سئو چیست

سئو دیگه چیه ؟

سئو یا S,E,O مخفف سه کلمه انگلیسی Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است ، به زبان ساده به هر اقدامی که ما انجام میدیم تا سایتمون در موتورهای جستجو مثل گوگل رتبه بهتری بگیره و در نتایج بالاتری به جستجوگران نشون داده بشه ، سئو گفته میشه . پس سئو مجموعه کارهای ما برای بهتر شدن وب سایتمون در نظر موتورهای جستجو از جمله گوگله .

در سئو فقط طراحی سایت و کیفیت طراحی سایت تاثیرگذار نیست ، بلکه عوامل مهم دیگری در بهبود وب سایت ما برای موتورهای جستجو نقش دارن ، مثلا اینکه شما چه سیاست گذاری برای تولید محتوا در سایت خودتون داشته باشین و یا اینکه محتوا شما چه کیفیتی داشته باشه و …. هم ، در سئو وب سایت شما تاثیر گذاره .

منظور از تولید محتوا : تولید هر متن ، مقاله ، عکس ، فیلم و صوت ضبظ شده و …. که شما در سایت خودتون درج میکنین است و تولید همه این موارد به معنی تولید محتوا است . بنابراین ، شما با گذاشتن یک فیلم آموزش کار با محصول خودتون محتوا تولید کردین ، با گذاشتن یک عکس از محصول خودتون محتوا تولید کردین و ….

از عوامل مهم برای قرار گرفتن در رتبه های بالاتر گوگل میتوان تجربه کاربران و کیفیت محتوا را مثال زد و اینکه صفحه وب سایت شما برای نمایشگرهای موبایلی هم بهینه شده باشد .

الگوریتم های موتورهای جستجو به گونه ای کار میکنن که مطالب معتبر و مرتبط را در نتایج بالاتر نشان میدن و اگر کاربرانی که به وب سایت شما میان نتیجه لازم رو از مطالب شما دریافت کنن، این مطلب رو گوگل و موتورهای جستجو متوجه میشن و همین عامل دوباره شما رو به نتایج بالاتر در جستجو ها میبره .

برخلاف تبلیغات هزینه ای در موتورهای جستجو ، رتبه های بالاتر که با سئو به آن جایگاه رسیدن پولی نیستن و شما نمیتونین با پرداخت مبلغی در نتایج طبیعی موتورهای جستجو بالاتر بیاین .

طرز کار موتورهای جستجو :

موتورهای جستجو میلیاردها قطعه محتوا را بررسی میکنن و هزاران عامل را ارزیابی می کنن تا مشخص کنن کدام محتوا به احتمال زیاد به سوالات جستجوگران پاسخ بهتری میده.

موتورهای جستجو همه این کارها را با کشف و فهرست بندی تمام محتوای موجود در اینترنت امثال (صفحات وب ، PDF ، تصاویر ، فیلم ها و غیره) از طریق فرایندی به نام “خزیدن و نمایه سازی” انجام می دن و بعد اون مطالب رو با توجه به سوالات ما از موتورهای جستجو در مرحله رتبه بندی ، دسته بندی میکنن و در نتایج جستجو به ما نشون میدن.

وقتی صحبت از بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو میشه ، به این معنی نیست که فقط باید یک وب سایت رو برای موتورهای جستجو آماده کنیم تا جایگاه بهتری در نتایج جستجو کاربران بگیریم ، و بازدیدکنندگان سایت ما مهم نیستن و فقط مهم اینه که سایت ما برای موتور جستجو مثل گوگل خوب باشه ، نه اصلا این طور نیست !

بلکه کیفیت کاربرد سایت برای بازدیدگنندگان بسیار مهم بوده و هست و شما اگر میخواین در نتایج جستجو گوگل نتیجه خوبی بگیرین و در صفحات جلوتر و رتبه های بالاتر به جستجوگران نشون داده بشین ، باید همه تمرکز خودتون رو ، برای بالا بردن کیفیت سایت برای بازدیدکنندگان بزارین !

شاید با خودتون بگین ، عه چی شد ؟ چه کنیم ؟ سایتمون رو برای موتورهای جستجو بهینه کنیم یا برای بازدیدکننده ؟

پاسخ این سوال ، اشتباه خیلی از مدیران سایتهاست ، ما باید وب سایتمون رو در درجه اول برای بازدیدکنندگان سایتمون عالی و بهینه کنیم و باید این نکته مهم رو بدونیم که ،  موتورهای جستجو به سایتهایی رتبه بهتری میدن که ، اون وب سایت برای بازدیدکنندگان بهینه شده و کاربردی باشه .

نتیجه : موتورهای جستجو با توجه به اینکه میخوان وقتی یک کاربر در اینترنت جستجو میکنه ، بهترین نتیجه و نزدیکترین چیزی که کاربر میخواد رو بهش نشون بدن ، بنابراین سایتهایی که کاربرپسند و سایتهایی که نتیجه بهتری برای جستجو گر داره رو پیشنهاد میکنن ، بنابراین هدف موتورهای جستجو از قوانینی که ایجاد کردین اینه ، که ما سایتمون رو طوری مدیریت و برنامه ریزی کنیم که بهترین نتیجه رو به جستجو گران بدیم . پس وب سایت خودتون رو اول برای کاربران زیبا و بهینه کنین و محتوا ارزشمند در اون قرار بدین ، بعد خود به خود برای موتور جستجو هم بهینه شده ، البته در قسمت محتوا . برای بهینه وب سایت مثلا از نظر فنی اینجا دیگه شاید کاربر خیلی دخیل نباشه و شما باید یک وب سایت بروز و ایجاد شده با جدیدترین تکنولوژی های طراحی سایت داشته باشین .

ویدئو زیر را حتما ببینین تا درباره سئو اطلاعات بیشتری کسب کنین :

در حال بارگذاری پخش کننده...

نتایج پولی و نتایج رایگان در صفحه جستجو گوگل:

اگر به صفحه نتایج جستجو در گوگل توجه کنین ، بعضی از آگهی ها با کلمه “آگهی” و یا “ads”در کنار خود مشخص شده اند ، اینها آگهی های هستند که برای نمایش در نتایج جستجو به گوگل هزینه پرداخت کرده اند ، اما سایر آگهی ها که این کلمه در کنار آنها نیست ، نتایجی است که بصورت رایگان و با بهینه سازی وب سایت خود در این قسمت قرار گرفته اند

کیفیت ترافیک دریافتی از موتورهای جستجو :

یکی از موارد بسیار مهم در سئو کیفیت ترافیک دریافتی ، اگر همه کاربران گوگل به وب سایت شما هدایت بشن تاثیر احتمالا تاثیر انچنانی در کسب و کار شما ایجاد نخواهد کرد مگر آن قسمت از کاربرانی که به خدمات شما علاقه مند هستند و به کالا یا خدمات شما نیاز دارند ، بنابراین برای موفقیت بیشتر در سئو باید تلاش کنیم تا ورودی های با کیفیت از گوگل داشته باشیم و علاقه مندان و جستجوگران کسب و کار خودمان را به وب سایتمان جذب کنیم.

نتیجه بازخورد رفتار کاربران با وب سایت شما :

حالا که صحبت از بهینه سازی سایت برای بازدیدکنندگان در پاراگراف قبل کردم ، بد نیست این نکته رو هم بدونین که رفتار کاربران با وب سایت شما زیر نظر گوگله و گوگل رفتار کاربران رو با سایت شما بررسی میکنه و برای این رفتارها به سایت شما امتیاز مثبت و یا منفی میده ، مثلا وقتی یک کاربر با جستجو یک کلمه در گوگل وارد سایت شما میشه و بلافاصله از سایت شما خارج میشه و روی یک سایت دیگه در نتایج جستجو کلیک میکنه ، گوگل به این ترتیب حدس میزنه که سایت شما محتوای مناسبی برای جستجو این کلمه نداشته که کاربر بلافاصله از سایت شما خارج شده و روی یک سایت دیگه در نتایج جستجو کلیک کرده ، بنابراین اگر این رفتار برای کاربران زیادی با وب سایت شما تکرار بشه ، قطعا سایت شما در اون کلمه کلیدی جستجو شده ، رتبه منفی میگیره و به گزینه های پایین تر و صفحات بعد در نتایج جستجو سقوط میکنه ، فکر میکنم حالا دیگه اهمیت پاراگراف قبلی رو که گفتم باید وب سایتمون رو برای کاربران بهینه کنیم کاملا درک کرده باشین .

چرا سئو مهمه و چرا باید سایتمون رو برای کاربران و موتورهای جستجو بهتر کنیم ؟

بزارین پاسخ به این سوال رو با یک سوال دیگه بدم ، خود شما وقتی میخواین از طریق اینترنت چیزی رو پیدا کنین ، چیکار میکنین ؟

حتما میگنین در موتورهای جستجو مثل گوگل ، یاهو ، بینگ و …جستجو میکنم ، خوب پاسخ اینکه چرا سئو مهمه ، همینه دیگه .

همه کاربران اینترنت وقتی دنبال یک چیزی میگردن که نمیدونن کدوم وب سایت اون کالا یا خدمات رو داره ، گزینه مد نظرشون رو جستجو میکنن ، خوب حالا اگر ما روی سئو سایتمون کار نکرده باشیم و سایت رو بهینه نکرده باشیم در صفحات اول به کاربران معرفی نمیشیم ، اونوقت چطوری میخوایم از اینترنت مشتری جذب کنیم ؟

بنابراین جواب سواله چرا سئو مهمه ، این میشه که سایتمون رو باید سئو کنیم ، برای کاربران و موتورهای جستجو بهینه کنیم تا بتونیم از جستجو کاربران ، مشتری بیشتری جذب کنیم .

در حالی که تبلیغات پولی در گوگل ، رسانه های اجتماعی و سایر سیستم عامل های آنلاین می تونن باعث ایجاد ترافیک در وب سایت ها بشن ، اما اکثر ترافیک آنلاین توسط موتورهای جستجو نصیب سایت ما میشن .

سئو همچنین یکی از تنها کانال های بازاریابی آنلاینه که اگر به درستی انجام بشه ، می تونه به مرور سود زیادی رو به ما برسونه .  اگر محتوای خوبی رو ارائه کنین که شایسته رتبه بندی برای کلمات کلیدی مناسب سایت شما باشه ، بازدید سایت شما به مرور بیشتر و بیشتر میشه در حالی که اگر از سئو استفاده نکنین ، همیشه برای جذب بازدیدکننده باید هزینه کنین تا نتیجه بگیرین. موتورهای جستجو هر ماه در حال بهتر و بهتر شدن هستن اما ارائه اطلاعات خوب از طریق وب سایتها به موتورهای جستجو کمک میکنه تا سایتها رو بهتر ایندکس یا نمایه سازی کنین و سایتهای با ارزش رو در نتایج بهتر جستجو نشون بدن.

چرا موتورهای جستجو ما رو وادار میکنن ، سایتمون رو بهینه کنیم؟

ممکنه با خودتون بگین همین سایتی که دارم خیلی هم خوبه ،  مثلا به گوگل چه ربطی داره که داخل سایت من چه خبر ، اگر میخواین بدونین چرا موتورهای جستجو از ما میخواین که سایتمون رو بهینه کنیم ، ادامه مقاله رو مطالعه کنین .

خوب ببینین رسالت موتورهای جستجو چیه ؟ موتورهای جستجو بوجود اومدن که چیکار کنن ؟ مشخصه دیگه  ، موتور جستجو بوجود اومده تا در بین میلیاردها سایت در اینترنت بهترین گزینه رو به جستجو کننده نشون بدن ، خوب اگر وب سایتهای بی ربطی در جستجو به کاربران نشون داده بشه ، چه اتفاقی می افته ؟ دیگه هیچ کس از موتورهای جستجو استفاده نمیکنه ، چون با جستجو هر مطلبی ، موارد بی ربط رو بهمون نشون دادن .

پس موتورهای جستجو برای بقا خود و انجام درست مسئولیت خود به دسته بندی وب سایتها و خوب و بد کردن اونها نیاز دارن و باید به هر سایتی با توجه به کیفیتش یک امتیازی بدن تا مشخص بشه کدوم سایت بهتره و کدوم سایت بدتر ، خوب حالا متوجه شدین چرا موتورهای جستجو به کیفیت سایت ما کار دارن .

یک سوال مهم : نمیشه گوگل رو گول زد و جایگاه خوبی بدست آورد ؟

چرا میشه ، انسان رو میشه گول زد ، چه رسد به گوگل که بالاخره یک نوع ربات است ، اما این کار مسئولیت سنگینی برای شما به دنبال داره ، اگر گوگل رو گول زدی و فردا روز گوگل متوجه حقه های شما شد و بعد کلی زمان و هزینه از کل نتایج جستجو حذفت کرد و کل کسب و کار اینترنتی شما از بین رفت ، اونوقت چه میکنی ؟

بنابراین گول زدن گوگل واقعا بازی کردن با دم شیره ، غیر اینه !

در حالی که دستورالعمل های سئو در موتورهای جستجوی مختلف تفاوتهایی داره  ، اما اصول اساسی اون ثابته ، بنابراین سعی نکنین موتورهای جستجو را فریب بدین . در عوض ، یک تجربه آنلاین عالی برای بازدیدکنندگان خودتون فراهم کنین . برای انجام این کار ، قوانین موتورهای جستجو رو بدونین  و سعی کنین بفهمین هدف کاربر شما از جستجو کردن چیه و اون هدف رو برای کاربر خودتون مهیا کنین .

سئو کلا سفید و سئو کلاه سیاه :

در بین طراحان وب سایت و سئو کارها ، بهینه سازی یک وب سایت از طریق قانونی ، اصولی و درست به سئو کلاه سفید معروفه ، و بالا آوردن یک سایت در موتورهای جستجو به روش غیر قانونی و خلاف و گول زدن موتورهای جستجو به سئو کلاه سیاه معروفه ، با اینکه میشه با سئو کلاسیاه و گول زدن موقتی گوگل کارهایی انجام داد که وب سایت ما در نتایج جستجو بالا بیاد اما ما با این کار وب سایت خودمون رو در معرض خطر جریمه گوگل و یا حذف کلی از نتایج جستجو قرار میدیم و این اصلا یک ریسک منطقی نیست و حتی ممکنه باعث ورشکستی کسب و کار آنلاین ما بشه ، بنابراین در هنکام انتخاب سئو کار و شرکت ارائه دهنده خدمات سئو باید به این نکته مهم توجه کرد که از روشهای سئو کلاه سیاه برای سایت ما استفاده نکنند .

عوامل موثر در بهینه سازی وب سایت :

اگر میخواین بدونین چه عواملی رو باید رعایت کنین تا سایت شما در نتایج جستجو ، رتبه بهتری بگیره  ،باید خدمتتون عرض کنم موتور جستجو گوگل حدود 200 ایتم مختلف رو برای دسته بندی وب سایتها و امتیاز دادن به اونها در نظر میگیره ، بله حدود 200 ایتم مختلف ، که بعضی از اونها مهمتر و بعضی کم اهمیت تر هستن ، حدود 200 نکته رو باید رعایت کنین که توضیح اونها در این مقاله سئو چیست نمیگنجه و انشاالله با آموزشهای بیشتری که در سایت مدیر مجازی درباره سئو به زبان خیلی ساده برای شما مدیران گرامی قرار میدم ، با این 200 نکته به مرور آشنا میشین .

چقدر زمان لازمه تا سایتم رتبه خوبی در گوگل کسب کنه و سئو بشه ؟

پاسخ به سوال به عوامل زیادی مرتبطه ، سابقه سایت شما ، زمان ثبت شدن اون ، رقبای شما ، قدرت رقبا ، کلمه کلیدی که میخواین در اون رتبه بگیرین و خیلی عوامل دیگه برای پاسخ دادن به این سوال دخیل هستن ، بنابراین تا سایت شما و خیلی عوامل دیگه بررسی نشه ، نمیشه به این سوال پاسخ نسبی داد .

باید یک متخصص SEO ، استخدام کنین و یا با شرکت های سئو کار وارد قرارداد بشین ؟

با توجه به حجم اطلاعات وب سایتی شما ، میتونین خودتون سئو رو یاد بگیرین و انجام بدین و یا ممکنه به این نتیجه برسین که یک سئوکار استخدام کنین و یا با شرکتهای سئو قرار داشته باشین ، هر کدوم از این کارها رو انجام بدین خوبه !

اگر در نهایت تصمیم به هر کدام از این کارها گرفتین اینو بدونین که روش های اشتباه در سئو میتونه به سایت شما لطمه بزنه پس حواستون باشه که باید این مسیر رو در هر صورت به درستی طی کنین و گرنه ضررهای اون بیشتر از منافعشه.

رتبه 1 تضمینی در گوگل :

میشه یک سئو کار به شما قول بده که رتبه 1 گوگل رو بصورت تضمینی برای شما به ارمغان بیاره ؟

به نظر من این تضمین بیشتر نادرسته تا درست ، اگر برگردین و پاراگراف قبلی رو بخونین ، وقتی برای رتبه گرفتن در گوگل عوامل زیادی دخیله که بعضا بعضی از این عوامل مثل قدرت رقبا و کیفیت فعالیت اونها و تغییر قوانین گوگل در حیطه سلطه و اختیار ما نیست ، تضمین دادن برای رتبه 1 گوگل کمی غیر واقعی به نظر میرسه . هر چند همه عوامل تاثیر گذار در سئو مثل کیفیت فعالیت رقبا رو میشه رصد کرد ، اما رتبه تضمینی در گوگل خیلی منطقی به نظر نمیرسه و میشه گفت وزنه تبلیغاتی بودن این شعار یکم بیشتره ، حتی اگر 51 به 49 درصد باشه .

توصیه های گوگل به مدیران وب سایتها :

قوانین مهم :

 • صفحات سایتتون رو ابتدا برای کاربران ایجاد کنین، نه موتورهای جستجو و رتبه گرفتن در گوگل.
 • کاربران خودتون رو فریب ندین و سعی کنین تجربه خوبی براشون ایجاد کنین .
 • از ترفندهایی که برای بهبود رتبه بندی موتورهای جستجو استفاده میشه خودداری کنین .همیشه از خودتون بپرسین اگر موتورهای چستجو نبودن فلان کار رو انجام میدادم ؟ اگر پاسخ تون مثبت بود اون کارو انجام بدین . به این فکر کنین که انجام چه کاری سایت شما رو منحصر به فرد جذاب و ارزشمد میکنه .

کارهایی که نباید انجام بدین :

 • از محتوایی که خودکار تولید میشه استفاده نکنین
 • در تبادل لینک ها شرکت نکنین
 • صفحاتی که محتوای ارزشمندی ندارن ایجاد نکنین و مطالب رو از سایتهای دیگه کپی نکنین.
 • سایت رو طوری طراحی نکنین که کاربران یک چیز رو مشاهده کنین و موتورهای جستجو چیز دیگری رو .و از مطالب و لینک های مخفی استفاده نکنین

توصیه های موتور جستجو بینگ به مدیران وب سایتها :

کارهایی که انجام آن خوب است:

 • محتوایی واضح ، عمیق ، جذاب و آسان برای یافتن در سایت خود ارائه دهید.
 • عناوین صفحه را واضح و مرتبط ایجاد کنید.
 • لینک ها به عنوان نشانه ای از محبوبیت هستند و لینک از سایتها به یکدیگر در نظر بینگ امتیاز است که به رشد ارگانیک سایت شما کمک میکند.
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی سیگنال های مثبتی هستند و می توانند در بلند مدت در رتبه بندی نتایج ارگانیک تأثیر داشته باشند.
 • سرعت صفحات سایت همراه با یک تجربه کاربری مفید ، بسیار مهم هستند.
 • برای توصیف تصاویر از ویژگی های alt استفاده کنید تا بینگ بتواند مطالب را بهتر درک کند.

کارهایی که نباید انجام دهید :

 • ایجاد محتوای بی ارزش ،ایجاد صفحاتی که بیشتر تبلیغات دارند یا پیوندهای وابسته را نشان می دهند و یا بازدیدکنندگان را به سایت های دیگر هدایت می کنند ، رتبه خوبی نخواهند داشت.
 • تکنیکهای سو استفاده از لینک سازی و یا خرید لینک از سایتهای مختلف و تبادل لینک برای نتیجه بهتر ، در نهایت به رتبه خوبی نخواهد رسید
 • قراردادن لینکهای فراوان در فایلهای فلش جاوااسکریپت و بگراند همرنگ صفحات
 • ایجاد محتوای تکراری
 • پرکردن مطالب صفحات با کلمات کلیدی
 • ایجاد روشی برای نمایش متفاوت صفحات برای کاربران و موتورهای جستجو

راهنمایی هایی برای کسب و کارهای محلی  :

اگر یک کسب و کار محلی دارین و میخواین در نتایج جستجو در شهر و محله خودتون نمایش داده بشین ، گوگل توصیه هایی برای شما داره که در زیر بیان میکنیم :

کارهایی که انجام آن خوب است:

 • کسب و کار خود رادر  Google My Business ثبت کنید ، البته این قسمت برای ایران تحریم شده و در دسترس نیست
 • یک آدرس فیزیکی داشته باشید حتی اگر ادرس منزل شماست ، تلفن ثابت ، ساعت کار و سایر اطلاعات کسب و کار فیزیکی را ثبت کنید
 • خدمات حضوری به مشتریان خود ارائه دهید

کارهایی که نباید انجام دهید :

 •  اگر کسب و کار محلی ندارید در Google My Business ثبت نام نکنید
 • تکمیل کردن نادرست اطلاعات کسب و کار مثلا پر کردن فرم اسم کسب و کار با کلمات کلیدی منطقه ای و یا درج ادرس جعلی و استفاده از صندوق پستی به جای ادرس معتبر فیزیکی
 • انجام اشتباهات مبتدی که نشان دهنده  نخواندن جزئیات دقیق موارد خواسته شده گوگل است
 • سو استفاده از بخش نظرات Google My Business و درج نظرهای مثبت برای کسب و کار خود و درج نظرهای منفی برای رقبا

وب سایت مان را برای منطقه خود ، کشور خود و یا کل دنیا سئو کنیم ؟

مشاغل محلی معمولاً می خواهند برای کلمات کلیدی محلی مانند : اسم خدمات +نزدیک من و یا اسم شهر + اسم خدمات رتبه بندی شوند تا مشتریان بالقوه ای را که در جستجوی محصولات یا خدمات در محلی خاص که در آن هستند را جلب کنند. با این حال ، همه مشاغل به صورت محلی فعالیت نمی کنند و برخی از مشاغل بصورت کشوری و یا حتی بین المللی فعالیت میکنند ، اینکه وب سایت خودتان را برای کدام وسعت جغرافیایی سئو کنید به نوع کسب و کار شما و توانایی شما در ارائه خدمات و ارسال محصولات شما برمیگردد. اگر توانایی ارائه خدمات به خارج از محله خود را ندارین و میخواهید برای همیشه در منطقه خودتان خدمات ارائه کنید پس بهترین کار سئو محلی است . و سئو شهری و کشوری و بین المللی هم مشابه همین توضیح است .

خوب وقتشه یک خداقوت بهت بگم که این مقاله رو تا اینجا خوندی و کلی اطلاعات کسب کردی . یک نکته رو یاداوری کنم و اون هم اینه که این مقاله سئو چیست بخشی از سئو مقدماتی بود ، برای ادامه مطالعه و یادگیری دو راه داری ، یک برگردی و ادامه مقالات سئو مقدماتی رو بخونی و دو یک بخش بری بالاتر و از سئو مقدماتی خارج بشی و بخش های پیشرفته تر رو بخونی  ،برای کدوم آماده ای ؟

اگر میخوای وارد بخش سئو مقدماتی بشی اینجا کلیک کنی : آموزش سئو مقدماتی

و اگر میخوای از سئو مقدماتی یک بخش بالاتر بری و بخش دیگری از آموزش سئو رو انتخاب کنی اینجا کلیک کن : آموزش سئو

سوالات خودترو درباره سئو چیست در فرم زیر مطرح کن ، و پاسخ اون رو در کمترین زمان دریافت کن.

از لینک زیر هم میتونین استفاده کنین در صورت نیاز :

سفارش طراحی سایت در مشهد به مدیر مجازی .

ارادتمند ، رضا نکوئی ، مدیر وب سایت مدیر مجازی

پیج مدیر مجازی رو در اینستاگرام دنبال کن

و از آخرین آموزشهای رایگان مطلع شو !

مطالب مرتبط و یادگیری رایگان :

این صفحه رو به اشتراک بزار !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
با ما تماس بگیرین: شماره موبایل برای تماس ، واتساپ و تلگرام : 09155001890 05138456118