سئو چیست

سئو دیگه چیه ؟

سئو یا S,E,O مخفف سه کلمه انگلیسی Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است ، به زبان ساده به هر اقدامی که ما انجام میدیم تا سایتمون در موتورهای جستجو مثل گوگل رتبه بهتری بگیره و در نتایج بالاتری به جستجوگران نشون داده بشه ، سئو گفته میشه . پس سئو مجموعه کارهای ما برای بهتر شدن وب سایتمون در نظر موتورهای جستجو از جمله گوگله .

در سئو فقط طراحی سایت و کیفیت طراحی سایت تاثیرگذار نیست ، بلکه عوامل مهم دیگری در بهبود وب سایت ما برای موتورهای جستجو نقش دارن ، مثلا اینکه شما چه سیاست گذاری برای تولید محتوا در سایت خودتون داشته باشین و یا اینکه محتوا شما چه کیفیتی داشته باشه و .... هم ، در سئو وب سایت شما تاثیر گذاره .

منظور از تولید محتوا : تولید هر متن ، مقاله ، عکس ، فیلم و صوت ضبظ شده و .... که شما در سایت خودتون درج میکنین است و تولید همه این موارد به معنی تولید محتوا است . بنابراین ، شما با گذاشتن یک فیلم آموزش کار با محصول خودتون محتوا تولید کردین ، با گذاشتن یک عکس از محصول خودتون محتوا تولید کردین و ....

 

 وقتی صحبت از بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو میشه ، به این معنی نیست که فقط باید یک وب سایت رو برای موتورهای جستجو آماده کنیم تا جایگاه بهتری در نتایج جستجو کاربران بگیریم ، و بازدیدکنندگان سایت ما مهم نیستن و فقط مهم اینه که سایت ما برای موتور جستجو مثل گوگل خوب باشه ، نه اصلا این طور نیست !

بلکه کیفیت کاربرد سایت برای بازدیدگنندگان بسیار مهم بوده و هست و شما اگر میخواین در نتایج جستجو گوگل نتیجه خوبی بگیرین و در صفحات جلوتر و رتبه های بالاتر به جستجوگران نشون داده بشین ، باید همه تمرکز خودتون رو ، برای بالا بردن کیفیت سایت برای بازدیدکنندگان بزارین !

شاید با خودتون بگین ، عه چی شد ؟ چه کنیم ؟ سایتمون رو برای موتورهای جستجو بهینه کنیم یا برای بازدیدکننده ؟

پاسخ این سوال ، اشتباه خیلی از مدیران سایتهاست ، ما باید وب سایتمون رو در درجه اول برای بازدیدکنندگان سایتمون عالی و بهینه کنیم و باید این نکته مهم رو بدونیم که ،  موتورهای جستجو به سایتهایی رتبه بهتری میدن که ، اون وب سایت برای بازدیدکنندگان بهینه شده و کاربردی باشه .

نتیجه : موتورهای جستجو با توجه به اینکه میخوان وقتی یک کاربر در اینترنت جستجو میکنه ، بهترین نتیجه و نزدیکترین چیزی که کاربر میخواد رو بهش نشون بدن ، بنابراین سایتهایی که کاربرپسند و سایتهایی که نتیجه بهتری برای جستجو گر داره رو پیشنهاد میکنن ، بنابراین هدف موتورهای جستجو از قوانینی که ایجاد کردین اینه ، که ما سایتمون رو طوری مدیریت و برنامه ریزی کنیم که بهترین نتیجه رو به جستجو گران بدیم . پس وب سایت خودتون رو اول برای کاربران زیبا و بهینه کنین و محتوا ارزشمند در اون قرار بدین ، بعد خود به خود برای موتور جستجو هم بهینه شده ، البته در قسمت محتوا . برای بهینه وب سایت مثلا از نظر فنی اینجا دیگه شاید کاربر خیلی دخیل نباشه و شما باید یک وب سایت بروز و ایجاد شده با جدیدترین تکنولوژی های طراحی سایت داشته باشین .

 

نتیجه بازخورد رفتار کاربران با وب سایت شما :

حالا که صحبت از بهینه سازی سایت برای بازدیدکنندگان در پاراگراف قبل کردم ، بد نیست این نکته رو هم بدونین که رفتار کاربران با وب سایت شما زیر نظر گوگله و گوگل رفتار کاربران رو با سایت شما بررسی میکنه و برای این رفتارها به سایت شما امتیاز مثبت و یا منفی میده ، مثلا وقتی یک کاربر با جستجو یک کلمه در گوگل وارد سایت شما میشه و بلافاصله از سایت شما خارج میشه و روی یک سایت دیگه در نتایج جستجو کلیک میکنه ، گوگل به این ترتیب حدس میزنه که سایت شما محتوای مناسبی برای جستجو این کلمه نداشته که کاربر بلافاصله از سایت شما خارج شده و روی یک سایت دیگه در نتایج جستجو کلیک کرده ، بنابراین اگر این رفتار برای کاربران زیادی با وب سایت شما تکرار بشه ، قطعا سایت شما در اون کلمه کلیدی جستجو شده ، رتبه منفی میگیره و به گزینه های پایین تر و صفحات بعد در نتایج جستجو سقوط میکنه ، فکر میکنم حالا دیگه اهمیت پاراگراف قبلی رو که گفتم باید وب سایتمون رو برای کاربران بهینه کنیم کاملا درک کرده باشین .

 

چرا سئو مهمه و چرا باید سایتمون رو برای کاربران و موتورهای جستجو بهتر کنیم ؟

بزارین پاسخ به این سوال رو با یک سوال دیگه بدم ، خود شما وقتی میخواین از طریق اینترنت چیزی رو پیدا کنین ، چیکار میکنین ؟ 

حتما میگنین در موتورهای جستجو مثل گوگل ، یاهو ، بینگ و ...جستجو میکنم ، خوب پاسخ اینکه چرا سئو مهمه ، همینه دیگه .

همه کاربران اینترنت وقتی دنبال یک چیزی میگردن که نمیدونم کدوم وب سایت اون کالا یا خدمات رو داره ، گزینه مد نظرشون رو جستجو میکنن ، خوب حالا اگر ما روی سئو سایتمون کار نکرده باشیم و سایت رو بهینه نکرده باشیم در صفحات اول به کاربران معرفی نمیشیم ، اونوقت چطوری میخوایم از اینترنت مشتری جذب کنیم ؟

بنابراین جواب سواله چرا سئو مهمه ، این میشه که سایتمون رو باید سئو کنیم ، برای کاربران و موتورهای جستجو بهینه کنیم تا بتونیم از جستجو کاربران ، مشتری بیشتری جذب کنیم .

 

چرا موتورهای جستجو ما رو وادار میکنن ، سایتمون رو بهینه کنیم؟

ممکنه با خودتون بگین همین سایتی که دارم خیلی هم خوبه ،  مثلا به گوگل چه ربطی داره که داخل سایت من چه خبر ، اگر میخواین بدونین چرا موتورهای جستجو از ما میخواین که سایتمون رو بهینه کنیم ، ادامه مقاله رو مطالعه کنین .

خوب ببینین رسالت موتورهای جستجو چیه ؟ موتورهای جستجو بوجود اومدن که چیکار کنن ؟ مشخصه دیگه  ، موتور جستجو بوجود اومده تا در بین میلیاردها سایت در اینترنت بهترین گزینه رو به جستجو کننده نشون بدن ، خوب اگر وب سایتهای بی ربطی در جستجو به کاربران نشون داده بشه ، چه اتفاقی می افته ؟ دیگه هیچ کس از موتورهای جستجو استفاده نمیکنه ، چون با جستجو هر مطلبی ، موارد بی ربط رو بهمون نشون دادن .

پس موتورهای جستجو برای بقا خود و انجام درست مسئولیت خود به دسته بندی وب سایتها و خوب و بد کردن اونها نیاز دارن و باید به هر سایتی با توجه به کیفیتش یک امتیازی بدن تا مشخص بشه کدوم سایت بهتره و کدوم سایت بدتر ، خوب حالا متوجه شدین چرا موتورهای جستجو به کیفیت سایت ما کار دارن .

 

یک سوال مهم : نمیشه گوگل رو گول زد و جایگاه خوبی بدست آورد ؟

چرا میشه ، انسان رو میشه گول زد ، چه رسد به گوگل که بالاخره یک نوع ربات است ، اما این کار مسئولیت سنگینی برای شما به دنبال داره ، اگر گوگل رو گول زدی و فردا روز گوگل متوجه حقه های شما شد و بعد کلی زمان و هزینه از کل نتایج جستجو حذفت کرد و کل کسب و کار اینترنتی شما از بین رفت ، اونوقت چه میکنی ؟

بنابراین گول زدن گوگل واقعا بازی کردن با دم شیره ، غیر اینه !

 

سئو کلا سفید و سئو کلاه سیاه :

در بین طراحان وب سایت و سئو کارها ، بهینه سازی یک وب سایت از طریق قانونی ، اصولی و درست به سئو کلاه سفید معروفه ، و بالا آوردن یک سایت در موتورهای جستجو به روش غیر قانونی و خلاف و گول زدن موتورهای جستجو به سئو کلاه سیاه معروفه ، اینم از اسم دو مدل مختلف سئو کردن یک وب سایت که لازم بود خدمتتون عرض کنم .

 

عوامل موثر در بهینه سازی وب سایت :

اگر میخواین بدونین چه عواملی رو باید رعایت کنین تا سایت شما در نتایج جستجو ، رتبه بهتری بگیره  ،باید خدمتتون عرض کنم موتور جستجو گوگل حدود 200 ایتم مختلف رو برای دسته بندی وب سایتها و امتیاز دادن به اونها در نظر میگیره ، بله حدود 200 ایتم مختلف ، که بعضی از اونها مهمتر و بعضی کم اهمیت تر هستن ، حدود 200 نکته رو باید رعایت کنین که توضیح اونها در این مقاله سئو چیست نمیگنجه و انشاالله با آموزشهای بیشتری که در سایت مدیر مجازی درباره سئو به زبان خیلی ساده برای شما مدیران گرامی قرار میدم ، با این 200 نکته به مرور آشنا میشین .

 

چقدر زمان لازمه تا سایتم رتبه خوبی در گوگل کسب کنه و سئو بشه ؟

پاسخ به سوال به عوامل زیادی مرتبطه ، سابقه سایت شما ، زمان ثبت شدن اون ، رقبای شما ، قدرت رقبا ، کلمه کلیدی که میخواین در اون رتبه بگیرین و خیلی عوامل دیگه برای پاسخ دادن به این سوال دخیل هستن ، بنابراین تا سایت شما و خیلی عوامل دیگه بررسی نشه ، نمیشه به این سوال پاسخ نسبی داد .

 

رتبه 1 تضمینی در گوگل :

میشه یک سئو کار به شما قول بده که رتبه 1 گوگل رو بصورت تضمینی برای شما به ارمغان بیاره ؟

به نظر من این تضمین بیشتر نادرسته تا درست ، اگر برگردین و پاراگراف قبلی رو بخونین ، وقتی برای رتبه گرفتن در گوگل عوامل زیادی دخیله که بعضا بعضی از این عوامل مثل قدرت رقبا و کیفیت فعالیت اونها و تغییر قوانین گوگل در حیطه سلطه و اختیار ما نیست ، تضمین دادن برای رتبه 1 گوگل کمی غیر واقعی به نظر میرسه . هر چند همه عوامل تاثیر گذار در سئو مثل کیفیت فعالیت رقبا رو میشه رصد کرد ، اما رتبه تضمینی در گوگل خیلی منطقی به نظر نمیرسه و میشه گفت وزنه تبلیغاتی بودن این شعار یکم بیشتره ، حتی اگر 51 به 49 درصد باشه .

 

خوب امیدوارم در این مقاله آموزشی درباره سئو چیست ،اطلاعات کاملی بدست اورده باشین ، با مقاله های بعدی مدیر مجازی درباره سئو و موفقیت در فضای مجازی همراه من باشین .

سوالات خودتون رو درباره سئو چیست در فرم زیر مطرح کنین ، و پاسخ اون رو در کمترین زمان دریافت کنین

ارادتمند ، رضا نکوئی ، مدیر وب سایت مدیر مجازی ، از لینک زیر هم میتونین استفاده کنین در صورت نیاز .

سفارش طراحی سایت در مشهد به مدیر مجازی .

 

 

نظرات (0)

نظر جدیدی وجود ندارد

سوالی دارین بپرسین ،سریع پاسخ میدیم .

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما