1. شما اینجا هستید : مدیر مجازی
 2. آموزش به مدیران
 3. آموزش تولید محتوا
 4. 2 بخش مهم در بازاریابی با محتوا

2 بخش مهم در بازاریابی با محتوا

دسته بندی این مطلب : آموزش تولید محتوا

این سوالی است که زیاد پرسیده میشود :

 برای شروع بازاریابی با محتوا چه کاری باید انجام دهیم ؟

اگر منظور از تولید محتوا را نمیدانید ، بهتر است قبل از خواندن این مقاله آموزشی ،  مقاله زیر را مطالعه کنید :

تولید محتوا چیست ؟

بعد از آشنایی با مفهوم تولید محتوا ، حال اگر میخواهید بازاریابی با محتوا را برای کسب و کار خودتان شروع کنید ، در جریان باشید که دو بخش مهم  ، برای بازاریابی موفق با محتوا وجود دارد و شما باید محتوا را به شکلی تولید کنید که این دو بخش در آن رعایت شده باشد :

 • مشخص کردن هدف تولید محتوا
 • ماموریت ما در تولید محتوا

این دو بخش کلیدی و هم هستند ، نه تنها به این دلیل که به شما کمک می کنند تا تصمیم بگیرید چه محتوایی تولید  کنید ، بلکه به این دلیل که این دو ذره بین های  بسیار خوبی هستند که از طریق آنها می توانید پروژه های تولید محتوا را ، از دید کسب و کار خودتان بررسی کنید تا متوجه بشوید که آیا محتوایی که در حال تولید آن هستید ضرورت دارد یا نه .

بیایید هر یک از دوبخش را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم:

هدف در تولید محتوا

مشخص کردن هدف تولید محتوا :

هدف شما ازایجاد کسب و کارتان چیست ؟ جذب مشتری جدید ؟ ایجاد اعتماد در آنها ؟ ایجاد فروش و درآمد بیشتر ؟

برای تولید محتوا باید هدف داشته باشید و در همین راستای هدف کسب و کار محتوای لازم را تولید کنید ، محتوا نباید بدون هدف و برنامه ریزی تولید شود ،  بلکه باید حداقل یکی از اهداف بازاریابی کسب و کار شما را پوشش دهد . تصور کنید میخواهید محتوایی را برای کمک به رشد کسب و کارتان تولید کنید . بررسی کنید و ببینید آیا این محتوا میتواند یکی از موارد زیر را پوشش دهد ؟

 • آیا تولید این محتوا میتواند به آگاهی از برند شما کمک کند ؟

مثلا ممکن است یک محتوا تخصصی در حوزه کاری خودتان تولید کنید تا مشتریان به حرفه ای بودن شما در کسب و کارتان پی ببرند و در ذهن مخاطب ، برند شما = متخصص آن حوزه شود

 • آیا تولید این محتوا میتواند در جمع آوری اطلاعات تماس ، مثلا ایمیل مشتریان بالقوه ، به شما کمک کند ؟

ممکن است محتوایی تولید کنید که مشتریان شما به شدت آن محتوا نیاز داشته باشند ، مثلا ممکن است آموزشی ارزشمند در حوزه کاری خودتان ارائه کنید و مشتریان برای دریافت این آموزش ارزشمند و رفع مشکلات خودشان حاضر شوند در سایت شما عضو شوند و ایمیل خود را در اختیار شما بگذارند تا به آن محتوای آموزشی ارزشمند دسترسی پیدا کنند .

 • آیا تولید این محتوا میتواند در طی مراحل آشنایی مشتری تا خرید از شما ، باورهایی را ایجاد یا تقویت کند ؟

یک مشتری وقتی برای اولین مرتبه با مجموعه شما آشنا میشود تا وقتی که اولین خرید را انجام میدهد در مراحلی قرار میگیرد که به آن سفر مشتری گفته میشود ، ممکن است بخواهید محتوایی تولید کنید ، تا در بخش مختلف سفر مشتری باورهای لازم را پرورش دهید و مشتری را برای خرید اول و خرید های بعد آماده کنید .

 • آیا تولید این محتوا میتواند مشتریان شما را حفظ کند و حجم خرید آنها را افزایش دهد ؟

قطعا برای حفظ مشتریانی که از مجموعه شما اطلاعاتی کسب کرده اند ، برای اینکه آنها مجموعه شما را به فراموشی نسپارند به تولید محتوا مداوم نیاز دارید و برای اینکه انگیزه بیشتر در مشتری ایجاد کنید و دلایل استفاده از محصولات و خدمات خودتان را به مشتریان گوشزد کنید و برتری خودتان را اثبات کنید هم باید محتوای مخصوص این بخش را تولید کنید تا بتوانید حجم فروش خودتان را افزایش دهید.

 • آیا تولید این محتوا میتواند مشتریان شما را به تبلیغ کننده کسب و کار شما تبدیل کند ؟

اگر خدمات و محصولات شما به بهترین شکل ممکن نسبت به رقبا مشکل مشتری را برطرف کند و حس زیبایی در مشتریان برای استفاده از خدمات شما بوجود بیاید آنها به تبلیغ کننده کسب و کار شما تبدیل میشوند و این میسر نمیشود مگر با ارائه خدماتی عالی و درک مشتری از عالی بودن این خدمات با تولید محتوای لازم.

به یاد داشته باشید که مرتب از خودتان سوال کنید ، ” آیا این محتوا اهداف کسب و کار شما را پوشش میدهد ؟ ” اگر متوجه شدید محتوایی که میخواهید تولید کنید این اهداف را پوشش نمیدهد  ، بهتر است تولید این محتوا را از برنامه کاری خود حذف کنید .

ماموریت در تولید محتوا

ماموریت ما در تولید محتوا:

ماموریت ما در تولید محتوا ، دلیل وجود کسب و کار ماست . ما درکسب و کار خودمان ماموریت داریم که مخاطب اصلی کسب و کارمان را به وضوح مشخص کنیم ، تعاملاتی که با این گروه باید انجام دهیم را برای خودمان شفاف بیان کنیم ، مشتریان را با خدمات خودمان به اهدافشان برسانیم و کسب و کارمان را با درامد تولید شده گسترش دهیم و به سمت موفقیت های بیشتر هدایت کنیم .

با توجه به این توضیح 4 بخش زیر در ماموریت ما برای تولید محتوا باید در نظر گرفته شوند :

 • مخاطب این کسب و کار دقیقا چه گروهی هستند که باید برای آنها محتوا تولید کنیم:

اگر ندانید برای چه گروهی باید محتوا تولید کنید ، چگونه میتوانید محتوایی تولید کنید که به بهترین شکل ممکن مورد پسند آن گروه قرار گیرد و نیاز آنها به این محتوا را حل کند ؟

 • چه اطلاعاتی با تولید این محتوا در اختیار این گروه مخاطب قرار بدیم؟

دقیقا مشخص کنید که در این محتوایی که قرار است تولید شود راجع چه موضوع خاصی که برای مشتریان شما حائز اهمیت است صحبت خواهید کرد . تیتر اصلی محتوا باید در هر مرحله به وضوح مشخص کند که از چه مطلب مهمی برای مشتریان صحبت خواهد کرد .

 • این محتوا را با چه فرمتی تولید کنیم که بهترین تاثیر گذاری را داشته باشد؟

طرز کار با یک وسیله برقی را با یک ویدیو میشود بهتر آموزش داد یا با یک مقاله متنی ؟

بنابراین نوع تولید محتوا با توجه به گروه مخاطب و پیامی که قرار است منتقل شود انتخاب شود

 • بعد از عمل کردن مخاطب به محتوای تولید شده چه نتیجه مثبتی برای او خواهد داشت؟

یکی از مهمترین پیامهای هر محتوا منافعی است که مخاطب ما با عمل کردن به آن محتوا به دست می آورد . این موضوع آن قدر اهمیت دارد که اگر بگوییم همه مطالب تولید شده در محتوا باید حول همین محور بچرخند اشتباه نگفته ایم .

نکته: مخاطبان شما هرگز نباید “همه افراد جامعه ” باشند – حتی اگر خدماتی دارید که برای همه افراد جامعه قابل استفاده است . تا آنجا که ممکن است دایره مخاطبان خودتان را کوچک کنید و گروه خاص تر و مشخص تری را برای مخاطبان هدف خود انتخاب کنید و بعد سعی کنید هر چه بیشتر خصوصیات این افراد را برای ایجاد ارتباط بهتر با آنها شناسایی کنید .ممکن است چندین گروه مختلف مخاطب را در نظر بگیرید و بخواهید آنها را با محتوای خود هدف قرار بدهید ، به این نکته توجه کنید که اگر نیازهای اطلاعاتی گروه های مختلفی که در نظر گرفته اید متفاوت است ، در این صورت محتوای متفاوتی برای هر گروه ایجاد کنید .

اگر تمایل دارید آموزشهای بیشتری از تولید محتوا مطالعه کنین و این آموزشها رو به ترتیب توصیه شده مدیر مجازی مطالعه کنین به صفحه سفارش تولید محتوا و به بخش آموزشهای تولید محتوا مراجعه کنید با کلیک روی این متن : سفارش تولید محتوا 

لطفا نظرات و تجربه های خودتان را درباره تولید محتوا از طریق فرم زیر با من و مخاطبان مدیر مجازی در میان بگذارید

ارادتمند ، رضا نکوئی ، مدیر وب سایت مدیر مجازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست