1. شما اینجا هستید : مدیر مجازی
 2. آموزش به مدیران
 3. آموزش طراحی سایت
 4. مقالات طراحی سایت در مشهد
 5. طراحی سایت و اپلیکیشن موبایل

طراحی سایت و اپلیکیشن موبایل

دسته بندی این مطلب : مقالات طراحی سایت در مشهد

اگر برای حضور کسب و کار خودتون در فضای آنلاین برنامه ریزی جامعی داشته باشین به طور حتم طراحی وب سایت یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام بدین و پایگاه اصلی کسب و کار خودتون رو در فضای مجازی روی وب سایتتون فعال کنین.

اما بعضی از کسب و کارها با توجه به نیاز کسب و کارشون و ارتباط مداومی که مشتریان با اونها دارن ، ترجیح میدن علاوه بر وب سایت ، اپلیکیشن موبایل هم داشته باشن . اپلیکیشن موبایل این خوبی رو داره که با ارائه این نرم افزار به مشتریانتون به راحتی در دسترس اونها خواهبین بود ، مثلا بعضی از کسب و کارها طوری هستن که مشتریان اونها هر روز با این کسب و کار در تعامل هستن به عنوان مثال اپلیکشن اسنپ رو در نظر بگیرین ، وقتی کاربران این شرکت تاکسی اینترنتی هر روز با خدمات این شرکت در ارتباط هستن خوب بهترین گزینه ، طراحی یک اپلیکیشن برای ارتباط راحت تر کاربران با این شرکت است .

بنابراین به طور خلاصه دو راه برای ارتباط پیوسته مشتریان شما با مجموعه شما وجود داره : 1- طراحی وب سایت 2- طراحی اپلیکیشن موبایل .

اگر جز آن دسته از کسب و کارهایی هستین که مشتریان شما ارتباط مدوام و روزانه با کسب و کار شما دارن بهتره برای راحتی دسترسی کاربران خود ، علاوه بر داشتن وب سایت ، اپلیکیشن موبایل هم داشته باشین تا ارتباط مشتریان با مجموعه خودتون رو راحت تر کنین .

روشهای مختلف طراحی سایت و اپلیکیشن موبایل :

به دو روش میشه طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن موبایل رو انجام داد :

روش اول ، طراحی سایت و اپلیکیشن وابسته به هم :

در این مدل طراحی سایت و اپلیکیشن در اصل یک وب سایت طراحی و پیاده سازی میشه و اپلیکیشن موبایل در این مدل یک نمایشگر از وب سایت است . یعنی در این روش اپلیکیشن مستقلی از وب سایت طراحی نمیشه و اپلیکیشن موبایل فقط یک نمایشگر است که محتویات وب سایت شما رو نمایش میده ، اما در قالب یک نرم افزار موبایل که دقیقا مشابه سایر نرم افزار های موبایل نصب میشه ، آیکون اون روی صفحه موبایل اضافه میشه و با کلیک روی این اپلیکیشن صفحه ای باز میشه که دقیقا محتویات وب سایت رو نمایش میده.

این روش یکی از ساده ترین راه های تولید اپلیکیشن موبایل با کمترین هزینه است ، دلیل آن هم اینه که در اصل اپلیکیشنی طراحی نشده و فقط یک نمایشگر محتویات وب سایت در قالب اپلیکیشن ایجاد شده است .

بنابراین با توجه به این توضیحات اگر هر تغییری در وب سایت خودمون لحاظ کنیم در اپلیکیشن هم این تغییرات لحاظ شده است و نیاز به ارائه نسخه جدید نرم افزار به کاربران نیست.

اگر تا حالا به نحوه باز شدن یک وب سایت در صفحه کامپیوتر و صفحه موبایل خودتون دقت کرده باشین ، حتما متوجه شدین که یک وب سایت خوب نحوه نمایش اون در کامپیوتر با موبایل کمی فرق داره و این تفاوت به دلیل سایز متفاوت مانتیور و گوشی موبایل است . به این گونه وب سایت ها که در کامپیوتر و موبایل نحوه نمایش متفاوتی دارن و خودشون رو با سایز صفحه ای که دارن نمایش داده میشن هماهنگ میکنن ، وب سایت ریسپانسیو یا واکنشگرا گفته میشه . حالا با توجه به این توضیحات اگر طراحی وب سایت شما به صورت اصولی و واکنشگرا انجام شده باشه ، شما میتونین از این خاصیت در طراحی اپلیکیشن موبایل استفاده کنین و این وب سایت رو که در نمایشگرهای مختلف به صورت خوبی نمایش داده میشه در یک نمایشگر اپلیکیشن موبایل نمایش بدین و به این شکل با هزینه ای بسیار کمتر از هزینه طراحی اپلیکیشن ، نرم افزار موبایل وب سایت خودتون رو ایجاد و در دسترس کاربران قرار بدین .

این روش به روش وب ویوو یا نمایشگر وب سایت در قالب اپلیکیشن موبایل نیز شهرت داره . و همچنین میشه بنام اپلیکیشن وب ویوو ازون نام برد.

روش دوم ، طراحی سایت و اپلیکیشن مستقل از یکدیگر  :

در این روش طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن کاملا مستقل از یکدیگر هستن و میشه ظاهر و امکانات سایت با ظاهر و امکانات اپلیکیشن کاملا متفاوت و مجزا باشه (این رو فقط جهت اطلاع غرض کردم و گرنه راه درستش اینه که ظاهر و امکانات سایت و اپلیکیشن یکی باشه ) . بنابراین در طراحی روش دوم طراحی سایت جدا و طراحی اپلیکیشن به صورت کاملا جدا انجام میشه و طراحی هر کدام از آنها به متخصص مخصوص خودش نیاز داره .البته در این روش میشه از یک دیتابیس و یک بانک اطلاعاتی برای هر دو گزینه سایت و اپلیکیشن استفاده کرد و راه درست آن هم همینه که سایت و اپلیکیشن یک بانک اطلاعاتی داشته باشن و وقتی مثلا یک محصول جدید به خدمات شما اضافه شد با یک بار وارد کردن این محصول و توضیحات اون ، این محصول در هر دو گزینه سایت و اپلیکیشن اضافه بشه . اگر هزینه طراحی اپلیکیشن موبایل بصورت مستقل رو دارین و برای ایجاد هر تغییر در اپلیکیشن خودتون حاضرین با برنامه نویس اپلیکیشن ارتباط بگیرین و جدای از سایت برای هر تغییری با برنامه نویس اپلیکیشن در تماس باشین ، طراحی اپلیکیشن مستقل میتونه گزینه کامل تری باشه .

مزیتهای طراحی اپلیکیشن مستقل از وب سایت :

 • ارسال نوتیفیکیشن یا ارسال اعلان ها به موبایل کاربران:

تا حالا از اپلیکیشن اسنپ استفاده کردین ؟ دیدین وقتی یک راننده سفر شما رو قبول میکنه یک پیغام در بالای صفحه موبایل شما میاد و میگه راننده ….مسیر سفر شما رو قبول کرده ، به این نوع پیغامها در اپلیکیشن موبایل نوتیفیکیشن یا اعلان گفته میشه .یکی از خوبیهای طراحی اپلیکیشن مستقل از وب سایت و طراحی اپلیکیشن به صورت مجزا استفاده از این گونه اعلان ها و ارتباط بهتر با مشتریان است .

 • سفارشی سازی بهتر :

اگر از طراحی اپلیکیشن مستقل بهره بگیرین امکان سفارشی سازی بهتر در این مدل طراحی وجود داره و در کل اپلیکیشن دلچسب تر و بهتری نسبت به طراحی اپلیکیشن وب ویوو خواهین داشت

 • سرعت بیشتر:

اگر از اپلیکیشن مستقل برای کسب و کار خودتون استفاده کنین ، سرعت بارگذاری اطلاعات در این نوع اپلیکیشن نسبت به اپلیکیشن وب ویوو بیشتره ، البته این تفاوت سرعت با توجه به اینترنت های خوب موبایل تقریبا به چشم نمیاد .

 • پذیرش راحت تر فروشگاه های نرم افزار مشابه بازار ، گوگل پلی و سیب اپ :

اگر از اپلیکیشن مستقل استفاده کنین کافه بازار و گوگل پلی در نسخه اندروید و سیب اپ در نسخه آیفون بهتر نرم افزار شما رو میپذیرین و در فروشگاه خودشون قرار میدن ، البته این به این معنی نیست که اگر از اپلیکیشن وب ویوو استفاده کردین نرم افزار شما در این فروشگاه ها پذیرفته نمیشه ، نه این طور نیست اگر محتوای ارزشمندی در وب سایت خودتون داشته باشین که همانها در اپلیکیشن هم نمایش داده میشه ، نرم افزار وب ویوو موبایل شما نیز پذیرفته خواهد شد

مزیتهای طراحی اپلیکیشن وب ویوو و وابسته به وب سایت :

اپلیکیشن وب ویوو یا نرم افزار هایی که روی موبایل نصب میشن و کار یک نمایشگر رو به عهده دارن و محتویات سایت رو نمایش میدن نیز میتونن گزینه مناسبی برای اپلیکیشن کسب و کار شما باشن در زیر خوبیهای این نوع نرم افزار موبایل رو با هم بررسی میکنیم :

 • عدم نیاز به دو طراح و برنامه نویس:

وقتی از اپلیکیشن وب ویوو استفاده میکنین فقط یک مرتبه به برنامه نویس اپلیکیشن نیاز دارین ، فقط و فقط همان مرتبه اول که برنامه نویس نرم افزار موبایل یک نمایشگر وب سایت در اپلیکیشن شما ایجاد میکنه و آیکون شما رو در این نرم افزار قرار میده و اپلیکیشن شما رو فعال میکنه و تمام ! دیگه به این برنامه نویس احتیاجی ندارین و هر تغییری که در وب سایت خودتون ایجاد کنین ، چون اپلیکیشن موبایل شما فقط محتویات سایت رو نمایش میده ، دیگه نیازی به ایجاد تغییر در اپلیکیشن موبایل خودتون ندارین

 • ایجاد تغییرات بسیار راحت تر حتی بدون نیاز به برنامه نویس اپلیکیشن:

حتی برای تغییرات بنیادین و اساسی نیازی به برنامه نویس اپلیکیشن ندارین و اگر کل محتوای وب سایت شما پاک بشه و کلا برای یک کسب و کار دیگه با همان نام فعال بشه همچنان شما نیازی به کمک گرفتن از برنامه نویس اپلیکیشن ندارین

 • هزینه بسیار کمتر از طراحی اپلیکیشن مستقل :

در طراحی اپلیکیشن وب ویوو با توجه به اینکه کل این نرم افزار نمایش دهنده محتویات موبایل است و از خود چیز خاصی نداره ، هزینه بسیار کمتری برای ایجاد اون نیازه و اصلا هزینه های اپلیکیشن وب ویوو و اپلیکیشن مستقل با یکدیگر قابل مقایسه نیستن

 • حجم کم تر نرم افزار:

نرم افزار وب ویوو با توجه به اینکه فقط یک نمایشگر است و هیچ گزینه ای در اون طراحی نشده و فقط محتویات و طراحی سایت رو نمایش میده حجم بسیار کمتری داره و این برای کاربرانی که نسبت به حجم نرم افزار ها حساس هستن گزینه خوبیه .

برای نمونه از اپلیکیشن وب ویوو میتونین نرم افزار 118 اصناف رو از داخل کافه بازار از لینک زیر دانلود کنین

اپلیکیشن 118 اصناف ، درج آگهی رایگان

در این مقاله سعی کردم شما رو با داشتن وب سایت ، اپلیکیشن موبایل و دو مدل نحوه طراحی نرم افزار موبایل آشنا کنم ، اگر سوالی براتون مونده در پایین همین صفحه درج کنین و همچنین من و سایر خوانندگان این مقاله رو از نظرات و تجربیات خودتون درباره این دو مدل اپلیکیشن مطلع کنین .

برای سفارش طراحی سایت به مجموعه مدیر مجازی در مشهد به این لینک مراجعه کنین : طراحی سایت

برای طراحی اپلیکیشن وب ویوو همزمان با طراحی سایت شما در خدمتتون خواهیم بود .

ارادتمند رضا نکوئی  ، مدیر وب سایت مدیر مجازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست