1. شما اینجا هستید : مدیر مجازی
  2. آموزش به مدیران
  3. آموزش طراحی سایت
  4. آموزش طراحی سایت با جوملا
  5. فیلم آموزش کار با پنل مدیریت جوملا

فیلم آموزش کار با پنل مدیریت جوملا

دسته بندی این مطلب : آموزش طراحی سایت با جوملا

بعد از نصب جوملا در مرحله قبل در این قسمت از سری آموزشهای جوملا ، میخواهیم نگاهی داشته باشیم به پنل مدیریت سایت جوملایی و بخش های مختلف این پنل مدیریت را با هم نگاهی گذرا داشته باشیم تا در آموزشهای بعد بخش های مختلف را با دقت بیشتر بررسی کنیم ، با من همراه باشید .

 در زیر فیلم آموزش پنل مدیریت جوملا رو مشاهده میکنین ، پیشنهاد میشود حتما این فیلم را مشاهده کنید تا اطلاعات کامل تری از صفحه مدیریت سایت جوملایی خودتان بدست آورید .

در حال بارگذاری پخش کننده...

آدرس ورود به صفحه مدیریت جوملا :

بعد از نصب جوملا و فعال سازی سایت جوملایی خودمان برای ورود به پنل مدیریت ، اسم سایت خودمان را بصورت کامل وارد میکنیم و سپس اسلش administrator را وارد میکنیم مشابه نمونه زیر :

www.yoursite.com/administrator

 بعد از وارد کردن ادرس فوق با زدن اینتر به صفحه مدیریت جوملا خودمان وارد میشویم که در این قسمت باید با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبوری که در هنگام نصب جوملا ایجاد کردیم به محیط مدیریت جوملا وارد بشویم .

صفحه ورود به جوملا

نام کاربری و کلمه عبور ورود به مدیریت جوملا :

با توجه به اهمیت موضوع مجدد اینجا تکرار میکنم ، نام کاربری و رمز عبور برای ورود به پنل مدیریت جوملا همان نام کاربری و رمز عبوری است که در مرحله نصب جوملا تعیین کردیم ، بنابراین برای مورد به پنل مدیریت جوملا از نام کاربری و رمز عبوری که زمان نصب جوملا تعیین کردیم استفاده میکنیم . در صورت وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور صحیح به پنل مدیریت جوملا که در تصویر زیر مشاهده میکنیم وارد میشویم .

پنل مدیریت جوملا

پنل مدیریت جوملا :

همانطور که در تصویر فوق مشاهده میکنید بعد وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور مدیریت جوملا به صفحه فوق هدایت میشویم که در این صفحه قسمت های مختلف برای مدیریت سایت جوملایی در دسترس ما قرار میگیرد که مهمترین قسمت های آن در تصویر زیر مشخص شده است .

بخش های مهم در صفحه مدیریت جوملا :

  1. منوهای مختلف : در قسمت 1 همانطور که در تصویر فوق مشخص شده است منوهای اصلی مدیریت جوملا قرار دارد
  2. لینک صفحه اول سایت : در قسمت 2 که یک بخش در بالای صفحه سمت چپ و یک بخش در پایین صفحه سمت راست قرار دارد ، لینک ورود به صفحه اول سایت موجود است و با کلیک روی آن به صفحه اصلی و نمای جلو سایت هدایت میشویم .
  3. آیکون ویرایش اطلاعات مدیر و خروج: در قسمت سوم در تصویر فوق ، امکان ویرایش اطلاعات مدیر سایز و لینک خروج از صفحه مدیریت در دسترس است
  4. پیغامهای جوملا :در قسمت چهارم از تصویر فوق ، پیغامهای جوملا برای مدیر سایت نمایش داده میشود ، پیغامهایی مانند در دسترس بودن نسخه جدید جوملا ، نسخه جدید افزونه ها و …
  5. منوهای کمکی :در قسمت پنجم از تصویر فوق هم یک سری منوی کمکی برای راحتی بیشتر در دسترس قرار دارد

معرفی منوهای مختلف در مدیریت جوملا : 

منوی سیستم در مدیریت جوملا

سیستم : 

در منوی سیستم از پنل مدیریت جوملا منوهای مختلفی وجود دارد که مهمترین آنها منوی موارد زیر است :

تنظیمات کلی : در این منو همانطور که از اسم آن پیداست تنظیمات کلی وب سایت جوملایی شما در دسترس است ، مواردی همچون اسم وب سایت ، انتخاب ویرایش گر وب سایت ، توضیحات متای سایت و …..

پاک سازی ذخیر ساز :  همانطور که احتمالا میدانید وب سایتها برای نمایش مجدد خود به کاربران و باز شدن سریع تر در مرورگرهای مختلف بعد لود شدن اولین مرتبه ذخیره میشوند تا مرحله دوم به بعد راحت تر در دسترس کاربر قرار بگیرند و سریع تر نمایش داده شوند ، حال اگر شما در وب سایت خود تغییراتی ایجاد کنید ممکن است همان اطلاعات و تصاویر قبل به شما نمایش داده شود برای گذر از این مرحله و دریافت اخرین اطلاعات بروز از وب سایت خود میتوانید از منوی پاک سازی ذخیره ساز استفاده کنید تا اطلاعات ذخیره شده در مرورگر شما بروز شود و اخرین اطلاعات را از وب سایت شما دریافت کند .

منوی کاربران در مدیریت جوملا

کاربران : 

در منوی کاربران امکان مدیریت کامل کاربران سایت خود را خواهید داشت ، مثلا میتوانید کاربر جدیدی در سایت تعریف کنید ، کاربران ثبت نام شده را مشاهده و ویرایش کنید ، دسترسی مختلف برای کاربران خود مشخص کنید و .. از مهمترین زیر منوهای این قسمت میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

مدیریت : با کلیک روی این زیر منو لیست کاربران شما باز میشود و میتوانید یک مدیریت کامل روی آنها داشته باشید .

گروه ها : در این زیر منو امکان ایجاد گروه های مختلف وجود دارد تا کاربران سایت شما در گروه های مختلف دسته بندی شوند ، مثل گروه مشتریان ، گروه همکاران و …

سطوح دسترسی :در این زیر منو میتوانید برای گروه های مختلف کاربری سطح دستری تعیین کنید تا مشخص شود هر گروه کاربری به کدام قسمتهای سایت میتواند دسترسی داشته باشد .

منوی منوها در مدیریت جوملا

منوها :

در منو منوها میتوانید صفحات مختلف ایجاد شده در سایت خود را به نمایش درآورید ، هر صفحه ای که از قسمت منو محتوا تولید و ایجاد میشود میبایست از طریق منوها نمایش داده شود و برای نمایش قسمت های مختلف ایجاد شده در سایت باید ابتدا منوی آن را ایجاد کنیم و منوهای مختلف در سایت جوملایی از این قسمت ایجاد و مدیریت میشوند . مهمترین زیر منو در منوی منوها ، موارد زیر است .

مدیریت : در این زیر منو امکان ایجاد ، ویرایش و حذف تمامی منوهای ایجاد شده وجود دارد

منوی مطالب در مدیریت جوملا

محتوا :

منوی محتوا پرکاربردترین منو در قسمت مدیریت است ، تمامی محتواها و مطالب سایت خود را در این منو ایجاد ، ویرایش و مدیریت میکنیم .

مطالب : در این زیر منو مطالب مختلفی که در سایت خود ایجاد کرده اید در دسترس است و امکان اضافه کردن مطالب جدید و ویرایش انها نیز در این زیر منو میسر است .

مجموعه ها : در زیر منوی مجموعه ها میتوانید برای مطالب خود دسته بندی ایجاد کنید . اگر قرار باشد مطالب زیادی در موضوعات مختلف داشته باشید ، بهتر است با ایجاد مجموعه برای هر گروه مطلب ، مطالب را از یکدیگر تفکیک کنید

رسانه ها :در زیر منوی رسانه ها به پوشه تصاویر سایت خود دسترسی دارید و میتوانیدتصاویر لازم برای درج در مطالب را دراین زیر منو مدیریت کنید ، تصاویر لازم را از این قسمت در سایت خود بارگزاری کنید و پوشه های لازم را ایجاد و مدیریت کنید .

منو کامپوننت ها در مدیریت جوملا

کامپوننت ها :

در سایت جوملایی امکان اضافه کردن بخش های جدید وجود دارد که کارایی جدیدی به سایت جوملایی ما اضافه میکنند ، این بخش های جدید بنام افزونه تعریف شده اند ، مثلا یک افزونه میتواند به سایت جوملایی شما اضافه شود و یک فروشگاه اینترنتی را در سایت جوملایی شما ایجاد کند ، افزونه های مختلف با توجه به کارایی آنها کوچک و بزرگ هستند و افزونه هایی که شاید به تنهایی خود سایت کامل باشند دراین قسمت کامپوننت ها نمایش داده میشوند . در منو کامپوننت ها با توجه به افزونه هایی که شما در سایت خود اضافه خواهید کرد نمیشود گفت کدام زیر منو مهم تر است ، اما یک سری کامپوننت هم بصورت پیش فرض در این قسمت وجود دارد قبل از اینکه شما افزونه خاصی به سایت جوملایی خود اضافه کنید از میان کامپوننت های موجود پیش فرض گزینه زیر جز موارد مهم است :

ارجاع ها : در این زیر منو این امکان را دارید که اگر زمانی یک صفحه از سایت خود را به هر دلیلی خواستید تغییر آدرس یا تغییر url دهید از زیر منوی ارجاع ها میتوانید ادرس قبلی آن صفحه را به آدرس جدید آن اصطلاحا ریدایرکت کنید ، این عمل برای سئو سایت شما بسیار مهم است زیر کاربرانی که روی آدرس قبلی صفحه مد نظر در گوگل کلیک میکنند به صورت اتومات به آدرس جدید منتقل میشوند و محتویان آن صفحه را در آدرس جدید مشاهده خواهند کرد و اگر این کار را نکنید صفحه شما به خطای 404 برخورد خواهد کرد و این یعنی آدرس قبلی دیگر محتوایی ندارد و از ایراد از نظر سئو سایت بسیار بد است .

منوی افزونه ها در مدیریت جوملا

افزونه ها :

منوی افزونه های یکی از منوهای مهم وب سایت جوملایی است و از این منو و زیر منوهای آن میتوانید افزون های جدید را در سایت خود نصب کنید و به بخش های مهمی که در زیر آورده شده دسترسی داشته باشید .

مدیریت : از زیر منوی مدیریت میتوانید افزونه های مختلف را نصب ، بروزرسانی و مدیریت کنید .

ماژول ها : در زیر منوی ماژول های افزونه های کوچکی که به سایت جوملایی خود اضافه کرده اید در دسترس هستند و میتوانید آنها را در این قسمت مدیریت کنید و به صفحات خاص یک تمام صفحات سایت خود اضافه کنید .

پلاگین ها : در زیر منوی پلاگین نوعی از افزونه ها قرار میگیرند که به خودی خود کار خاصی انجام نمیدهند ، وظیفه پلاگین ها این است که رابط بین دو بخش در سایت جوملایی شما میشوند تا ان دو بخش بوسیله یکدیگر کارکرد جدید و یا بهتری داشته باشند.

قالب ها : در زیر منوی قالب های میتواند تمپلیت و ظاهر سایت خود را مدیریت کنید ، قالب ها هم از طریق منو افزونه های نصب میشوند و بعد از نصب در این زیر منو قرار میگیرند و شما میتوانید پوسته و ظاهر سایت خود را با قالب سایت خود زیباتر کنید و انها در این زیر منو مدیریت کنید .

زبان ها : سایت جوملایی شما امکان فعال شدن به همه زبان های زنده دنیا را دارد و شما میتوانید در این زیر منو ترجمه و فعالسازی زبانهای مختلف را مدیریت و ایجاد کنید .

منو راهنما در مدیریت جوملا

راهنما : 

در منوی راهنما امکانات مختلفی برای کارکرد راحت تر شما با سایت جوملایی فراهم شده است . این امکانات شامل لینک آموزشهای مختلف از جوملا به زبان اصلی ، سایت اصلی جوملای جهانی ، لینک صفحه افزونه های مختلف در سایت جوملای جهانی و ….است مهمترین زیر منوها در این منو شامل موارد زیر است .

راهنمای جوملا :  در این زیر منوی بخش های مختلف سایت جوملایی به زبان اصلی یعنی انگلیسی توضیح داده شده و تشریح شده است .

افزونه های جوملا : در این زیر منو لینک صفحه افزونه های جوملا که چندین هزار افزونه را در خود دارد در دسترس است  ، میتوانید با کلیک روی این لینک به صفحه https://extensions.joomla.org/ هدایت شوید و در آنجا افزونه های مختلفی که طراحان سراسر جهان برای جوملا ایجاد کرده اند را مشاهده و خریداری کنید . البته خرید افزونه های جوملا از سایتهای فارسی زبان و به ریال بسیار راحت تر است ، اما همه آن افزونه ها در سایت های فارسی در دسترس نیست و یا ترجمه به فارسی نشده است .

ترجمه های جوملا : در این زیر میتوانید ترجمه های جوملا به زبانهای مختلف را بررسی کنید و در صورت نیاز فایل ترجمه زبان مورد نظر را دانلود کنید و در سایت جوملایی خود فعال کنید ، برای استفاده از این قسمت میتوانید به صفحه زیر مراجعه کنید :

https://extensions.joomla.org/

 در بخش های بعدی آموزش جوملا به طور کامل تر با امکانات سایت جوملایی آشنا میشوید . برای مشاهده بخش های بیشتر از آموزش جوملا به این منو مراجعه کنید : آموزش طراحی سایت با جوملا 

شما از کار با سایت جوملایی چه تجربه ای دارین ، با من و خوانندگان این مقاله در میان بزارین از طریق فرم زیر ، سپاس که تا اینجا با من همراه بودید

ارادتمند ، رضا نکوئی ، مدیر سایت مدیر مجازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست