انتخاب بازار هدف

شناسایی بازار هدف

سلااااام ، حالتوووون چطوره ؟ من رضا نکوئی هستم ، مدیر وب سایت مدیر مجازی .

در این مقاله میخوام درباره شناسایی بازار هدف کسب و کار و اهمیت و لزوم شناسایی تارکت مارکتنیگ براتون توضیح بدم ، اگر کسب و کاری دارین و میخواین با زحمت کمتر مشتری بیشتر جذب کنین ، حتما در این مقاله با من همراه باشین .

شناسایی بازار هدف یعنی چه ؟

شناسایی بازار هدف یا تارگت مارکتنیگ (target marketing) یعنی ما در کسب و کار خودمون دقیقا و به وضوح مشخص کنیم ، چه افرادی در جامعه بهترین مشتریان کسب و کار ما میتونن باشن و بعد تمام تلاشهایی بازاریابی و تبلیغات خودمون رو ، روی همین گروه از جامعه متمرکز کنیم .

مثل ذره بینی که برای سوزاندن نیاز به متمرکز کردن اشعه های خورشید داره ، ما نیز در کسب و کارمون برای دریافت بهترین نتیجه با کمترین زحمت نیاز به تمرکز روی بازار هدف کسب و کار خودمون داریم ، تا تلاشهای بی حاصل رو حذف کنیم و فقط فعالیتهای خودمون روی جامعه هدف کسب و کار انجام بدیم تا بیشترین نتیجه رو دریافت کنیم . شناسایی بازار هدف برای ایجاد یک استراتژی عالی برای موفقیت در کسب و کار بسیار مهم و حیاتی است.

واقعا شناسایی بازار هدف لازمه ؟

ممکنه با خودت بگی مثلا من کارخانه تولید ماست دارم ، همه مردم هم ماست میخورن پس این شناسایی بازار هدف معنی نمیده ، چون همه مردم مشتری من هستن !

در هر کسب و کاری هستی ممکنه با خودت این تصور رو داشته باشی که همه مردم مشتری تو هستن و شناسایی بازار هدف برای شما معنی نمیده ، پس بزار همین مثال ساده ماست فروشی رو ادامه بدیم تا ببینم شناسایی بازار هدف واقعا لازمه یا نه .

اگر به آخرین خرید خودتون در یخچال سوپر مارکت توجه کرده باشین ، همین ماست چندین مدل و قیمت داره ، بعضی از ماست ها هستن که تقریبا 2 تا 3 برابر بعضی ماست های دیگه قیمت دارن ، به نظر شما وقتی قیمت یک مدل ماست 3 برابر ماست دیگه باشه ، بازم این ماست رو همه مردم میخرند و استفاده میکنند ؟

اگر این ماست رو در مناطق پایین شهر که درآمد کمتری دارن توزیع کنیم ، مطمنا تعداد زیادی از اونها بدون مشتری باقی میمونه و کسی خرید نمیکنه . پس ببینین در همین مثال ساده مشخص میشه که برای هر محصولی میتونه بازار هدف مشخصی وجود داشته باشه و ما اگر به این مساله توجه نکنیم  با ضررهای زیاد و اتلاف وقت و هزینه روبرو خواهیم شد.

چطوری بازار هدف کسب و کارمون رو مشخص کنیم؟

خوب حالا که با بازار هدف یا به انگلیسی target marketing آشنا شدیم و متوجه شدیم که واقعا ضروری است بازار هدف کسب و کارمون رو مشخص کنیم و فقط روی اون بخش از بازار تمرکز کنیم ، حالا ممکنه این سوال برات پیش بیاد که خوب چطوری باید بازار هدف کسب و کار خودم رو مشخص کنم ؟

برای شناسایی و تفکیک بازار هدف از بقیه بازار و جامعه ، ما میایم و بر اساس چند معیار بازار هدف رو مشخص و تفکیک میکنیم ، این معیارها موارد زیر هستند :

  • جنسیت افراد تشکیل دهنده بازار هدف
  • سن افراد تشکیل دهنده بازار هدف
  • مکان زندگی و یا حضور افراد تشکیل دهنده بازار هدف
  • شغل و کسب و کار افراد تشکیل دهنده بازار هدف
  • میانگین درآمد افراد تشکیل دهنده بازار هدف
  • ویژگی های مشترک افراد تشکیل دهنده بازار هدف
  • بررسی بازار هدف رقبا
  • بهترین مشتریان حال حاضر برای تشخیص بازار هدف

بوسیله معیارهای فوق تلاش میکنیم افرادی که بازار هدف کسب و کار ما رو تشکیل میدن ، شناسایی کنیم که در ادامه توضیحات بیشتر رو بهت تقدیم میکنم .

جنسیت افراد تشکیل دهنده بازار هدف:

مشتریان اصلی کسب و کار شما آقایون هستن یا خانم ها ؟ یا درصد بیشتر مشتریان شما خانم هستن یا آقا ؟ اگر درصد بیشتری از مشتریان شما یکی از این دو گروه رو تشکیل میده ، شاید بهتر باشه فقط روی همون گروه متمرکز بشین تا نتایج بهتری بگیرین.

سن افراد تشکیل دهنده بازار هدف:

شاید شما فروشگاه لوازم ورزشی دارین و بیشترین مشتریان شما گروه سنی 18 تا 30 هستن ، اگر این طوریه شما باید در جایی تبلیغات کنین که بیشتر این افراد حضور دارن ، مثلا شاید تبلیغ جلوی دانشگاه ها گزینه خوبی باشه براتون.

مکان زندگی و یا حضور افراد تشکیل دهنده بازار هدف:

شما کالای لوکس و گران قیمت میفروشین ؟ پس به احتمال خیلی زیاد ، افراد طبقه متوسط به بالا که در بالای شهر زندگی میکنن مشتری شما هستن و اگر شما روی سایر افراد تمرکز کنین ، وقت خودتون رو تلف کردین .

شغل و کسب و کار افراد تشکیل دهنده بازار هدف:

شما کارگاه تولیدی لباس پرستاران رو دارین ؟ پخش تراکت در منازل یک محله شهر گزینه مناسبی برای تبلیغ شما میتونه باشه ؟ یا باید با بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشکی وارد مذاکره بشین .

میانگین درآمد افراد تشکیل دهنده بازار هدف:

شما فروشگاه لوازم اسکی یا فروشگاه لوازم ورزشهای هوایی امثال پالاگرایدر دارین ؟ قطعا مشتریان شما افردی در جامعه هستن که  درآمد بالایی دارن ، این افراد بیشتر در کجا ها در دسترس هستن ؟ در همان فضا و مکان تمرکز کنین .

ویژگی های مشترک افراد تشکیل دهنده بازار هدف:

شاید مشتریان بازار هدف شما ویژگی های مشترکی داشته باشین ، مثلا ممکنه همه اونها اهل رفتن به کوه در صبح جمعه باشن و به این شکل مشتریان هدف شما که شاید از شغل های مختلف باشن صبح جمعه جلوی کوه در دسترس باشن و بتونین اقدامات تبلیغاتی و بازاریابی خودتون رو در اونجا پیاده کنین.

بررسی بازار هدف رقبا:

با بررسی نقطه تمرکز رقبا میشه به راحتی بازار هدف کسب و کار رو شناسایی کرد و شاید بعضی وقتا رقبا قسمتی از بازار رو به عنوان بهترین مشتریان شناسایی کرده باشن که به فکر ما نرسیده باشه. بنابراین رصد کردن و زیر نظر داشتن فعالیت رقبا میتونه در کل به موفقیت و پیشرفت کسب و کار کمک کنه.

بهترین مشتریان حال حاضر برای تشخیص بازار هدف:

یکی از راه های تشخیص بازار هدف کسب و کار ، نگاه به مشتریان فعلی است ، کدام دسته از مشتریان فعلی شما بهترین مشتریان شما هستند که بیشترین سود رو به شما میرسونن ، این گروه و خصوصیات اونها رو بررسی کنین و به دنبال موارد مشابه اونها باشین.

بعد از شناسایی بازار هدف چه کنیم ؟

با استفاده از معیارهای بالا ، بازارهدف کسب و کار خودتون رو شناسایی کنین و بعد از اون به جای تمرکز رو کل بازار و اتلاف وقت و هزینه و دریافت نتیجه کمتر ، روی بازار هدف خاص خودتون تمرکز کنین و سرعت رشد کسب و کار خودتون رو بیشتر کنین .

هر برنامه بازاریابی و تبلیغاتی دارین باید بر روی بازارهدف شما متمرکز بشه ، به هیچ وجه نیازی نیست بعد از شناسایی بازارهدف در سایر مکانها و برای سایر افراد جامعه هزینه ای کنین و تبلیغاتی انجام بدین .

لیستی از اطلاعات افراد بازار هدف خودتون تهیه کنین و از بازاریابان خودتون بخواین فقط به دنبال این گروه از افراد باشن و فقط با اونها در تماس باشن.

با نشون دادن رضایت مشتریان قبلی ، به مشتریان جدید اثبات کنین که خدمات یا کالای شما مورد تایید هم قشری مشتری جدید بوده تا در تصمیم گیری خرید به مشتری جدید کمک کرده باشین.

بهترین روش بازاریابی و تبلیغات رو شناسایی کنین و ببینین کدام رسانه تبلیغاتی بیشترین دسترسی به بازار هدف شما رو داره و فقط از اون روش بازاریابی و تبلیغات استفاده کنین .

 

 

امیدوارم با خوندن این مقاله دیگه هزینه اضافی برای جذب مشتری جدید نداشته باشین و سرعت جذب مشتری شما افزایش پیدا کنه و با هزینه کمتر درآمد بیشتری داشته باشین .

شما این مقاله رو از زیر مجموعه آموزش بازاریابی خوندین ، اگر همچنان میخواین در زمینه آموزشهای جذب مشتری و بازاریابی مطالعه داشته باشین لطفا به لینک زیر مراجعه کنین:

آموزش بازاریابی و فروش 

و اگر میخواین یک بخش به بالاتر برین و از آموزشهای دیگر موفقیت در کسب و کار مطالعه کنین ، لطفا به لینک زیر مراجعه کنین:

آموزش موفقیت در کسب و کار

سوالی داری ؟ حتما از طریق کادر زیر در قسمت دیدگاه ها با من در میون بزار . لطفا نظرت رو هم درباره این آموزش برام بفرست ، ارادتمند ، رضا نکوئی

پیج مدیر مجازی رو در اینستاگرام دنبال کن

و از آخرین آموزشهای رایگان مطلع شو !

مطالب مرتبط و یادگیری رایگان :

این صفحه رو به اشتراک بزار !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
با ما تماس بگیرین: شماره موبایل برای تماس ، واتساپ و تلگرام : 09155001890 05138456118