الگوریتم های گوگل

معرفی الگوریتم های گوگل

سلاااااام ، حالتوووون چطوره ؟ من رضا نکوئی هستم ، مدیر وب سایت مدیر مجازی در این مقاله میخوام درباره الگوریتم های گوگل و قوانینی که این موتور جستجو برای برخورد با سایتهای مختلف داره برات توضیح بدم.

اگر وب سایتی برای کسب و کارت داری ، حتما اهمیت این نکته رو درک کردی که باید وقتی افراد درباره کسب و کارت در گوگل جستجو میکنن ، سایت تو در صفحه اول به کاربران نشون داده بشه. خوب برای تحقق این هدف یکی از کارهای مهمی که باید انجام بدی اینه که بدونی گوگل ، چه الگوریتم هایی داره و چطوری با سایت های مختلف برخورد میکنه ، تا بعد شرایط رسیدن به صفحه اول گوگل رو بهتر درک کنی . حاضر بریم و با جک و جونورهای گوگل آشنا بشیم ؟  اگر بله بزن که بریم !

 

الگوریتم های گوگل چیست ؟

شاید اولین سوالی که برات پیش میاد اینه که اصلا الگوریتم های گوگل چی هستن؟

الگوریتم های گوگل قوانین حاکم در سایت گوگله ، قوانینی که مشخص میکنه برای نمایش دادن سایتهای مختلف در نتایج جستجو کاربران ، کدوم سایت اول بشه و به چه دلیل باید اول باشه .بنابراین الگوریتم های گوگل قوانینی هستن که سایتهای مختلف با توجه به این قوانین امتیاز کسب میکنن و مشخص میشه هر سایت در صفحه چندم یک جستجو نمایش داده بشه .

 

چرا باید الگوریتم های گوگل وجود داشته باشن ؟

نمیدونم 10-15 سال پیش رو یادت هست یا نه ، اون زمان وقتی داخل گوگل یک جستجو انجام میدادی این قدر سایت های بی ربط و ناکارآمد نشون داده میشد که از جستجو کردن سرخورده میشدی . الگوریتم های گوگل یا همون قوانین گوگل برای این بوجود اومدن تا سایتهایی که واقعا ارزش دارن و جواب عالی برای جستجو کاربر دارن ، در صفحات جستجو لیست بشن. پس خدا خیرش بده گوگل رو ، مگه نه !

 

یکم بیشتر از بگم از الگوریتم ها ؟

راستش هر خلاف مهمی که سایتهای زیادی انجام دادن ، یک الگوریتم از طرف گوگل ایجاد شد ، تا جلوی تقلب سایتهای بی کیفیت رو بگیره و فقط سایتهای ارزشمند و معتبر به کاربران نمایش داده بشه . گوگل چندین الگوریتم داره که در ادامه یک به یک اونها رو معرفی میکنم و دربارشون توضیحات بیشتر رو برای آشناییت میدم . بریم در ادامه مقاله ……

 

الگوریتم پاندای گوگل(Panda Algorithm) :

الگوریتم پاندا ، یکی از الگوریتم های پرکاربرد گوگل است که در سال 2011 بوجود اومد ، این الگوریتم وظیفه مشخصی داره و اون اینه که محتوای سایتها مختلف رو بررسی میکنه و سایتهایی که محتوای اونها کیفیت بهتری داره رو در جایگاه بالاتر قرار میده .

سایتهایی که محتوای خودشون رو از سایت های دیگه کپی میکنن ، کلمات مهم هر صفحه رو به شکل نامعقول در اون صفحه تکرار میکنن ، داخل صفحات مختلف خودشون بیش از حد تبلیغات قرار میدن ، محتوای اونها با تیتر صفحه شون به هم نمیخوره زیر نظر گوگل پاندا هستن و جریمه میشن و نمی تونن به صفحات اول گوگل راه پیدا کنن.

 

الگوریتم تازگی محتوا(Freshness Algorithm) :

در سال 2011 ، گوگل یک تغییر مهم در نتایج خودش ایجاد کرد و اون این بود که وقتی که سایت محتوای جدیدتری در سایت خودش قرار میداد ، این تازه بودن محتوا تاثیر داشت و اون سایت رو به نتایج بالاتر میاورد . به این شکل کاربران میتونستن وقتی درباره یک موضوعی جستجو میکنن ، نتایج جدیدتر و بروزتر رو در بالای نتایج مشاهده کنن.

 

الگوریتم ونیز (Venice Algorithm):

الگوریتم ونیز در سال 2012 متولد شد و ماموریت این الگوریتم اینه که سایتهای محلی رو در نتایج جستجو رتبه بده ، وقتی من دنبال یک سایت چاپ کارت ویزیت در مشهد میگردم ، دلیلی نداره سایتهای شهر تهران به من نمایش داده بشه و این مساله بعد از تولد الگوریتم ونیز حل شد .

 

الگوریتم دزد دریایی (Pirate Algorithm) :

الگوریتم دزد دریایی گوگل ، مراقب سارقان محتواست . هر کس در سایت خودش مطالب کپی شده از سایتهای دیگه رو قرار بده یک جایی به گیر الگوریتم دزد دریایی گوگل میفته و امتیاز منفی رو به خاطر دزدی مطالب دریافت میکنه و از نتایج جستجو سقوط میکنه .

بنابراین مراقبت محتوایی که داخل سایتتون قرار میدین باشین که شامل حال جریمه این الگوریتم گوگل نشین.

 

الگوریتم پنگوئن گوگل (Penguin Algorithm) :

الگوریتم پنگوئن گوگل وظیفه بررسی کیفیت لینکهایی رو داره که به سایت شما اشاره میکنن . همونطور که احتمالا میدونین وقتی یک سایتی به سایت من لینک بده ، سایت من درجایگاه بهتری قرار میگیره و از اونجا که سایتها مختلف برای کسب جایگاه شروع به خرید لینک کردن ، گوگل این الگوریتم رو رونمایی کرد . گوگل میگه سایتهای مختلف باید به میل خودشون و به دلیل کیفیت محتوای سایت شما بهتون لینک بدن و اگر الگوریتم پنگوئن با روشهایی که داره متوجه بشه لینک رو خریدین ، قطعا شما رو جریمه میکنه.

 

الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird Algorithm) :

مرغ مگس خوار واقعا الگوریتم بی نظیری است . وظیفه این الگوریتم اینه که بفهمه یک کاربر از جستجوی خودش چه هدفی داره و دقیقا دنبال چی میگرده و همون محتوا رو بهش نشون بده.مثلا اگر در گوگل جستجو کنی شیر چرب ، این الگوریتم مگس خواره که میاد و میگه احتمالا زیاد منظور تو از این جستجو شیرخوراکی با چربی بالاست و سایتهایی که در این زمینه محتوا دارن رو بهت نشون میده و نمیاد یک شیر آب رو که با روغن چرب شده نشونت بده.

 

الگوریتم کبوتر (Pigeon Algorithm) :

الگوریتم کبوتر هم مثل الگوریتم ونیز به جستجوهای محلی کاربران تمرکز داره و سعی میکنه نتایج دقیق تری به کاربرانی که در یک منطقه خاص دنبال یک وب سایت میگردن رو نشون بده.

 

الگوریتم رنک برین (Rank Brain):

این الگوریتم به رفتار کاربران توجه میکنه و با توجه به رفتار کاربران مختلف در جستجوهای مختلف نتایج صفحه جستجو رو بالا و پایین میکنه ، مثلا وقتی میبینه کاربران زیادی با جستجو یک عبارت دارن روی سایت چهارم صفحه اول کلیک میکنن به این نتیجه میرسه که سایت چهارم برتر از 3 سایت اوله و سایت چهارم رو در نتایج بهتر قرار میده . و یا مثلا وقتی معنی یک عبارت برای گوگل مشخص نیست با توجه به عکس العمل کاربران سعی میکنه بهترین نتیجه رو برای جستجو اون عبارت مشخص کنه و به کاربران جدید نشون بده.

 

الگوریتم موبایل گدون (Mobilegeddon) :

از زمانی که جستجو کاربران در موبایل زیاد شد ، گوگل تصمیم گرفت برای راحتی این کاربران فکری کنه و این شد که این الگوریتم موبایل گدون رو راه اندازی کرد . کار این الگوریتم اینه که به سایتهایی که برای نمایش در سایز موبایل بهینه هستن امتیاز مثبت بده و اونها رو به مخصوصا در نتایج جستجو با موبایل به گزینه های بالاتر بیاره.

 

این مقاله ادامه دارد …….

 

 

 

 

شما این مقاله رو از آموزشهای مقدماتی سئو مطالعه کردین ، اگر میخواین همچنان در مقدمات سئو به مطالعه خودتون ادامه بدین لطفا به صفحه بیاین :
آموزش سئو مقدماتی

اگر هم میخواین از آموزشهای مقدماتی سئو خارج بشین و سایر بخش ها رو مطالعه کنین به صفحه زیر یک سری بزنین

آموزش سئو

سوالی ، نظری داشتین لطفا از قسمت دیدگاه ها کمی پایین تر با من در میون بزارین ، ارادتمند ، رضا نکوئی

پیج مدیر مجازی رو در اینستاگرام دنبال کن

و از آخرین آموزشهای رایگان مطلع شو !

مطالب مرتبط و یادگیری رایگان :

این صفحه رو به اشتراک بزار !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
با ما تماس بگیرین: شماره موبایل برای تماس ، واتساپ و تلگرام : 09155001890 05138456118