ترجمه آموزشهای انگلیسی به فارسی توسط خودت

بدون اینکه زبان انگلیسی بلد باشی ، آموزشهای ناب خارجی رو به فارسی تبدیل میکنی


این آموزش خفن با تخفیف 98 هزار تومانه ، اگر کد تخفیف 100% میخوای ایمیلت رو وارد کن و کد تخفیف رو در ایمیلت دریافت کن.


یک هدیه دیگه هم در ایمیل برات میزاریم

دریافت کد تخفیف100%

یک دقیقه تا دریافت کد تخفیف100 %

بازاریابی جاذبه ای inbound marketing

بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای (Inbound Marketing) چیست؟

سلااااام ، حالتوووون چطوووووره ؟🌼🌼🌼

من رضا نکوئی هستم ، مدیر وب سایت مدیر مجازی و در این مقاله میخوام درباره بازاریابی درونگرا یا بازاریابی جاذبه ای یا بازاریابی ربایشی یا همون (Inbound Marketing) براتون توضیح میدم ، میدونی بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای چیه؟

اگر میخوای در این زمینه اطلاعاتت رو کامل کنی با من در این مقاله همراه باش و به دقت این مقاله رو بخون ، چون بازاریابی جاذبه ای ، یکی از بهترین روشهای بازاریابی است که میشه با هزینه کمتر نتایج بهتر و بیشتری در کسب و کار گرفت . چطوری ؟ در ادامه بهت میگم .

 

بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای یا همان بازاریابی ربایشی (Inbound Marketing) چیست ؟

بازاریابی درونگرا که اسم های دیگه اون بازاریابی جاذبه ای یا بازاریابی ربایشی است و  به انگلیسی Inbound Marketing گفته میشه ، یک نوعی از بازاریابی است که در این روش بازاریابی ، یه کاری میکنم تا به جای اینکه ما به سراغ مشتری بریم ، مشتری به سراغ ما بیاد ! جالبه نه ؟

نمیخواد برای فروش در کسب و کارت بری سراغ مشتری و سعی کنی قانعش کنی تا ازت خرید کنه ، بیا و از بازاریابی درونگرا استفاده کن ، مشتری خودش میاد سراغت و ازت خرید میکنه ، چی بهترین از این ؟ مگه داریم ؟ آره داریم . در ادامه بهت میگم چطووری .

 

بازاریابی جاذبه ای یا همان بازاریابی درونگرا چطوری کار میکنه ؟

بازاریابی درونگرا ، یک روش بازاریابی آنلاین و زیر مجموعه دیجیتال مارکتینگه و این طوری شروع میشه که برای استفاده از بازاریابی درونگرا ، باید با تولید محتوا کارمون رو شروع کنیم . محتوا چیه ؟ محتوا به هر نوع اطلاعاتی گفته میشه که ما درباره کسب و کار خودمون به روشهای مختلف ایجاد میکنیم و در دسترس مخاطبین کسب و کارمون قرار میدیم ، مثلا وقتی یک عکس از محصولمون میگیریم و در اینستاگرام میزاریم ، ما یک محتوا تصویری تولید کردیم . اگر میخوای دقیقتر بدونی محتوا چیه این مقاله رو بخون :

تولید محتوا چیست ؟

خوب داشتم میگفتم ، بازاریابی جاذبه ای با تولید محتوا شروع میشه ، ما میایم و درباره کسب و کارمون و خدماتمون محتواهای ارزشمند تولید میکنیم ، یعنی محتوایی تولید میکنیم که مخاطب کسب و کار ما به اون محتوا نیاز داره و حتی دنبالش میگرده ، مثلا میایم و از سوالات مختلفی که مشتریان از ما میپرسن ، محتواها تولید میکنیم و پاسخ اون سوالات رو میدیم .

در مرحله بعد این محتوای ارزشمند رو که مثلا در قالب چندین فایل ویدوئی ضبط کردیم و پاسخ سوالات مشتریان رو دادیم ، این فایلهای ویدئویی رو در سایت یا مثلا پیج اینستاگرام خودمون منتشر میکنیم ، مردم در اینترنت و یا اینستاگرام دنبال جواب سوالاتشون درباره کسب و کار و محصولات ما میگردن و سایت یا پیج اینستاگرام ما رو پیدا میکنن . جواب سوالشون رو میخونن و به این ترتیب با ما آشنا میشن . و به این شکل به جای اینکه ما به مشتری مراجعه کنیم ، مشتری به ما مراجعه کرده و ما در مراحل بعد این افراد رو تبدیل به مشتری میکنیم تا از ما خرید میکنن .

بازاریابی برونگرا در مقابل بازاریابی درونگرا :

حالا که بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای آشنا شدی ، حتما میدونی که در مقابل این روش بازاریابی ، بازاریابی برونگرا یا به انگلیسی outbound marketing وجود داره .

بازاریابی برونگرا یا همان outbound marketing چیست ؟

بازاریابی برونگرا به همه روشهای بازاریابی گفته میشه که ما دنبال مشتری میریم و از مشتری درخواست میکنیم محصول یا خدمت ما رو بخره ، مثلا تبلیغات در روزنامه و مجلات ، یا تبلیغات در تلویزیون و رادیو ، یا تبلیغات در تابلوها و بیلبوردها ، یا ارسال بازاریاب حضوری برای ملاقات با مخاطبین و امثال اینها جز بازاریابی برونگرا هستن .

بازاریابی درونگرا بهتره ؟ یا بازاریابی برونگرا ؟

دیگه دوران استفاده از بازاریابی برونگرا به سر رسیده ، مردم اینقدر در تلویزیون آگهی های بازرگانی دیدن که وقتی تبلیغات پیام های بازرگانی شروع میشه ، کانال تلویزیون رو عوض میکنن . مردم این قدر از تبلیغات بیلبوردها زده شدن که به راحتی به یک بیلبورد نگاه نمیکنن .

بازاریابی برونگرا ، یک نوع بازاریابی تحمیلی و ناخواسته برای مشتری به حساب میاد ، مشتری که داره اخبار روزنامه رو میخونه وقتی به یک تبلیغ در صفحات روزنامه برمیخوره ، بی تفاوت از کنار این تبلیغ رد میشه و روزنامه رو ورق میزنه . این مطالب که حتما اونها رو لمس کردی اثبات میکنه که بازاریابی برونگرا ، واقعا دیگه در اواخر عمر خودشه و حتی هزینه بیشتری هم باید براش پرداخت کنی.

در مقابل این روش کم کارآمد بازاریابی درونگرا است :

 • محتوای ارزشمندی از محصول و کسب و کارت تولید میکنی.
 • این محتوا رو در فضای آنلاین ، مشابه سایت و شبکه های اجتماعی قرار میدی.
 • مردم وقتی از کسب و کار تو سوالی دارن در فضای آنلاین جستجو میکنن.
 • به سایت یا شبکه اجتماعی شما بر میخورن و پاسخ سوالشون رو اونجا میبینن.
 • با کسب و کار شما آشنا میشن.
 • شما اقدامی انجام میدی و اطلاعات تماس این مخاطب رو دریافت میکنی.
 • با این مخاطب ارتباطت رو ادامه میدی و همچنان محتواهای ارزشمند به این مخاطب ارائه میکنی.
 • این مخاطب رو به آشنا تبدیل میکنی ، و در او اعتماد ایجاد میکنی.
 • پیشنهاد های ارزشمند برای خرید به این آشنا میدی.
 • حالا این آشنا بدلیل اعتماد و شناختی که از شما پیدا کرده و به محصول یا کسب و کار شما علاقه داشته از شما خرید میکنه.

این عالی نیست ؟

تفاوت های بازاریابی درونگرا با بازاریابی برونگرا :

 1. در بازاریابی درونگرا مخاطب به دنبال محتوای ما است و از تبلیغ آمیخته با آن اگر بصورت درست اجرا شود زده نمیشود ، اما در بازاریابی برونگرا ، مخاطب میلی به دیدن آگهی و تبلیغ ما نداره و چه بسا ، این تبلیغ رو مزاحم تلقی میکنه.
 2. در بازاریابی درونگرا مخاطب به دنبال محتوا و اطلاعات کسب و کار ماست ، اما در بازاریابی برونگرا مخاطب از آگهی و اطلاعات کسب و کار ما فراری است.
 3. بازاریابی درونگرا به مخاطب حس متخصص بودن تولید کننده محتوا رو میده و اعتماد ایجاد میکنه و باعث میشه مخاطب کسب و کار ما رو به دیگران معرفی کنه ، اما بازاریابی برونگرا حس مزاحمت رو به مخاطب میده و اعتبار کسب و کار ما رو زیر سوال میبره .
 4. بازاریابی درونگرا زود بازده نیست و نیاز به صبر و ادامه فعالیت داره مثل درختی که کاشتی باید صبر کنی تا بزرگ بشه و بعد از میوه و سایه اش استفاده کنی ، اما بازاریابی برونگرا هر چند که بی تفاوتی مخاطب رو در پی داره ، اما نتایج زودبازدهی داره.
 5. بازاریابی درونگرا با توجه به اینکه بعد از به ثمر رسیدن و ادامه فعالیت روی اون تا همیشه کارکرد برامون داره ، هزینه کمتری نسبت به بازاریابی برونگرا داره .

مراحل بازاریابی درونگرا :

به نظر من بازاریابی درونگرا به مراحل زیر تقسیم میشه ، هرچند ممکنه برخی از اساتید نظر دیگه ای داشته باشن :

 • جذب  : با تولید محتوا و انتشار در بخش های مختلف فضای مجازی ، علاقه مندان رو جذب میکنیم.
 • تبدیل : با گرفتن اطلاعات تماس مخاطب و ارسال مطالب بیشتر مورد پسند وی ، این فرد غریبه رو به بازدیدکننده همیشگی سایت و شبکه اجتماعی خودمون تبدیل میکنیم.
 • تعامل  : از طریق اطلاعات تماس مخاطب ، با وی در تعاملیم و همچنان محتوای ارزشمند مورد پسندش رو بهش میرسونیم.
 • درآمد : بعد از اثبات تخصص و ایجاد اعتماد با محتواهای ارزشمندی که به مخاطبمون ارائه کردم ، پیشنهادهای جذاب خرید محصولات یا خدماتمون رو ارائه میکنیم.
 • حفظ : در این مرحله که مشتری از ما خرید کرده ، تلاش میکنیم همچنان با پشتیبانی عالی از خریدی که انجام شده و ارائه محتواهای ارزشمند جدید ، مشتری مون رو حفظ کنیم تا همیشه از ما خرید کنه.
 • مبلّغ : در این مرحله ، مشتری به مبلّغ کسب و کار ما تبدیل شده و همه جا از خوبی های کسب و کار و محصولات و خدمات ما .صحبت میکنه

توانایی های لازم برای استفاده از بازاریابی درونگرا :

اگر به این نتیجه رسیدی که باید زودتر بازاریابی درونگرا رو برای کسب و کارت شروع کنی و میخوای بدونی باید چه توانمندیهایی داشته باشی تا بتونی این روش بازاریابی ارزشمند رو در برنامه بازاریابی کسب و کارت بزاری ، باید خدمتت بگم که میبایست با مباحث دیجیتال مارکتنیگ آشنا بشی ، و در یک کلمه باید یک دیجیتال مارکتر بشی ، به دیجیتال مارکتینگ تسلط پیدا کنی و به نرم افزارهای طراحی گرافیک و حتی طراحی سایت هم مسلط بشی.

اگر میخوای با دیجیتال مارکتینگ آشنا بشین این صفحه رو مطالعه کن :

آموزش دیجیتال مارکتنیگ

کلام آخر :

درسته که بازاریابی درونگرا بر اساس دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی آنلاین استواره و این موارد کمتر در ایران استفاده میشه و هنوز فراگیر نشده ، اما اگر میخوای با هزینه کمتر ، درآمد بیشتر و همیشگی داشته باشی ، حتما به بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای توجه ویژه داشته باش و ازش غافل نشو که بعدا افسوسش رو نخوری .

شما این مقاله رو از بخش ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در زیر مجموعه آموزش دیجیتال مارکتینگ داری مطالعه میکنی.

اگر میخوای همچنان با ابزارهای دیگه دیجیتال مارکتینگ آشنا بشین به این صفحه برو :

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

اگر هم میخوای از بخش معرفی ابزارهای دیجیتال مارکتینگ خارج بشی و سایر آموزشهای دیجیتال مارکتینگ رو مطالعه کنی ، حتما برو به این صفحه :

آموزش دیجیتال مارکتنیگ

خیلی ارادت داریم ، سوالی نظری داشتی حتما در قسمت دیدگاه ها کمی پایین تر برای من بنویس ، رضا نکوئی

مطالب مرتبط و یادگیری رایگان :

پیج مدیر مجازی رو در اینستاگرام دنبال کن

و از آخرین آموزشهای رایگان مطلع شو !

این صفحه رو به اشتراک بزار !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
با ما تماس بگیرین: شماره موبایل برای تماس ، واتساپ و تلگرام : 09155001890 05138456118