب و کار خود آگاه کنید.
 • آنها را درگیر خدمات و محصولات خود کنید و به آنها آموزشهایی را که نیاز ندارند ارائه کنید.
 • محتوای با کیفیت برای شما سرنخ تولید میکند (مسیری برای ادامه ارتباط ماندگار با مخاطبان).
 • این مخاطبان را به مشتری ، و سپس آنها را به مشتری طرفدار تبدیل میکند.

حال بیایید برخی از آمارهای بازاریابی محتوا را بررسی کنیم که نشان می دهد چرا این روش بازاریابی بسیار محبوب شده است.

آمار بازاریابی با محتوا ، ایا واقعا بازاریابی محتوا تاثیر دارد؟

تا کنون به این فکر کرده اید که چرا بسیاری از کسب و کارها تلاش میکنند برای جذب مخاطب از محتوا و بازاریابی محتوا استفاده کنند ؟

جواب این است : چون بازاریابی محتوا میتواند به صورت آنلاین گسترش پیدا کند و به مخاطب هدف شما برسد. چند میلیارد نفر در جهان به فضای مجازی و اینترنت دسترسی دارند ؟ این بدان معنی است که یک بازار بسیار بزرگ میتواند برای کسب و کار شما وجود داشته باشد.

تعداد کاربران انلاین در سال 2018

اما اوضاع در حال تغییر است. بیش از 75٪ از آن افراد آنلاین از دستگاه های تلفن همراه و رسانه های اجتماعی استفاده می کنند که این امر تأثیرات زیادی در بازاریابی شما دارد.

و در ایالات متحده ، 26٪ از بزرگسالان تقریباً همیشه آنلاین هستند .

بهترین راه برای دستیابی به افرادی که همیشه آنلاین هستند ، محتوایی است که مستقیماً وارد دستگاه های تلفن همراه و شبکه های اجتماعی مورد استفاده آنها می شود. به هر حال ، این افزاد در این فضا دنبال اطلاعات جدید هستند.

به همین دلیل محتوا این جنین ابزار محبوبی برای بازاریابی است. آخرین آمار موسسه بازاریابی محتوا (CMI) نشان می دهد که 91٪ بازاریابان B2B و 86٪ بازاریابان B2C بازاریابی محتوا را یک استراتژی اصلی می دانند و می گویند بازاریابی محتوا باعث افزایش تعامل می شود و ابزاری عالی برای تولید سرنخ است. و هیچ کس نمی خواهد از دریافت هدایای بیشتر جا بماند، درست است؟

آماده دریافت سهم خود از مشتریان ایجاد شده با بازاریابی محتوا هستید؟ بیایید با تعریف استراتژی بازاریابی محتوای شما شروع کنیم.

استراتژی بازاریابی محتوا را چگونه ایجاد کنیم ؟

ایجاد محتوا بدون برنامه، مانند رانندگی بدون GPS است: ممکن است در آخر به آنجا برسید ، اما قطعاً چند پیچ ​​اشتباه را رفته اید. و حتی ممکن است در نهایت بی هدف و سرگردان شوید ، ناامید شده و وقت و هزینه خود را هدر دهید.

آمارها نشان میدهد:

 • 63٪ مشاغل از استراتژی مستند محتوایی برخوردار نیستند
 • 64٪ از کسب وکارها برای ایجاد استراتژی محتوایی بهتر به کمک نیاز دارند
 • 60٪ از بازاریابان تولید کننده دائم محتوا، این کار را سخت میدانند.

چند نکته درباره ایجاد استراتژی بازاریابی محتوا: 

1. ماموریت ، اهداف و KPI خود را تعیین کنید

یکی از اولین قدم ها ، مشخص کردن ماموریت بازاریابی محتوا است. این ماموریت مشخص میکند مخاطبان شما چه کسانی هستند ، چگونه به آنها دسترسی پیدا می کنید و منافعی از مطالب شما به دست می آورند ، مشخص می شود.

از این فرمول می توانید برای ایجاد مأموریت بازاریابی محتوای خود استفاده کنید:

ماتوجه افراد {مخاطبان هدف}را جلب میکنم {با محتوایی که ارائه میکنیم} و به آنها کمک میکنیم{به اهداف کسب و کارمان میرسیم}

اهداف کسب و کار بخش مهمی از این فرآیند است. آنها تعیین می کنند که کسب و کار شما از بازاریابی محتوا چه چیزی بدست خواهد آورد. اهداف معمول بازاریابی محتوا میتواند : بهبود فروش ، دریافت ورودی بیشتر به سایت و افزایش بازدید باشد.

این فرمول می تواند برای بازاریابی B2C نیز مفید باشد زیرا مخاطبان هدف شما همیشه نیازهایی دارند. به عنوان مثال ، یک مارک بهداشتی B2C می تواند، مقالات اطلاعاتی (نوع محتوا) برای زنان بالای 50 سال (مخاطبان هدف خود) برای کمک به زنان، در یائسگی (هدف) ، ایجاد کند.

و البته ، شما باید بگویید که چگونه موفقیت را اندازه گیری می کنید. اینها شاخص های اصلی عملکرد یا (KPI) شما هستند. این موارد می تواند شامل اهداف درآمد ، تعداد مشترکان ، افزایش تعداد بازدید کنندگان و موارد دیگر باشد.

2. مخاطبان خود را بشناسید

یک گام اساسی در هر استراتژی محتوا دانستن این مطلب است که چه افرادی را بازاریابی می کنید. این به شما کمک می کند محتوای خود را به طور مناسب برای جامعه هدف ایجاد کنید. این مطلب نکته مهمی است زیرا بازاریابی وقتی مرتبط باشد ، بهترین عملکرد را دارد. اگر برای همه محتوا ایجاد کنید ، در اصل برای هیچ کس محتوا ایجاد نکرده اید.

برای شروع میتوانید از بدست آوردن اطلاعات جمعیتی از طریق تجزیه و تحلیل سایتها ،شبکه های اجتماعی و … شروع کنید. شما باید اطلاعاتی مانند سن ، جنس ، تحصیلات و درآمد مخاطبان هدف خود را بدست آورید.

همچنین می توانید از مشتریان خود بازخورد بگیرید تا به شما کمک کنند اولویت های آنها را درک کنید . بعد مجموع این اطلاعات را در کنار هم بررسی کنید تا بدانید چه محتوایی ایجاد کنید ، تا به مخاطب شما کمک کند.

3. برای مراحل کار برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی برای تولید محتوا ضروری است. به طور خاص ، باید بدانید:

 • چه منابعی برای تولید محتوا نیاز دارید
 • چه کسی مسئول ایجاد محتوا است
 • چه کسی مسئول نگهداری و به روزرسانی محتوا است
 • چه کسی محتوای نهایی را تایید میکند
 • زمان انتشار هر محتوا چه زمانی است
 • هر چند وقت، محتوا جدید تولید میکنید

4- یک وبلاگ راه اندازی کنید

وبلاگ شما در مرکز هر استراتژی بازاریابی محتوایی قرار میگیرد . این مرکز برای سایر تلاش های شما در زمینه بازاریابی، محتوا فراهم می کند. در واقع ، این یک ابزار ضروری بازاریابی است. بنابراین ، اگر از قبل وبلاگی ندارید ، یک وبلاگ را راه اندازی کنید.

برای استفاده بیشتر از وبلاگ نویسی ، به برخی ایده های ارسال وبلاگ نیاز دارید. برخی از ایده هایی که به خوبی کار می کنند عبارتند از:

 • راهنمای استفاده از محصولات یا خدمات
 • آموزشها
 • اخبارهایی درباره کسب و کار شما
 • چک لیست ها
 • مطالعات موردی ، که بعداً با جزئیات بیشتری بررسی خواهید کرد
 • مصاحبه ها
 • مشاوره تخصصی

اگر میخواهید در وبلاگ خود پست های عالی ایجاد کنید، سعی کنید پست های شما این خصوصیات را داشته باشند:

 • مفید باشند
 • آموزشی باشند
 • سرگرم کننده باشند
 • بحث برانگیز و چالش زا باشند

5. محتوای موجود را غربالگری کنید

اگر محتوایی قبلا تولید کرده اید،  بررسی کنید در جهت اهداف شما هستند یا خیر و نتایج آنها قابل اندازه گیری هستند یا خیر. به این دلایل باید محتوای قبلی خود را مجدد بررسی کنید . این کار را میتوانید در سه مرحله زیر انجام دهید:

 1. تک تک محتواها را زیر نظر بگیرید
 2. بررسی کنید آیا در جهت اهداف کسب و کار شما هستند یا خیر
 3. کمبود ها و نواقص آنها را در رسیدن به اهداف کسب و کار تکمیل کنید

یک ابزار خوب برای بررسی تکنیکال وب سایت شما و محتواهای آن ، نرم افزار  Screaming Frog است.  یک ابزار کاربردی برای SEO و همچنین یک روش عالی برای دریافت لیست همه URL های سایت شماست. همچنین می توانید به راحتی صفحات تکراری را پیدا کرده و عناوین و توضیحات مشکل دار را شناسایی کنید.

ابزار مفید دیگر SEMRush است . این وب سایت یک ابزار بررسی محتوا است که طول محتوا ، لینک های ورودی و لینکهای شبکه های اجتماعی را بررسی می کند.

هنگامی که داده های هر دو ابزار را بدست آوردید ، می توانید ببینید چه چیزی کار می کند ، چه چیزی باید بهبود یابد و چه چیزی باید جایگزین شود. همچنین می توانید به سرعت خلأهای محتوا را شناسایی کنید ، مکان هایی که ایجاد یک محتوای جدید می تواند به دستیابی به اهداف شما کمک کند.

6. تحقیقات کلمات کلیدی را انجام دهید و محتوا را ایجاد کنید

یکی از قسمتهای مهم ایجاد محتوا ، انجام تحقیق در مورد کلمات کلیدی است. این به این دلیل است که شما می خواهید افراد محتوای شما را به صورت آنلاین پیدا کنند تا از سایت شما بازدید کنند. کلمات کلیدی کلماتی هستند که افراد برای جستجوی محتوا به کار می برند. و همچنین اصطلاحاتی هستند که گوگل برای شناسایی محتوای شما استفاده می کند.

سه نوع اساسی از کلمات کلیدی وجود دارد که باید در محتوای خود بگنجانید:

 • کلمات کلیدی کوتاه که مفهوم کلی مطلب را مشخص می کند ، مانند “جوراب”
 • کلمات کلیدی متوسط ​​، که می تواند 2 یا 3 کلمه باشد که مفهوم را محدود می کند ، مانند “جوراب های زنانه”
 • کلمات کلیدی دم بلند یا لانگ تیل کیورد که منظور مشخص تری دارند ، مانند “جوراب طبیعی نخی زنانه”

نرخ تبدیل

کلمات کلیدی در محتوا همچنین باید به جستجوگران و گوگل کمک کند تا محتوای شما را با آنچه که آنها جستجو می کنند مطابقت دهند. این هدف جستجو نامیده می شود ، و چهار نوع هدف جستجو وجود دارد:

 • جستجو ناوبری ، وقتی که افراد سایت خاصی را جستجو می کنند
 • جستجو اطلاعاتی، وقتی که افراد سعی می کنند پاسخ سوالی را بدست آورند
 • جستجو تحقیقاتی ، وقتی که افراد گزینه های پیش از خرید را بررسی می کنند
 • جستجو معامله ای ، وقتی که جستجوگران آماده خرید هستند

تحقیق درباره کلمات کلیدی برای بازاریابی محتوا شامل موارد زیر است:

 • ایده های خوب و کلمات کلیدی عالی را با طوفان فکری ایجاد کنید
 • گوگل آنالیز و کنسول جستجوی Google را بررسی کنید تا متوجه شوید کاربران با چه کلماتی به سایت شما امده اند
 • با استفاده از ابزار تحقیق کلمات کلیدی ، کلمات کلیدی مناسب را برای گنجاندن در محتوای خود پیدا کنید. یکی از ابزارهای مورد علاقه ما SEMrush است که قبلاً به آن اشاره کردیم.

پس از یافتن کلمات کلیدی مورد نیاز ، باید آنها را در محتوای خود بگنجانید. برخی از مکانهای مهم برای استفاده از کلمات کلیدی عبارتند از:

 • عنوان صفحه
 • عنوان مطالب که ممکن است با عنوان صفحه متفاوت باشد
 • توضیحات متای مطالب شما
 • در سراسر بدنه مطالب
 • در کلماتی که با آنها به این صفحه لینک میدهید و مطالب استفاده شده در شبکه های اجتماعی شما

برای مطالعه بیشتر درباره تحقیق کلمات کلیدی ، مطالعه این مقاله خاص این مبحث توصیه میشود : تحقیق کلمات کلیدی

محتوای چند کلمه ای تولید کنید ؟

لازم است بدانید که مطالب یکی از برترین فاکتورهای رتبه بندی SEO است ، بنابراین دقت لازم را در تولید آن داشته باشید. اگرچه گوگل طول محتوا را به عنوان عامل رتبه بندی SEO ذکر نمی کند ، تحقیقات نشان می دهد که محتوای طولانی تر و عمیق تر ، ده موقعیت جستجوی برتر را کسب می کند.

همچنین لینک ها و اشتراک های بیشتری به دست می آورند و سیگنال های اجتماعی را جذب می کند و رتبه آنها باز بهتر میشود.

وقتی محتوای طولانی تری می نویسید ، کلمات کلیدی را در محتوا خود پخش کنید.

طول مقالات 10 سایت برتر جستجوها

7. درباره نحوه جذب کاربران و ایجاد لید تصمیم گیری کنید

محتوا ابزاری ایده آل برای تولید لید یا همان سرنخ است. یکی از راه های دریافت سرنخ بیشتر با محتوا ، ایجاد آهنربای سرنخ است. آهنربای لید ساز ایده آل:

 • یک مشکل واقعی برای مشتریان شما را حل می کند
 • راه حلی ارائه می دهد که اجرای آن سریع و آسان است
 • ارزشمند است ، اما هضم آن آسان است
 • تخصص شما را نشان می دهد

برخی از بهترین آهنربای سرنخ ساز شامل کتابهای الکترونیکی ، مطالعات موردی و وبینارها هستند. بعداً در راهنما به آنها نگاه خواهیم کرد. دیگر آهنربای سرنخ ساز موثر عبارتند از:

 • چک لیست ها و لیست منابع
 • گزارش ها
 • آزمایشات رایگان
 • آزمونها
 • دوره های کوتاه آموزشی

8. محتوای خود را تبلیغ کنید

یکی دیگر از جنبه های مهم استراتژی محتوا ، تبلیغ محتوایی است که برای رسیدن به اهداف بازاریابی خود ایجاد می کنید. راه های مختلفی برای این کار وجود داردکه  عبارتند از:

 • بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی
 • بازاریابی ایمیلی
 • لینک سازی

در بخش بعدی به جزئیات بیشتر هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

تکنیک های ارتقا محتوا:

در اینجا برخی از راه هایی است که می توانید محتوای ایجاد شده را بوسیله آنها تبلیغ کنید بیان میشود :

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

همانطور که قبلا گفتیم ، شبکه های اجتماعی می توانند به بهبود قابلیت مشاهده محتوا کمک کنند. به همین دلیل نمی توانید آن را به عنوان عنصر اصلی بازاریابی محتوا نادیده بگیرید. و حتی اگر ترافیک جستجو از موتور جستجو Bing را هم هدف قرار داده اید ، باید بدانید که شبکه های اجتماعی یک فاکتور رتبه بندی مهم  برای آن موتور جستجو نیز هست .

برخی از تکنیک ها که برای ایجاد محتوای عالی استفاده می شود سبب اشتراک گذاری محتوا میشود. به عنوان مثال ، نوشتن یک عنوان خوب و استفاده از یک تصویر چشم نواز در شبکه های اجتماعی بسیار مهم است.

و آن کلمات کلیدی را که قبلاً در مورد آنها صحبت کردیم به خاطر دارید؟ می توانید به صورت انتخابی از آنها به عنوان هشتگ در شبکه های اجتماعی استفاده کنید. این کلمات به افزاد کمک می کنند مطالب شما را راحت تر پیدا کنند.

تعداد هشتگVS تعداد تعامل

در اینجا ابزاری به شما معرفی میکنیم برای بهینه سازی پیام ها در رسانه های اجتماعی : بهینه ساز پیام اجتماعی CoSchedule

فقط پیام خود را در جعبه روی صفحه تایپ کنید ، و برای هر سیستم عامل نمره میدهد. به شما امکان می دهد پیام ها را تغییر دهید تا بهترین نتیجه را از هر یک بگیرید.

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی از طریق ایمیل یکی از موثرترین راه های بازاریابی با محتوا است. بیشتر مردم هنوز ایمیل می خوانند بنابراین راهی خوب برای برقراری ارتباط با مشترکان و مشتریان برای ایجاد ارتباط با آنها است. بعلاوه ثابت شده است که بازاریابی از طریق ایمیل بابت هر دلار هزینه شما حدود 40 دلار درآمد کسب می کند.

ایمیل مارکتینگ

یک ایمیل عالی برای بازاریابی :

 • عنوان جذاب دارد
 • کوتاه است
 • تبلیغات بیش از حد داخل خود ندارد

لینک سازی و بازاریابی محتوا :

یک کار مفید که میتوانید با محتوا انجام دهید لینک سازی است . لینک ها یک فاکتور مهم رتبه بندی سئو هستند . یک راه خوب برای شروع این است که با استفاده از ابزاری مانند ابزار سایت SEMrush که قبلاً به آن اشاره کردیم ، مشخص کنید چه وب سایتهایی در حال ارتباط با شما هستند و به شما لینک داده اند.

هنگام ایجاد محتوا ، ایجاد لینک های داخلی بسیار مهم است. این موارد به موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان کمک می کند تا در سایت شما پیمایش کرده و محتوای بیشتری پیدا کنند. این کار برای سئو نیز خوب است.

عادت کنید که در محتوای جدید به بهترین منابع خود لیک  دهید. همچنین بهتر است هر از چند گاهی به مطالب موجود بازگردید و پیوندهایی به مطالب اخیراً منتشر شده اضافه کنید.

همچنین باید با پیوند دادن به منابع معتبر خارجی در محتوای خود ، سایت خود را قابل اعتماد نشان دهید.

و دریافت لینک از دامنه های معتبر بسیار مهم است.برخی از روش های انجام این کار عبارتند از:

 • درج نظرات کاربران در صفحات سایت شما
 • از سایتهای که از شما نام برده اند بخواهید به سایت شما لینک هم بدهند
 • اصلاح لینک های شکسته
 • وبلاگ نویسی به عنوان مهمان ، که در ادامه در این راهنما با جزئیات بیشتری در مورد آن صحبت خواهیم کرد
 • شرکت در تالارهای گفتگو تخصصی و دریافت لینک از آنها

 

تاکتیک های بازاریابی محتوا

چندین تاکتیک بازاریابی محتوا وجود دارد که برای بازاریابی بهتر به کسب و کار شما کمک میکند. در این بخش ، ما برخی از آنها را بررسی خواهیم کرد ، از جمله:

 • وبلاگ نویسی بصورت مهمان
 • محتوای ویژه اعضا
 • استفاده مجدد از مطالب
 • اقدام فوری
 • بازاریابی محتوایی منطقه ای

وبلاگ نویسی بصورت مهمان

وبلاگ نویسی مهمان یک روش کلیدی برای بهبود سئو و بهره مندی بیشتر از بازاریابی محتوا است. در واقع ، موسسه بازاریابی محتوا می گوید ، این یک قسمت اصلی از قیف بازاریابی محتوا است.

وبلاگ نویسی مهمان می تواند به شما کمک کند:

 • آگاهی از برند خود را افزایش دهید
 • لینک های ورودی به سایت را افزایش دهید
 • اعتماد ایجاد کنید
 • بازدیدکنندگان و مشترکان جدید خلق کنید

برای موفقیت در وبلاگ نویسی بصورت مهمان ، باید:

 • سایت های مناسب و مرتبط را شناسایی کنید
 • یک مقاله ارزشمند پر محتوا بنویسید
 • از بیوگرافی در آن سایت به طور موثر استفاده کنید
 • پاسخ به نظرات و اشتراک گذاری ها را فراموش نکنید
 • برای محتوا خود تبلیغ کنید و نتایج را اندازه گیری کنید

محتوای ویژه اعضا

آیا میدانید بهترین روش برای قراردادن محتوا رایگان در وبلاگ به چه صورت است ؟ به این شکل که مقداری از محتوا را برای بازدکننده نمایش دهید و از وی بخواهید برای خواندن ادامه مطلب در سایت شما مشترک رایگان شود و این یک تکنیک ثابت شده بازاریابی محتوا است .

جدا از پست های وبلاگ ، می توانید موارد زیر را نیز برای محتوای ویژه اعضا استفاده کنید:

 • مقالات خبری
 • مقالات تحقیقاتی
 • بازپخش وبینار و فیلم
 • چک لیست ها و برگه های تقلب موفقیت
 • منابع ، ابزارها و فایلهای دانلودی
 • و هر نوعی لیدی یا سرنخی که در وب سایت خود دارید

مسیریابی محتوا می تواند راهی سریع برای کمک به درک مخاطبان شما و اهمیت آنها باشد. همچنین می تواند به شما در ایجاد رابطه با کاربرانتان و ایجاد بازاریابی هدفمندتر کمک کند.

البته ، این روش ایراداتی نیز دارد ، به عنوان مثال ، محتوای ویژه اعضا میتواند کاربران را اذیت کند و از تعداد افرادی که میتوانید به آنها دسترسی پیدا کنید ، بکاهد. اما برای بسیاری از کسب و کار های با مخاطبان زیاد ، نکات مثبت بیشتر از موارد منفی است.

برای بازاریابی موثر ، با روش محتوای ویژه اعضا ، به موارد زیر نیاز دارید:

 • محتوای باکیفیت
 • یک صفحه فرود
 • جلب توجه و دعوت موثر از بازدیدکنندگان برای اشتراک

همچنین میتوانید مقالات وب سایت خود را در قالب PDF برای دانلود در اختیار کاربران قرار دهید و فایل PDF را به ایمیل ایشان ارسال کنید و به این ترتیب ایمیل کاربران را برای ادامه ارتباط با ایشان بدست اورید.

دانلود pdf مقالات

ارتقا محتوا: همچنین میتوانید یک محتوای اضافه و تکمیل کننده محتوای اصلی ایجاد کنید و آن را در قالب یک فایل دانلودی در سایت خود قرار دهید تا کاربران بعد از مطالعه محتوا اصلی ، برای اشتراک و دانلود محتوای مکمل اقدام به عضویت رایگان کنند، این روش نیز روشی ارزشمند برای افزایش لیست ایمیل کاربران جدید است .

 استفاده مجدد از محتوا

یک تکنیک عالی که بسیاری از وب سایتها از آن استفاده می کنند ، استفاده مجدد از محتوا است. دراین روش از محتوای موجود استفاده میکنیم و محتوای قبل را در قالب جدیدی ارائه میکنیم .

این روش می تواند به حل مشکل تولید محتوای جدید کمک کند. همچنین می تواند به شما کمک کند تا گستره محتوای خود را افزایش دهید ، و به شما این امکان را میدهد تا محتوای بیشتر تولید کنید و درآمد بیشتری داشته باشید.

تکنیک هایی که می توانید برای استفاده مجدد از محتوا استفاده کنید شامل موارد زیر است:

 • محتوا خود را در قالب PDF در سایتهای کتابهای الکترونیک رایگان منتشر کنید.
 • محتوا را در قالب اسلایدهای مختلف و بصورت فیلم در سایتهای نمایش فیلم مثل آپارات آپلود کنید.
 • پست های شبکه های اجتماعی خود را با بخشی از این محتوا تولید کنید.
 • یک فرمت جدید مانند اینفوگرافیک ، پادکست یا فایل صوتی ، ویدئو و …از محتوای قبل تولید کنید و در سایت خود استفاده کنید.
 • در مطالب و محتوای قدیمی مقداری از این محتوا را بازنویسی کنید.

اقدام فوری

اقدام فوری یکی دیگر از روشهای مفید بازاریابی با محتوا است که سرمنشاله روانشناسی دارد . شرایط محدود در این روش باعث میشود که مخاطب شما سریعتر به آنچه خواسته اید اقدام کند. اقدام فوری زمانی جواب میدهد که مطالب ارزشمند و مهمی برای بازاریابی ایجاد کرده باشید در غیر این صورت نتیجه ای گرفته نمیشود.

چند نکته برای رعایت در اقدام فوری در بازاریابی محتوا عبارتند از:

 • بیش از حد از این روش استفاده نکنید ، تا تاثیر این روش بر کاربران شما کم نشود
 • از این روش میتوانید برای زمان محدود خرید محصولات ، تعداد کم محصولات در انبار و فروش فوری هم استفاده کنید
 • از زبان محاوره ای برای جلب توجه استفاده کنید ، مانند : هم اکنون این فایل را دانلود کنید.
 • از اقدام فوری در ایمیل های ارسالی به کاربران و تیتر ایمیل ها استفاده کنید.

بازاریابی محتوایی منطقه ای :

همانطور که قبلا به آن اشاره شد این مطلب مهمی است که محتوا شما با مخاطبان شما ارتباط داشته باشد . در بازاریابی منطقه ای میتوانید محتوا و پیامهایی متناسب با منطقه کاربر خود تعریف کنید.

بازاریابی محتوایی منطقه ای همچنین می تواند به شما کمک کند تا :

 • موقعیت محتوای خود را در نتایج جستجوی محلی بهبود بخشید
 • برای کاربران دستگاه های تلفن همراه که جستجوهای محلی انجام میدهند ، بیشتر دیده شوید
 • محتوای بیش از حد هدفمند ایجاد کنید و دقیقا کاربران را به مشتری تبدیل کنید

بهترین نوع محتوا برای جلب توجه مخاطب شما

اگر می خواهید با دستیابی به نتایج واقعی که منجر به افزایش فروش می شود ، از استراتژی محتوای خود بیشتر استفاده کنید ، باید از انواع مناسب محتوا استفاده کنید.

هر محتوایی برای هر بازدیدکننده ای جذاب نیست، و شاید بد نباشد از چند نوع محتوا استفاده کنید.

در این قسمت ، برخی از قالب های محتوای برتر را بررسی خواهیم کرد. همانطور که قبلاً ذکر شد ، پستهای وبلاگ کاملاً مهم هستند ، اما در اینجا انواع دیگری از محتوایی که می توانید استفاده کنید را نام میبریم:

مصاحبه با مشتریان راضی :

اگر می خواهید کسب و کار جدیدی را راه اندازی کنید ، مصاحبه با مشتریان راضی را در برنامه داشته باشید. این مصاحبه ها بسیار تاثیر گذار هستند و شما از طریق این مصاحبه ها به این دستاوردها میرسید :
 • مزایای محصول یا خدمات خود را بهتر متوجه میشوید و آنها را برجسته تر می کنید
 • میتوانید محتوای خاصی را که می خواهید شما را به هدف خاصی برساند تولید کنید.
 • برای مشتریان بالقوه اعتماد ایجاد میکنید
 • برتری خود را نسبت به رقبا نشان میدهید

به علاوه شما می توانید با مشتریانی که هم اکنون دارید، رابطه بهتری ایجاد کنید

کتابهای الکترونیکی

به دنبال تبدیل سریع بازدیدکنندگان سایت به هواداران خود هستید؟ کتاب الکترونیکی می تواند در این زمینه به شما کمک کند، بهترین کتاب الکتروینکی تبدیل کننده شرکت هاب اسپات در هر سال 12000  تبدیل برایشان ایجاد کرد.

اگر می خواهید با کتاب های الکترونیکی موفق شوید ، به موارد زیر احتیاج دارید:

 • محتوایی که نیاز خوانندگان را برآورده می کند و هدف خاصی دارد تولید کنید
 • فهرست کلی و ترتیب منطقی مطالب را در زمان دانلود بیان کنید
 • با فرمتی مناسب مثل PDF کتاب الکترونیکی را ایجاد کنید
 • محتوای غنی ،که خوب تحقیق شده و خوب نوشته شده را در درسترس مخاطبان قرار دهید

ویدئوها

از ویدئو نمیشود غافل شد ، ویدئو یکی از داغترین قالبهای محتوایی در همه جااست. نه به این دلیل که اکثر مردم (هزاران نفر ) فیلم تماشا می کنند، بلکه مهمتر این است که ثابت شده  ویدیو میتواند به تولید و فروش بیشتر کمک کند و این همان چیزی است که آخرین آمار بازاریابی محتوای ویدیویی می گوید. Aberdeen Group نیز می گوید: کسانی که از بازاریابی ویدئویی استفاده می کنند سالانه 66٪ بیشتر سود می برند. و به گفته ویزول ، 81٪ از کسانی که از ویدئو استفاده می کنند ، افزایش فروش داشته اند .

شما می توانید انواع مختلفی از ویدئوها را ایجاد کنید ، از جمله فیلم های توضیح دهنده کسب و کار شما ، ویدئوهای معرفی محصول یا خدمات، ویدئوهای  آموزشی، برای انجام یک کار فقط به یک موبایل با کیفیت دوربین مناسب نیاز دارید تا به راحتی یک ویدیو بسازید ، بنابراین شروع کار سخت نیست.

هنگامی که بر ساخت ویدئو مسلط شدید میتوانید لایوها و پخش زنده را هم برگزار کنید ، لایوها و ویدئوهای زنده از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

وبینارها

وبینارها یکی دیگر از ابزارهای اثبات شده تولید سرنخ هستند. طبق گفته ReadyTalk ، حداکثر 40٪ از کسانی که در وبینارها شرکت می کنند می توانند به هواداران و دنبال کننده کسب و کار شما تبدیل شوند.

این آمار نشان میدهد که از وبینار به عنوان بازاریابی محتوایی میشود استفاده کرد، بنابراین یک فایل ارائه مناسب برای نمایش در وبینار آماده کنید و در انتهای وبینار پرسش و پاسخ با کاربران خود داشته باشید. برای برگزاری وبینار میتوانید از پلت فرمهای مختلف همچون ایسمینار استفاده کنید.

 

نحوه اندازه گیری بازدهی در بازاریابی با محتوا

نحوه اندازه گیری بازدهی در بازاریابی با محتوا

باور کنید یا نه ، بسیاری از بازاریابان نمی دانند که یک برنامه بازاریابی محتوای موثر چگونه اندازه گیری میشود، بنابراین در این بخش ، ما می خواهیم ROI بازاریابی محتوا را بررسی کنیم. ROI بازاریابی محتوا مربوط به میزان درآمد شما از بازاریابی محتوا در مقایسه با مبلغی است که هزینه می کنید.

برای بررسی میزان بازدهی در بازاریابی محتوا به این موارد نیاز دارید:

 • مبلغی که برای تولید محتوا هزینه می کنید
 • مبلغی که برای توزیع و تبلیغ محتوا هزینه می کنید
 • و در نهایت میزان مبلغی که به دست می آورید

مبلغی که بدست می آورید منهای کل مبلغ هزینه ، تقسیم بر هزینه ، ضربدر 100 درصد

بنابراین اگر 5000 تومان برای ایجاد یک محتوا هزینه می کنید و مبلغ 20000 تومان درآمد کسب کردید ، ROI شما مساوری 300٪ است و به این شکل محاسبه میشود:

 • تومان20000-تومان5000 = تومان15000
 • تومان15000 تقسیم بر تومان5000 = 3
 • 3 ضربدر 100% = 300%

اگر درآمد شما بیشتر از هزینه تولید و توزیع محتوا است ، ارزش آن را دارد که اجرایی شود.

اما همانطور که می دانیم اندازه گیری موفقیت در بازاریابی محتوا فقط بر مبنای پول نیست. برخی از موارد دیگری که باید به آنها توجه شود عبارتند از:

 •  اگر محتوای شما منجر به تولید سرنخ می شود و مردم در حال تماس با شما هستند ، در آینده احتمال فروش را دارید.
 • اگر محتوای شما فروش ایجاد می کند ، می توانید آن را در Google Analytics و بستر داده های الکترونیکی اندازه گیری کنید
 • میتواند ترافیک و تعامل در محل کار شما را بیشتر کند
 • میتواند به  موفقیت شما در شبکه های اجتماعی کمک کند
 • میتواند به سئو و به دست آوردن موقعیت های بهتر در نتایج جستجو کمک کند
 • میتواند در برند شدن و اعتبار آنلاین و آفلاین تاثیر گذار باشد

 

ابزارهای  بازاریابی محتوا

در این بخش ، ما قصد داریم ابزارهایی را بررسی کنیم که به شما کمک می کند با استفاده از محتوا بازاریابی موفقیت آمیزتری داشته باشید.

پوش نوتیفیکیشن :

یکی از ابزارهای ارتباط با کاربران وب سایت استفاده از پوش نوتیفیکیش یا همان اعلان های مرورگر وب است . حتما مشاهده کرده اید که بعضی از وب سایتها بعد از ورود به آنها پنچره کوچکی به شما نشان میدهند و از شما برای دنبال کردن وب سایت خود دعوت میکنند در این روش کاربر با کلیک روی دکمه Aloow که معمولا در این پنجره نمایش داده میشود درخواست دعوت آن وب سایت را میپذیرد و آن وب سایت میتواند از طریق مرورگر برای اعضا این قسمت خود اعلان ارسال کند و کاربران بعد از باز کردن مرورگر اینترنت خود بدون مراجعه به سایت مد نظر ، اعلان آن را دریافت میکنند و به این شکل در جریان آخرین آموزشها ، مقالات ، محصولات یا خدمات آن وب سایت قرار میگیرند .

پوش نوتیفیکیشن

پوش نوتیفیکشن راهی مناسب برای تداوم ارتباط با کاربران وب سایت است بدون آنکه نیاز باشد آنها ایمیلی از خود ارائه کنند یا فرم های خسته کننده عضویت را تکمیل کنند.

یکی از وب سایتهای مطرح در زمینه پوش نوتیفیکیش که خیلی از وب سایتهای ایرانی از آن استفاده میکنند سایت نجوا است که میتوانید با مراجعه به این سایت از خدمات رایگان و هزینه ای آن در این زمینه استفاده کنید.

ایمیل مارکتینگ :

یکی دیگر از راه های کم هزینه و قابل توجهی که بسیاری از وب سایتهای ایرانی و خارجی از آن استفاده میکنند ایمیل مارکتینگ است. آنچه که در ایمیل مارکتینگ مهم است ایجاد لیست ایمیل مخصوص به خود است و میبایست با راه های مختلف علاقه مندان به کسب و کار خودمان را در لیستی گردآوری کنیم تا بتوانیم با ارسال ایمیل های متناسب با خواسته کاربران ، ارتباط خود را با آنها ادامه دهیم تا تداوم این ارتباط منجر به آشنایی بیشتر با برند ما و تخصص ما و در نهایت فروش و درآمد شود.

از سایتهای مختلفی برای ارسال ایمیل به اینباکس کاربران خود استفاده کنیم سایتهایی همچون میل چیمپ MailChimp ، میلرلایت mailerlite ، وبسایت Getresponse و یا سایت ایمیل مارکتینگ ایرانی نجوا نیز میتواند در این زمینه به شما کمک کند.

ضبط پادکست و فایل های صوتی :

پادکست و فایل های صوتی یکی از انواع محتواست که مخاطبان خاص خود را دارد و نمیشود از دوستداران این نوع محتوا چشم پوشی کرد. خوبی انواع پادکست این است که در مکان های مختلف از طریق گوشی تلفن همراه ، پخش کننده خودرو ، و …قابل استفاده است و افراد میتوانند در حین انجام کارهای مختلف به پادکست ها گوش کنند و از آنها لذت ببرند.

برای تولید پادکست های حرفه ای داشتن یک نرم افزار ضبط و ویرایش صوت و یک میکروفون مناسب برای ضبط صدای باکیفیت از الزمات بازاریابی با این نوع محتوا است . نرم افزار مختلفی برای ضبط صدا برای موبایل و کامپیوتر موجود هستند که مهمترین و حرفه ای ترین آنها میشود از نرم افزار adobe audition که مخصوص حرفه ای هاست نام برد.

adobe audition نرم افزار ضبط پادکست

اگر هم به دنبال نرم افزار ساده تری برای ضبط صدا هستند ، نرم افزار کامتیازیا که مخصوص فیلم برداری از صفحه دسکتاپ کامپیوتر و ساخت آموزشهای تصویری را به شما پیشنهاد میکنیم.

داخل این نرم افزار امکان ضبط و ویرایش صوت به شکلی ساده تر مهیا است .

افزونه MonsterInsights

MonsterInsights راهی آسان برای پیگیری وبلاگ و ترافیک وب سایت خود از داشبورد وردپرس فراهم می کند. وقتی معیارهای خود را می دانید ، درک اینکه استراتژی شما موثر است یا خیر آسان میشود ، بنابراین در صورت نیاز می توانید آن را تغییر دهید.

MonsterInsights

ابزار OpenSiteExplorer

OpenSiteExplorer ، توسط وب سایت Moz ، اقتدار صفحه و قدرت دامنه را برای سایت های مختلف بررسی و اعلام می کند. این گزینه می تواند برای وبلاگ نویسی مهمان و پیدا کردن سایتهای معتبر و سایر موارد در بازاریابی محتوایی مفید باشد.

ابزار OpenSiteExplorer

ابزار SEMrush

ابزارهای ممیزی محتوای SEMrush به شما کمک می کند تا محتوای سایت خود بررسی کنید و متوجه شوید کدام محتواها عملکرد بهتری دارند ، چه مواردی باید بهینه شود و چه مواردی باید حذف شود. سمراش نیز یکی از سایتهای پرطرفدار سئو کاران ایرانی است.

SEMrush

این مقاله در حال تکمیل شدن است ……

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست