تولید محتوا رو از کجا شروع کنیم

چگونه تولید محتوا را شروع کنیم

سلااااام ، حالتوووون چطوره ؟🌸 🌸 🌸

من رضا نکوئی هستم ، مدیر وب سایت مدیر مجازی ، چگونه تولید محتوا را شروع کنیم موضوعی است که در این مقاله میخوام به اون بپردازم و در این باره برات توضیح بدم ، دوست داری تا انتهای این مبحث با من همراه باشی ؟ اگر بله ، بزن که بریم !

 

تولید محتوا برای کجا !؟

بد نیست در همین ابتدا تکلیف این موضوع رو روشن کنم که قراره از تولید محتوا برای کجا صحبت کنم ؟ من در این مقاله نمیخوام از اینکه چطوری محتوایی تولید کنیم تا در جشنواره ها برنده بشیم براتون توضیح بدم ، بلکه میخوام برات بگم ، چطوری خیلی راحت و با کمترین امکانات و تجهیزات محتوایی تولید کنی که کیفیت مناسبی داشته باشه و به رشد کسب و کارت کمک کنه . پس یادت نشه روش تولید محتوای قابل قبول با کمترین امکانات و تجهیزات برای رشد کسب و کار .

 

تولید محتوا رو از کجا شروع کنیم ؟

تولید محتوا رو باید از قبل از شروع تولید محتوا استارت بزنی ، یعنی قبل اینکه  بخوای اقدامی عملی برای تولید محتوا داشته باشی ، باید یک قلم و کاغذ برداری و یک گوشه دنج و ساکت بشینی و راجع به یکسری نکات فکر کنی و تصمیم بگیری .

راجع چه نکاتی فکر کنی و تصمیم بگیری؟

 • هدفت از تولید این محتوا چیه و میخوای به چی برسی ؟
 • مخاطب هدف شما دقیقا چه کسیه و محتوا رو برای چه کسانی با چه خصوصیاتی میخوای تولید کنی ؟
 • نیاز این مشتری به محصول یا خدمت شما چگونه است ؟
 • با چه فرمتی میخوای تولید کنی ؟
 • از طریق چه رسانه ای این محتوا رو میخوای به سمع و نظر مخاطب برسونی ؟

 

حالا این موارد رو برات بیشتر توضیح میدم :

1- هدفت از تولید این محتوا چیه و میخوای به چی برسی ؟

میدونی که پشت هر محتوایی که برای رونق کسب و کارت تولید میکنی ، باید یک هدف مشخص داشته باشی ؟

یعنی همین طوری نمیشه محتواهای بی دلیل تولید کنی و در رسانه های کسب و کارت پخش کنی . اگر میخوای امروز یک ویدئو از کسب و کارت تهیه کنی و در سایت یا پیج اینستاگرامت بزاری ، باید این ویدئو با یک هدف مشخص تولید بشه ، احتمالا الان منظور منو دقیقا متوجه نمیشی . هیچ ایرادی نداره ، این مقوله هدف از تولید محتوا ، یک توضیح کامل نیاز داره و من در مقاله هدف از تولید محتوا چیست ، برات کامل توضیح دادم .

پس حتما برو و این مقاله رو بخون که یک نکته استراتژیک در تولید محتواست ، بعد بیا و ادامه این مقاله رو بخون:

هدف از تولید محتوا چیست؟

2- مخاطب هدف شما دقیقا چه کسیه و محتوا رو برای چه کسانی با چه خصوصیاتی میخوای تولید کنی ؟

نکته بعدی که بسیار اهمیت داره اینه و باید راجع اون فکر کنی و تکلیفش رو مشخص کنی اینه که ، فرق میکنه شما بخوای برای دختر خانم های 15 تا 20 ساله محتوا تولید کنی یا برای خانم های خانه دار 30 تا 40 ساله . درسته که هر دو گروه خانم هستن ، اما دختر خانم 15 تا 20 ساله یکسری سلایق و علاقه هایی دارن و خانم های خانه دار 30 تا 40 ساله شاید یکسری نیازهایی داشته باشن که به علاقه خودشون ارجحیت بدن .

پس ببین ، اگر دقیق مشخص نکنی ، مهمترین مشتری کسب و کار شما کیه ؟ چه سنی داره ؟ چه جنسیتی داره ؟ چه علایقی داره ؟ چه توان مالی داره ؟ و …. اونوقت نمیتونی بهترین و تاثیر گذارترین محتوا رو تولید کنی ، پس به این نکات دقیق فکر کن و خصوصایت مشتریانت رو به تفکیک بنویس .

شاید اگر محصولی داری که مثلا به درد دختر خانم 15 تا 20 میخوره یک محتوای خاص نیاز داشته باشه و اگر یک محصولی داری که بدرد خانم های خانه دار 30 تا 40 سال میخوره ، احتمالا یک محتوای خاص دیگه و جدا از قبلی باید براشون تولید کنی ، تا محتوای هر گروه ، روی همان گروه بیشترین تاثیر رو داشته باشه و بهترین نتیجه رو بگیری.

3- نیاز این مشتری به محصول یا خدمت شما چگونه است ؟

نکته سوم که باید راجع به اون فکر کنی و مشخص بشه اینه که ، کالاها و خدمات مختلف در زندگی ما آدمها نقش های مختلفی رو ایفا میکنن ، به بعضی از کالاها یا خدمات نیاز مبرم داریم و کار فروشنده اون کالا یا خدمات راحت تره مثل نون ، نیازی نیست نونواها برای فروش نون کار خاصی انجام بدن ، چرا؟

چون ما به نون نیاز اساسی داریم و خودمون میریم دنبالش و از فروشنده اش خرید میکنیم . به بعضی از کالاها هم نیاز مبرم نداریم و در شرایط مخصوص ، خرید اون کالا یا خدمات رو انجام میدیم . مثلا به یک مجسمه دکوری نیاز مبرم مثل نون نداریم و اگر در شرایط مخصوصش قرار بگیریم ، خرید میکنیم .

اگر کالا یا خدمات شما جز نیازهای اساسی برای زندگی مشتریان شما باشه ، کار شما راحته و شاید با یک معرفی ساده که من اینجا هستم و این کالا یا خدمات رو دارم ، مشتریها بیان و خرید کنن و شما درآمد لازم رو داشته باشی ، مثل سوپرمارکتها .

ولی اگر کالا یا خدمات شما جز نیازهای اساسی برای زندگی مشتریان شما نیست ، کار شما سخت تر میشه و باید :

 • کسب و کار و کالا و خدماتت رو معرفی کنی.
 • ایجاد نیاز نسبت به کالا یا خدماتت در مشتری ایجاد کنی.
 • از احساسات استفاده کنی و به تصویر بکشی اگر مشتری کالا یا خدمات شما رو داشته باشه چطوری زندگی بهتری خواهد داشت.
 • کیفیت لازم رو داشته باشی.
 • قیمت مناسب داشته باشی.
 • اعتماد ایجاد کنی.
 • برخورد خوب و مناسب داشته باشی.
 • خدمات پس از فروش خوب داشته باشی.
 • برتری نسبت به رقبا داشته باشی.
 • خرید رو برای مشتریات آسون و راحت کنی.
 • و…..

تا بعد شرایط لازم برای خرید مشتری بوجود بیاد و خرید مشتری انجام بشه.

بنابراین اگر کالا یا خدمات شما جز نیازهای اساسی زندگی نیست مثل ، مواد غذایی ، درمان ، بهداشت و سلامت و ….باید اون نیاز رو در مشتری ایجاد کنی و به مشتری نشون بدی اگر کالا یا خدمات شما رو تهیه کنه ، چطوری میتونه زندگی بهتر و راحت تری داشته باشه تا این طوری حاضر به خرید کالا یا خدمات شما بشن .

4- با چه فرمتی میخوای تولید کنی ؟

نکته چهارم که باید درباره اش قبل از تولید محتوا تصمیم بگیری اینه که ، مهمترین فرمت محتوا ها به این شکلن که ، یا محتوای تولید شده : متنی است ، مثل همین مقاله که داری میخونی ، یا صوتی است مثل هر فایل صوتی که تا حالا گوش کردی و از یک کالا یا خدمات یا آموزش صحبت میکرده ، یا ویدئویی است مشابه خیلی از فیلم ها و کلیپ هایی تبلیغاتی که در اینستاگرام زیاد دیده میشه ، و یا تصویری است که تصویر و متن در کنار هم در یک تصویر اومدن ، مثل پست های عکس نوشته در اینستاگرام .

بنابراین اینکه از کدوم مدل محتوا و چه فرمتی برای تولید محتوای خودتون استفاده کنین هم مهمه و باید راجع تصمیم بگیری ، مثلا فرض کنیم شما محتوای آموزشی تولید میکنین و ممکنه مشتریان و مخاطبین شما کسانی باشن که اصلا وقت لازم برای استفاده از محتوای شما رو نداشته باشن ، بنابراین شاید محتوای صوتی برای گوش کردن حین رانندگی بهترین فرمت محتوا ، برای کسب و کار شما باشه .

حال اینکه شما از کدام فرمت محتوا برای تولید محتوای معرفی کسب و کار خودتون استفاده کنین به عوامل مختلفی میتونه بستگی داشته باشه ، که در زیر چندتاشو میگم برات :

 • اینکه مخاطب شما کیست ؟ مثلا برای پیرمردها قطعا یک محتوای متنی و مقاله مناسب نیست و بهتره از محتوای ویدئویی یا صوتی استفاده کنیم ، چون پیرمردها به دلیل ضعیف تر بودن چشم ها، با متن و مقاله و خوندن ، رابطه خوبی ندارن.
 • مخاطب شما در چه شرایطی فرصت میکنه از محتوای شما استفاده کنه ؟ طبق مثال قبلی اگر مخاطبین شما هیچ وقت اضافه برای دیدن محتوای شما ندارن ، شاید فرمت صوتی برای گوش کردن در حین رانندگی بهترین گزینه باشه .
 • محتوای شما در چه رسانه ای قراراست پخش شود ؟ مثلا در اینستاگرام حوصله مخاطب بسیار اندک است و شاید در بعضی از مواقع یک بنر تبلیغاتی که سریع اطلاعات لازم رو به مخاطب میده ، بهتر از یک ویدئو که حوصله مخاطب رو سر میبره عمل کنه.
 • دسترسی راحت تر مخاطب به محتوا رو در نظر میگیری یا نه  ، مثلا ممکنه یک مقاله متنی در وب سایت خودت منتشر کنی ، مثل همین مقاله که داری میخونی ، بعد تصمیم بگیری که یک بار هم اون مقاله رو بخونی و ضبط کنی و تحت عنوان یک فایل صوتی در کنار مقاله بزاری تا کاربرانی که دوست داشتن ، فایل صوتی رو گوش کنن .

5- از طریق چه رسانه ای این محتوا رو میخوای به سمع و نظر مخاطب برسونی ؟

تا اینجا مشخص کردی که محتوای شما : 1- با چه هدفی تولید بشه 2- برای چه مخاطبی تولید بشه 3- نیاز مخاطبت چطور بوده 4- با چه فرمتی تولید بشه 5-و حالا به عنوان پنجمین گزینه باید مشخص کنی این محتوا رو از طریق چه رسانه ای میخوای به دست مخاطب برسونی . تکلیف این قسمت رو هم که مشخص کنی ، تکلیف کل تولید محتوات ، روشن شده و میتونه وارد بخش تولید محتوا بشی.

اما قبل از شروع تولید محتوا چند نکته دیگه رو هم در جریان باشی بد نیست.

 

خصوصیات محتوای با کیفیت :

حالا که قراره شروع به تولید محتوا کنی حتما باید خصوصیات یک محتوای با کیفیت رو بدونی ، که اگر دانسته یا نداسته محتوای بی کیفت و بی ارزشی تولید کنی ، نه تنها نتیجه ای نمیگیری و مشتری جذب نمیکنی ، بلکه این خطر رو هم برای کسب و کارت بوجود میاری که توجه مخاطب رو از دست میدی و مخاطب تو ، به محتواهای بعدی تو هم توجهی نمیکنه.

محتوای با کیفیت و ارزشمند چه خصوصیاتی داره :

 • طبق اصول و قواعد تولید شده باشه ، مثلا تمام نکات این مقاله در اون رعایت شده باشه.
 • هدف از تولیدش برای تولید کننده محتوا مشخص باشه.
 • اعتماد ایجاد کنه و هر گونه سوظن مخاطب رو رفع کنه .
 • از اضافه گویی و سربردن حوصله مخاطب دوری کنه ، مخصوصا در ابتدای محتوا ارائه شده.
 • دقیقا دغدغه مخاطب رو هدف گرفته باشه و پاسخی به سوالات ذهن مخاطب باشه.
 • کوتاه و مفید و مختصر باشه و با تاثیرگذار ترین فرمت ممکن ایجاد شده باشه .
 • دعوت به اقدام داشته باشه ، راهی برای دریافت اطلاعات تماس مخاطب باشه و انگیزه ای ایجاد کنه تا مخاطب بعد از دریافت این محتوا اقدامی انجام بده ، مثلا با شما تماس بگیره .
 • برتری کسب و کار رو ، نسب به رقبا نشون بده و اثبات کنه.
 • و…..

 

اجزا مختلف یک محتوای ارزشمند

یکبار دیگه یادآوری میکنم ما داریم درباره تولید یک محتوای قابل قبول برای رونق دادن به کسب و کار صحبت میکنیم.

بخش ابتدایی محتوا:

فارق از اینکه با کدام مدل فرمت محتوا ، میخوایم محتوایی رو تولید کنیم در ابتدایی ترین بخش های محتوا باید خیلی سریع به مخاطب اعلام کنیم ، چی میخوایم بگیم و این گفته ما به چه دردی برای مخاطب میخوره .

اگر محتوای متنی است در تیتر محتوا ، اگر محتوای صوتی و تصویری است در ثانیه های اول باید این نکته رو رعایت کنیم ، تا بدین شکل مخاطب دقیقا متوجه بشه ، چی میخوایم بهش بگیم و اگر گوش کنه چی گیرش میاد . (چه منفعتی براش داره).

بخش میانی محتوا:

بعد از اجرا کردن بخش ابتدایی محتوا ، بلافاصله سراغ بخش میانی محتوا میریم و فقط و فقط از این زاویه حرفمون رو میزنیم :

ای مخاطب گرامی :  کالا یا خدمات من ، چه خوبی برای تو داره ، چه سودی به تو میرسونه ، چطوری زندگی بهتری با کالا یا خدمات من خواهی داشت . بنابراین در بخش میانی فقط و فقط از نگاه مخاطب و مشتری به محتوا نگاه میکنیم و فقط پاسخ این سوال رو میدیم ، این کالا یا خدماتی که میخوای معرفی کنی ، به چه درد مخاطب میخوره ، فقط خوبیهاش رو برای مخاطب بگو و بس ! (توضیح اضافه نده)

بخش پایانی محتوا:

در بخش پایانی محتوا ، اگر مشتری راضی استفاده کننده از محصول رو داریم نشون میدیم و انگیزه ای ایجاد میکنیم تا مخاطب بلافاصله با ما تماس بگیره ، مثلا تخفیفی در نظر میگیریم و اعلام میکنیم اگر تا 24 ساعت آینده تماس بگیرین این تخفیف رو دریافت میکنین . اگر زمان مشخص نکنین ، اکثر افراد تماس رو به بعدا موکول میکنن و این بعدا هم نخواهد آمد و کلا موضوع فراموش میشه.

 

ترس از تولید محتوا :

اگر تا حالا محتوایی تولید نکردی ، قشنگ درکت میکنم ، منم مثل تو وقتی اولین محتوام رو تولید کردم ، استرس داشتم .

حالا بگو ببینم میخوای به موفقیت برسی یا نه؟

اگر جوابت بله است ، پس باید به این ترس غلبه کنی ، انجامش بده . بی چک و چونه .

چند تا محتوا تولید کن و به هیچ کس نشون نده ، فقط و فقط خودت ببینشون ، بیشترین خوبی که برات داره اینه که ترست رو از بین میبره .

انجام بده میبینی ، 10 تا محتوا برای خودت تولید کن ، از یازدهمی با افتخار منتشرش میکنی و اینم که حتما میدونی  ،نیاز نیست من بهت بگم :

هیچ کس از ابتدا در هیچ کاری متخصص نبوده ،انجامش داده و کم کم متخصص هم شده ، پس تو هم انجام بده و انتظار کیفیت عالی در ابتدا از خودت نداشته باش ، باشه ؟

آفرین و ارادت .

 

حالا وقتشه :

خوب ، تصمیمت رو گرفتی ؟ چه محتوایی میخوای تولید کنی ؟ برای چه مخاطبی با چه خصوصیاتی ؟ فرمت محتوات میخوای چی باشه ؟

الان قلم و کاغذ بردار و طبق توضیحات بالا قسمت ابتدایی ، میانی و انتهایی محتوات رو بنویسی ، بعد اگر متنی بود ، ویرایشش کن و بشه محتوای متنی ، اگر صوتی بود ، موبایلت رو برداری و با یک نرم افزار ضبط صدا شروع کن به ضبط کردن ، و اگر ویدئویی بود ، دکور و … رو آماده کن و برو جلو دوربین اگر نیازه ، و اگر نیاز نیس از محصول یا خدماتت فیلم بگیر و از پشت دوربین توضیح بده و صدات رو روی فیلم محصول یا خدمتت ضبظ کن ، پاشو دیگه ، لف لف نکنی ها . از همین الان شروع کن.

 

این مقاله که خوندی از زیر مجموعه آموزشهای ، مقدمات تولید محتوا بود ، اگر میخوای سایر مقالات بخش مقدمات تولید محتوا رو بخونی لطفا به این صفحه برو :

مقدمات تولید محتوا

و اگر میخوای از بخش مقدمات تولید محتوا خارج بشی و سایر بخش ها رو نگاهی بندازی ، لطفا به این صفحه برو:

آموزش تولید محتوا

سوالی ، نظری  ،انتقادی داری ، لطفا برام در قسمت دیدگاه ها کمی پایین تر بنویس ، و با من در ارتباط باش . ارادتمند ، رضا نکوئی

پیج مدیر مجازی رو در اینستاگرام دنبال کن

و از آخرین آموزشهای رایگان مطلع شو !

مطالب مرتبط و یادگیری رایگان :

این صفحه رو به اشتراک بزار !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
با ما تماس بگیرین: شماره موبایل برای تماس ، واتساپ و تلگرام : 09155001890 05138456118