تولید محتوا چیست ؟

تولید محتوا یعنی چی ؟

منم چندین سال پیش وقتی برای اولین مرتبه کلمه تولید محتوا رو شنیدم  همین سوال رو از خودم پرسیدم ، تولید محتوا دیگه چیه ؟ جستجو کردم ، وب سایتهای مختلف رو بررسی کردم بهترین مقالات رو خوندم و حالا که دارم برای شما توضیح میدم تولید محتوا چیه ، یکی از کارهای مورد علاقه خودم یعنی تولید محتوا رو دارم براتون توضیح میدم .تولید محتوا واقعا شیرین و جذابه و علاوه بر اینکه فهمیدم تولید محتوا یعنی چی ، با ادامه تولید محتوا معنی این جمله رو هم دقیقا درک کردم که میگن ، کار تفریح مرد است !

وقتی به کاری که دوست داری و بهش علاقه داری مشغول میشی واقعا گذر زمان رو متوجه نمیشی و اصلا دلت نمیخواد کاری که داری انجام میدی رو  رها کنی و به سراغ کار دیگه ای بری.

در این مقاله سعی میکنم به صورت ساده  و روان  درباره اینکه تولید محتوا چیه براتون توضیح بدم ، شاید شما کشفی در خودتون کردین و بعد خوندن این مقاله و تولید چند محتوای اول خودتون متوجه شدین شما هم مثل من عاشق تولید محتوا هستین ! پس بزن بریم .

تولید محتوا چیه ؟ اصلا محتوا چیه که تولیدش باشه ؟

همین مقاله ای که الان دارین میخونین یک محتوای متنی است ، همین تصویری که بالای این مقاله مشاهده کردین یک محتوای تصویری است ، فیلمهای مختلفی که در آپارات و یوتیوب میبینین یک نوع محتوای ویدئویی است ، اگر به قسمت رادیوی مدیر مجازی سری بزنین و فایلهای آموزشی صوتی این بخش رو گوش کنین ، شما از یک محتوای صوتی استفاده کردین .

پس به هر نوع اطلاعات مختلفی که با فرمتهای گوناگون در دسترس ما قرار میگیره  و دانش ما رو از یک موضوع خاص بیشتر میکنه ، محتوا گفته میشه .

معنی تولید محتوا  ؟ 

تولید محتوا هم به انجام اقداماتی برای ایجاد هر کدام از محتواهای مختلف گفته میشه ، یعنی مثلا وقتی ما شروع به نوشتن میکنیم و درباره یک موضوع یک مقاله آموزشی مینویسیم ، داریم محتوا تولید میکنیم .

وقتی با گوشی موبایل مون از محصول جدیدی که آوردیم عکس میگیریم و داخل پیج اینستاگرام مون میزاریم داریم محتوا تولید میکنیم . وقتی درباره نحوه استفاده از یک کالا برای مشتریمون صدایی رو ضبط میکنیم ، داریم محتوا تولید میکنیم .

خوب پس تا اینجا با این که محتوا چیه و تولید محتوا یعنی چی آشنا شدین ، درسته ؟ یک بله بزرگ بگین که صداش به گوش منم برسه .

خوب حالا ممکنه به ذهنتون برسه که عه :

پس منم تا حالا تولید کننده محتوا بودم !

بله  شما هم که تا حالا یک عکس از یک محصول یا خدمات کسب و کارتون برای مشتری ارسال کردین تولید کننده محتوا بودین ، ولی باز این مثال شیرین فارسی خودمون میاد وسط که هرگردی ، گردوست ؟

درسته که گرفتن یک عکس از محصول هم تولید محتوا حساب میشه ،  اما اگر همه افرادی که پیچ اینستاگرام دارن و داخل پیجشون عکس و مطب میزارن تولید محتوا رو به صورت اصولی انجام داده بودن که الان همه میلیاردر بودن و فروش همه پیج ها میلیاردی بود !

وقتی از تولید محتوا برای کسب و کارها و ایجاد فروش بیشتر صحبت میکنیم ، قضیه متفاوت میشه !

وقتی قرار باشه محتوایی تولید کنیم که فروش رو بیشتر کنه انوقت تولید محتوا کار هر کسی نیست ، حتی گرفتن یک عکس ساده از یک محصول فروشگاه شما برای گذاشتن داخل پیج اینستاگرام ! اونوقت برای گرفتن همین عکس ساده هم باید آموزش دید ، نه فقط آموزش عکاسی ، بلکه آموزش روانشناسی ، آموزش بازاریابی ، آموزش نویسندگی حتی برای نوشتن یک جمله روی این عکس !

انگار کار سخت شد ! واقعا همینه .

چطوریه تو تا وبسایت که دقیقا یک کالا یا خدمات رو ارائه میکنن در فروش و جذب مشتری برابر نیستن ؟ چطور میشه دو تا کانال توی تلگرام یک کالا رو ارائه میکنن اما یکی صد برابر اون یکی فروش داره ؟ اینجاست که اهمیت تولید محتوا حرفه ای مشخص میشه .

البته موفقیت یا شکست یک کسب و کار 100% در گرو تولید محتوا حرفه ای و غیر حرفه ای نیست و عوامل زیاد دیگه ای برای رسیدن به موفقیت یا نرسیدن اون دخیل هستن ، اما تولید محتوا جذاب و حرفه ای  یکی از موارد بسیار مهم در موفقیت کسب و کارهای آنلاین است .

هدف از تولید محتوا چیه ؟ 

به طور خلاصه هدف از تولید محتوا افزایش فروشه ، در برخی موارد با تولید محتوای حرفه ای  فروش سریع تر رو تجربه میکنیم  مثل نوشتن متن یک تراکت تبلیغاتی یا یک  پست اینستاگرامی و در برخی مواقع فروش دیرتر اتفاق میفته مثل همین آموزشی که شما دارین مطالعه میکنین و ما در مجموعه مدیر مجازی برای ادامه ارتباط با شما نوشتیم تا شما به توانایی های مجموعه مدیر مجازی پی ببرین و از مقالات آموزشی ما لذت ببرین و همچنان با ما در تماس باشین و هر زمان به خدمات مجموعه ما نیاز نیاز داشتین به ما مراجعه کنین ، نه همکاران ما که هیچ شناختی از توانایی ها و کیفیت خدمات اونها ندارین .

غیر اینه ؟ خیلی شفاف براتون توضیح میدم که ما هم چه هدفی از نوشتن مقالات آموزشی در سایت مدیر مجازی داریم .

هدف دیگر تولید محتوا ، تدوام ارتباط با ما مشتری است ، مثلا یک واحد صنفی خشکشویی و اتوشویی به جای نوشتن یک آگهی تبلیغاتی خشک و خالی و درج شماره تلفن و ادرسش میاد و یک  مقاله درباره نحوه پاک کردن لک های مختلف روی لباس رو آموزش میده و این طوری مشتری هدف خودش رو به اموزشهایی که ارائه میکنه علاقه مند میکنه ، این آموزشها دلیلی میشه برای ارتباط بیشتر این مشتری با این واحد صنفی و کم کم ادامه این ارتباط شناخت و اعتماد و وابستگی ایجاد میکنه و کار به جایی میرسه که مشتریان این واحد صنفی فقط این خشکشویی رو قبول دارن و حرفه ای میدونن و حاضر نیستن کت ، پرده و لباسهای مجلسی خودشون رو به خشکشویی دیگه ای واگذار کنن ، چرا ؟ چون توی ذهن این مشتریان فقط این خشکشوئی به عنوان یک حرفه ای در این شغل ثبت شده ، چطوری ؟ با تولید محتوای حرفه ای و بلند مدت این واحد صنفی برای مشتریان خودش ! به همین واضحی و به همین سختی ، اما به همین شیرینی .  نظر شما چیه ؟

آیا همه کسب و کارها به تولید محتوا نیاز دارن ؟

پاسخ یک بله محکم است .حتی اون سوپرمارکتی که محصولات بسته بندی شده کارخانجات مختلف رو میاره و میفروشه و اصلا در تولید محصول و کیفیت اون نقشی نداره هم به تولید محتوا احتیاج داره و یک سوپر مارکت هم میتونه با تولید محتوا درباره جوانب مختلف کسب و کار خودش ارتباط بهتری با افراد محله برقرار کنه و این ارتباط بهتر مشتریان بیشتری رو به این سوپر مارکت بیاره و فروش این سوپر مارکت رو بیشتر از اون سوپر مارکت کنه که دقیقا همین محصولات رو به همین قیمت میفروشه . مگه نه ؟

توانایی های لازم برای تولید محتوا :

وقتی صحبت از محتوا میشه و محتواهای مختلف جلوی چشمان ما رژه میرن ، اگر قرار باشه بتونیم محتواهای گوناگون تولید کنیم ، اونوقت به توانایی های زیادی احتیاج داریم .

اگر قرار باشه محتوای متنی تولید کنیم ، باید ذوق نوشتن و نویسندگی داشته باشیم و مهارت نویسندگی رو یاد گرفته باشیم و حتی با توجه به اینکه هدف ما از تولید محتوای متنی ایجاد فروش بیشتره باید توانایی های تبلیغ نویسی رو هم فرا گرفته باشیم ، یعنی نه تنها باید نویسنده باشیم بلکه باید بتونیم متنی بنویسیم که در عین صداقت و بدون هیچ دروغی فروش رو افزایش بده ، بنابراین نویسندگی و با تبلیغ نویسی تفاوت داره و برای تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوای متنی تجاری به ذوق و سلیقه و مهارتهای نویسندگی و تبلیغ نویسی و ….نیاز داریم . اگر قرار باشه محتوای تصویری مثل عکس نوشته و اینوگرافیک تولید کنیم نیاز به مهارتهای طراحی و نرم افزاری همچون فتوشاپ و ایلاستریتور داریم و همچنان ذوق و سلیقه و خلاقیت چاشنی کار طراحی و گرافیکه . اگر بخوایم محتوای ویدوئی تولید کنیم باید به فیلم برداری ، نورپردازی ، ویرایش ویدئو ، درج متن روی فیلم و نرم افزار های فیلمبرداری از صفحه کامپیوتر و موبایل و ….آشنا داشته باشیم و در این بخش هم توانایی های لازم رو کسب کرده باشیم .اگر قرار باشه محتوای صوتی یا پادکست تولید کنیم ، با توانایی صبحت کردن رسا و با اعتماد رو داشته باشیم و بتونیم با صدامون انگیزه خرید و ایجاد اعتماد در مشتری رو ایجاد کنیم .

بنابراین همانطور که ملاحظه میکنین برای تولید هر نوع محتوایی به مهارت های خاص خودش نیاز داریم تا بتونیم خروجی خوبی از محتوای تولید شده داشته باشیم تا بتونه به این هدف مهم که افزایش فروشه دست پیدا کنیم . و در کنار همه این توانمندیها تجربه نقش دیگری داره که هر چقدر هم توانایی های لازم برای تولید محتوا رو کسب کرده باشیم ، اما تجربه یک چیز دیگست و میتونه کیفیت خروجی محتوا ما رو چند برابر کنه .

کارشناس تولید محتوا :

اگر توضیحات تا اینجای مقاله رو به دقت مطالعه کردین باشین ، حتما به این نتیجه رسیدن که انگار تولید محتوا یک کار حرفه ای و تخصصی است ، بله دقیقا درست متوجه شدین .

اگر یک مرتبه دیگه حداقل پاراگراف توانایی لازم برای تولید محتوا رو که در بالای این پاراگراف اومده مطالعه کنین متوجه میشین که برای تولید محتواهای گوناگون به تخصص های متفاوتی نیاز دارین و گذشته از زمان زیادی که باید برای رسیدن به توانایی های بزارین بعد از همه این مهارتها تجربه رو دیگه فقط در صورت فعالیت حرفه ای در تولید محتوا بدست خواهین اورد و اونوقته که اگر بگیم تولید محتوای حرفه ای کار هر کسی نیست ، حرف کاملا درستی زدیم !

آخه ما که نمیخوایم دفتر خاطراتمون رو پر کنیم که حالا هر طور محتوا تولید شد ، شده باشه !

قراره محتوایی تولید کنیم که فروش رو افزایش بده و اینجاست که به اینجا نتیجه میرسیم یا تولید محتوا رو بصورت حرفه ای دنبال کنیم و براش وقت بزاریم و آموزش ببینیم و تکرار کنیم و یا تولید محتوا رو به کارشناس تولید محتوا بسپاریم .

اگر تمایل به سفارش تولید محتوا به مدیر مجازی دارین به این صفحه مراجعه کنین : تولید محتوا

سخن پایانی :

در این مقاله سعی کردم به صورت ساده و روان بحث تولید محتوا رو براتون توضیح بدم :

  • با معنی و مفهوم محتوا آشنا بشین
  • منظور از تولید محتوا رو در کنین
  • انواع تولید محتوا رو بشناسین
  • هدف از تولید محتوا رو که افزایش فروشه بپذیرین
  • اینکه که همه کسب و کارها به تولید محتوا نیاز دارن رو باور کنین
  • توانایی لازم برای تولید محتوا رو بشناسین
  • و به اهمیت وجود کارشناس تولید محتوا پی ببرین
  • و تکلیف خودتون رو برای تولید محتوا مشخص کنین که میخواین حرفه ای آموزش ببینین و یا کار رو به کاردان بسپارین

اگر تعریف دیگه ای از تولید محتوا دارین خوشحال میشم از طریق فرم زیر اونو با من و خوانندگان این مقاله در میون بزارین و نظرتون رو برای ما ثبت کنین .

راستی حالا که تا اینجا مقاله تولید محتوا چیست رو خوندی یک خداقوت بهت میگم و برای ادامه مطالعه به یکی از دو راه زیر میتونی بری .

اگر میخوای همچنان از بخش مقدمات تولید محتوا بخونی روی این لینک کلیک کن : مقدمات تولید محتوا

و اگر هم میخوای یک پله بری بالاتر و از بخش مقدمات تولید محتوا خارج بشی و به بخش دیگه ای از آموزشهای تولید محتوا بری روی لین لینک کلیک کن : آموزش تولید محتوا

ارادتمند ، رضا نکوئی ، مدیر وب سایت مدیر مجازی

پیج مدیر مجازی رو در اینستاگرام دنبال کن

و از آخرین آموزشهای رایگان مطلع شو !

مطالب مرتبط و یادگیری رایگان :

این صفحه رو به اشتراک بزار !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
با ما تماس بگیرین: شماره موبایل برای تماس ، واتساپ و تلگرام : 09155001890 05138456118