اصطلاحات سئو

اصطلاحات سئو (واژه نامه)

سلاااااام ،حالتوووون چطوره ؟ من رضا نکوئی هستم مدیر وب سایت مدیر مجازی و در این مقاله میخوام درباره اصطلاحات سئو یا همون واژه نامه سئو ، یا تعریف کلمات تخصصی در سئو برات توضیح بدم و اصطلاحات سئو رو بهت آموزش بدم .

به هر حوزه تخصصی که نگاه میکنیم ، یک سری کلمات قلمبه سلمبه میبینیم که نیازه یک متخصص در اون حوزه اون کلمات رو برای ما تعریف و معنی کنه و گرنه به این راحتی متوجه معنی اون کلمات نمیشیم ، سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو هم از این قائده مستثنی نیست و کلی کلمات خفن و قلمبه سلمبه واقعی داره ، بریم و این کلمات رو با هم بررسی کنیم و در مورد هر کدوم یک مختصر توضیحی برات بدم ، حاضری ؟ کمربندها رو محکم ببندیم و پرواااااااز .

Absolute Link  یا لینک دهی با آدرس دقیق یعنی چی :

وقتی میخوایم یک صفحه از وب سایت رو در صفحه دیگه ای معرفی کنیم و لینکش رو در صفحه دوم بزاریم ، این لینک رو میشه به دو شکل ، لینک با آدرس دقیق و با اسم دامنه بزاریم و یا لینک رو با آدرس وابسته و بدون اسم دامنه بزاریم ، مثلا به دو نمونه زیر توجه کن :

سئو-مقدماتی/https://modiremajazi.com

سئو-مقدماتی

Alt Text یا متن جایگزین داخل تصاویر چیست ؟

متن جایگزین (Alternative Text) توضیحی چند کلمه ای از یک تصویر داخل وب سایت ماست . این متن در حالت عادی نمایش داده نمیشه و اگر یک کاربر نمایش تصاویر در مرورگر خودش رو غیر فعال کرده باشه و یا سرعت اینترنت بسیار کند باشه این متن به جای تصویر مد نظر نمایش داده میشه .

Anchor Text  یا متن لینک دار چیست؟

متن ها یا کلمات و تصاویر رو میشه لینک کرد ، یعنی آدرس یک صفحه جدید رو به متن یا تصویر اضافه کرد که نشانگر موس شبیه دست میشه و با کلیک روی اون متن یا تصویر به صفحه جدیدی منتقل شد . حالا اگر یک متن رو لینک دار کنیم ، اون متن رو Anchor Text مینامن . این متن علاوه بر لینک بودن اعتبار و ارزش رو هم با توجه به معنی همون کلمه به صفحه جدید منتقل میکنه ، مثلا وقتی من با کلمه آموزش سئو به یک صفحه از سایتم لینک میدم ، امکان بهتر شدن موقعیت اون صفحه در جستجو آموزش سئو ایجاد میکنم .

Backlink یا بک لینک چیست ؟

بک لینک به صفحاتی گفته میشه که داخل اون صفحه لینکی به یک صفحه دیگه از یک وب سایت دیگه یا به صفحه اصلی وب سایت دیگه داده شده باشه . یعنی وقتی یک سایت دیگه داخل یکی از صفحاتش یک لینک به صفحه اصلی سایت شما یا به یکی از صفحات سایت شما میده ، این فرایند بک لینک نامیده میشه. بک لینک برای کسب جایگاه بهتر در نتایج گوگل بسیار موثره . البته اگر زیاده روی بشه و طبق روال صحیح نباشه نه تنها موثر نیست بلکه باعت جریمه شدن سایت شما توسط گوگل میشه.

Black Hat SEO یا سئو کلاه سیاه چیست :

به روشی که باعث رسیدن سایت ما به صفحات اول گوگل میشه ، اما این روش کاملا غیر قانونی و خلافه ، سئو کلاه سیاه یا Black Hat SEO گفته میشه . گوگل سایتهایی که از روش سئو کلاه سیاه استفاده میکنند رو شناسایی میکنه و اونها رو جریمه میکنه و حتی ممکنه کلا از نتایج جستجو در گوگل سایت مد نظر که از سئو کلاه سیاه استفاده کرده حذف بشه .

Bounce Rate  یا نرخ پرش  چیست :

وقتی که کاربر از طریق جستجو در گوگل وارد سایت شما میشه و بدون اینکه به صفحات دیگه سایت شما سربزنه از سایت شما خارج میشه ، اینجا نرخ پرش یا همون Bounce Rate اتفاق افتاده . و اگر تعداد این افراد زیاد بشه ، گوگل سایت شما رو به عنوان یک سایت با محتوای بی ارزش قلمداد میکنه و جایگاه شما رو در نتایج جستجو تنزل میده .

Branded Keyword یا کلمه کلیدی + برند یعنی چی :

کلمه کلیدی به کلمات مهم در حوزه کاری ما گفته میشه ، مثلا برای سایت مدیر مجازی طراحی سایت و Branded Keyword به همراه شدن کلمه کلیدی و اسم برند گفته میشه ، مثلا طراحی سایت مدیر مجازی .

وقتی یک برند معروف و مشهور میشه ، کاربران همراه کلمه کلیدی اسم برند رو هم اضافه و جستجو میکنن و این میتونه به اعتبار اون سایت اضافه کنه.

Breadcrumb یا خرده نان یعنی چی ؟

خرده نان برگرفته از یک داستانه و در سئو به معنی گذاشتن آدرس صفحات مرتبط به هم در کنار هم در بالا یا پایین صفحات سایته تا کاربر بتونه با کلیک روی اونها به صفحات بالاتر یا پایین تر که همه به هم مرتبط هستن دسترسی پیدا کنه مثلا اگر به بالای این صفحه برین مشاهده میکنین که نوشته ، شما اینجا هستین ، و بعد در ادامه لیست صفحات زیر مجموعه این صفحه رو برای دسترسی راحت تر شما آورده .

Broken Link یا لینک شکسته چیست ؟

وقتی به صفحه از یک سایت یا به یک صفحه از سایت خودمون لینکی بدیم و اون صفحه به هر دلیلی در دسترس نباشه ، این میشه یک لینک شکسته .

ممکنه اون صفحه حذف شده باشه ، ممکنه به صفحه دیگه ای منتقل شده باشه و یا ممکنه سرور اون سایت به مشکل خورده باشه و اون صفحه رو نتونه نشون بده ، به همه این موارد لینک شکسته گفته میشه . لینک های شکسته از نظر سئو امتیاز منفی داره ، علی الخصوص زمانی که تعداد لینک شکسته زیاد بشه .

Cache یا کش چیست ؟

کش به یک فایل ذخیره شده از صفحات وب گفته میشه ، این فایل میتونه داخل مرورگر اینترنت شما ذخیره باشه و یا داخل سرور یک سایت ذخیره بشه و کاربردش اینه که وقتی یک کاربر برای دفعات متعدد به یک صفحه از سایت رجوع کنه ، فایل کش شده به اون کاربر نشون داده میشه تا نیازه نباشه هر دفعه به سایت وصل بشه و محتوا رو از سایت بخونه . خوبیه این کار اینه که سرعت لود صفحات بیشتر میشه و حجم استفاده کاربر از اینترنت کمتر میشه .

Cannibalization یا کنیبالیزیشن چیست ؟

اگر دو یا چند صفحه از سایت ما محتوای مشابه و کلمات کلیدی شبیه به هم داشته باشن ، گوگل نمیتونه تشخیص بده کدوم صفحه از سایت ما رو باید در نتایج جستجو آن کلمات کلیدی نشون بده ، به همین دلیل میاد و مثلا دو صفحه رو با هم در نتایج جستجو میاره تا ببینه کاربران بیشتر روی کدام صفحه کلیک میکنن و این طوری صفحه برتر رو تشخیص بده ، به این اتفاق در دنیای وب و سئو Cannibalization یا کنیبالیزیشن گفته میشه .

Canonical Tag یا تگ کنونیکال چیست ؟

بعضی از سایت سازها برای یک صفحه از سایت دو یا چند آدرس اینترنتی مجزا ایجاد میکنن و به یک صفحه از سایت با یک متن از طریق دو یا چند آدرس میشه دسترسی داشت و این از لحاظ سئو بسیار بده ، برای جلوگیری از این موضوع میشه از برچسب کنونیکال استفاده کرد و صفحه اصلی و آدرس اینترنتی اصلی رو مشخص کرد تا گوگل متوجه کنونیکال شدن این صفحات بشه و هر آدرس رو یک صفحه مجزا با متن تکراری در نظر نگیره .

Cloaking یا پنهان کاری در سئو به چه معنی است ؟

Cloaking یا پنهان کاری در سئو یکی از روشهای سئو کلاه سیاه است ، در این روش دو نمایش کاملا متفاوت از یک صفحه سایت ایجاد میشه ، یک نمایش برای ربات های موتورهای جستجو و یک روش نمایش متفاوت برای کاربر .

با این روش کاربری که وارد یک صفحه از سایت میشه متن و مطالب متفاوتی خواهد دید نسبت به آنچه که رباتهای مثلا گوگل میبینن و با این روش میخوان گوگل رو فریب بدن و یک محتوای عالی و سئو شده رو به گوگل نشون بدن در حالی که کاربر مثلا یک صفحه تبلیغاتی و غیر واقعی رو خواهد دید .

Content Farm یا مزرعه محتوا چیست ؟

مزرعه محتوا هم یکی دیگه از روشهای سئو کلاه سیاه است که ارزش و اعتباری در حال حاضر نداره ، در این روش برای یک وب سایت بک لینکهای زیادی ایجاد میکردن ، به این شکل که مثلا مقالات زیادی در سایتهای وبلاگی یا دیگر سایتها ایجاد میکردن و از این وبلاگها و سایتها به سایت خودشون لینک میگرفتن .

Content is King یا محتوا پادشاه است یعنی چی ؟

این جمله که محتوا پادشان است اولین مرتبه توسط بیل گیتس مدیر شرکت مایکروسافت به کار برده شده است و در حال حاضر از این جمله برای اثبات این مطلب استفاده میکنن که اگر میخوای در دنیای اینترنت و فضای مجازی به نتیجه عالی برسی باید از محتوای جذاب ، دست اول و عالی استفاده کنی تا مخاطب رو جذب محتوای ارزشمندت کنی و به پادشاهی در دنیای مجازی برسی با تولید محتوا .

Conversion Rate یا نرخ تبدیل :

Conversion Rate به معنی نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری است ، فرض کنین یک سایت آموزشی ماهیانه 1000 بازدید کننده داره و از این 1000 نفر 250 نفر در این سایت ثبت نام میکنن تا از سایر آموزشهای رایگان استفاده کنن ، به این ترتیب نرخ تبدیل این سایت میشه میشه 25 درصد . یعنی 250 رو تقسیم بر 1000 نفر بازدید کننده میکنم و نتیجه رو ضربدر 100 میکنیم . این طوری نرخ تبدیل محاسبه میشه .

Crawl Budget  یا بودجه خزش :

Crawl Budget به مدت زمانی که رباتهای گوگل در یک فاصله زمانی مشخص به سایت ما سر میزنن و صفحات جدید رو ایندکس میکنند گفته میشه . اگر بودجه خزشی که گوگل برای سایت ما در نظر گرفته کمتر از ایندکس کردن همه صفحات تولید شده باشه ، احتمالا ایندکس شدن صفحات سایت ما با تاخیر انجام میشه ، البته گوگل به صورت هوشمندانه بودجه خزش صفحات سایت های مختلف رو کم یا زیاد میکنه و اگر اینگونه متوجه بشه که شما دارین در سایت خودتون صفحات بیشتری تولید میکنین به مرور بودجه خزش شما رو افزایش میده .

CTR یا نرخ کلیک :

CTR به تعداد دفعاتی که کاربران در گوگل روی سایت ما کلیک میکنن گفته میشه و اینگونه محاسبه میشه ، فرض کنین در کلمه طراحی سایت ، سایت مدیر مجازی 100 مرتبه در صفحه اول گوگل نمایش داده بشه و 35 نفر ، روی اسم سایت مدیر مجازی کلیک کنن ، به این شکل نرخ CTR سایت مدیر مجازی روی کلمه کلیدی طراحی سایت 35 درصد میشه .تلاش مدیران همه سایتها برای بردن نرخ کلیک و افزایش ورودی از گوگل است.

De-index یا حذف از نتایج ایندکس شده :

وقتی یک صفحه از سایت ما از نتایج جستجو در گوگل حذف بشه ، معنی این عبارت برای اون صفحه مصداق پیدا میکنه ، حالا این حذف شدن به هر دلیلی میتونه باشه ، قوانین گوگل رعایت نشده باشه و گوگل حذف کرده یا خودمون از طریق پنل سرچ کنسول به گوگل اعلام کنیم فلان صفحه رو حذف کن.

Domain Authority یا اعتبار دامنه :

هر دامنه وب سایت یک اعتبار و ارزش مخصوص به خودش رو داره ، این اعتبار با مواردی همچون ، عمر دامنه ، تعداد دامنه هایی که به این دامنه لینک داده اند و ….کم یا زیاد میشه . از عبارت Domain Authority بیشتر سایت ماز استفاده میکنه که با توجه به الگوریتم مد نظر خودش سایت ها رو رتبه بندی میکنه و امتیازی بین صفر تا 100 به اونها میده و هر چه این عدد بالاتر باشه ، Domain Authority اون سایت از نظر سایت ماز (https://moz.com) بالاتره .

Duplicate Content یا محتوای کپی شده :

وقتی مطالب یک وب سایت دیگه رو در سایت خودمون کپی کنیم ، ما Duplicate Content یا محتوای کپی ایجاد کردیم . تولید محتوای کپی یعنی من حرف ارزشمندی از خودم برای گفتن ندارم و گوگل هم به محتوای کپی جایگاه پایین تری میده نسبت به محتوای یونیک و تازه تولید شده . البته بعضی وقتا هم محتوای کپی از محتوای اصل خودش جایگاه بالاتری داشته که توضیحش مفصله .

Dwell Time یا زمان ماندگاری :

وقتی یک کاربر در نتایج جستجو گوگل کلیک میکنه و وارد یک سایت میشه ، گوگل مدت زمان ماندگاری این کاربر رو در اون سایت محاسبه میکنه و اگر این کاربر در زمانی کمتر از 5 ثانیه مجدد به نتایج جستجو برگرده و به سایت دیگری مراجعه کنه ، یک امتیاز منفی برای سایت اولی در نظر گرفته میشه و گوگل اینگونه برداشت میکنه که سایت اولی محتوای ارزشمند و مرتبطی با جستجو نداشته که کاربر سریع از اون سایت خارج شده .

Evergreen Content یا محتوای همیشه سبز :

محتوا همیشه سبز ، به محتوای گفته میشه که در مروز زمان کهنه و قدیمی نمیشه ، مثلا عبارت نکات سئو در سال 2021 ممکن است در سال 2022 جستجو نشود ، اما نکات مهم در سئو همیشه جستجو شود ، به این ترتیب عبارت نکات سئو در سال 2021 یک عبارت همیشه سبز نیست چون با خارج شدن از سال 2021 ممکنه هیچ وقت جستجو نشه ، اما عبارت نکات مهم در سئو یک عبارت همیشه سبز است و ممکن است همیشه جستجو شود.

این مقاله ادامه دارد ……..

پیج مدیر مجازی رو در اینستاگرام دنبال کن

و از آخرین آموزشهای رایگان مطلع شو !

مطالب مرتبط و یادگیری رایگان :

این صفحه رو به اشتراک بزار !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
با ما تماس بگیرین: شماره موبایل برای تماس ، واتساپ و تلگرام : 09155001890 05138456118